Kara liste sorgulama

Merkez Bankası’nda kayıtlı tutulan banka kara liste sorgulama için 2018 yılı verilerini sizler için araştırdık. Banka müşterilerini kredi ve kredi kartı borçlarını ödemediği ve yasal takibe düştüğü anda Merkez Bankası bunun tekrardan yapılmasını önlemek için borçlu kişiyi kara listeye alır. Bu durumdan en az 5 yıl boyunca kurtulmak zordur ve kara listeden çıkmak için genellikle sicil affını beklemeniz gerekir. Bir kişinin kara listeyen girip girmemesine Merkez Bankası ve KKB işbirliğinde karar verilir. 
Bundan dolayı kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemeyi geciktirmemeli ve hatta gününden önce ödemelisiniz. Bir kaç bankadan kredi ve kredi kartı kullanmak yerine tek bir bankadan ürün kullanarak ödeme günlerini unutmazsınız. Sizde banka kara listesini sorgulama yaparak kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Kara Liste Sorgulama

Eğer sizde uzun süre kredi yada kredi kartı borçlarınızı ödemezseniz o zaman kara listeye girmeyecek hiçbir neden göremiyoruz. Durduk yere bir banka müşterisi kara listeye tabiki girmez. Kara listeye girmeniz için Merkez Bankası’nın bir kaç kriteri vardır. Bunları sizler için aşağıya sıralayacağız. Avukatlık olan ve yasal süreci başlayan kişiler kara listeye kayıt edilirler ve bankalardan kredi ve kredi kartı alamazlar. Eğer bu kişilere kredi verilirse Bddk tarafından bankalara ceza kesilmektedir. Ancak bu yasak bir şekilde delinebilmektedir; Eğer kredi borcunuzu ödemiş ve üzerinize kayıtlı ipotek gösterecek bir taşınmazınız varsa (arsa, ev, araba vs.) o zaman ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz. Ancak hem kara listede bulunup, hem de kredi borçlarınızı kapatmamışsanız hiçbir bankadan ipotek yada kefil gösterseniz bile kredi alamazsınız.

  • En az 3 ay kredi yada kredi kartı borcunu ödememiş olmak
    • Düzensiz ödemeler sonucunda avukatlık olmak
    • Kredi borcundan dolayı yasal takibin başlaması
    • Borcunuzu ödememekte ısrarcı olmalız

https://www.kredibankalar.com/bankalar/banka-kara-liste-sorgulama-h2552.html

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.