Jak zdobyć followersów na Instagramie? PORADNIK Krok po kroku.

InterBanking
11 min readOct 17, 2019

Jak zdobyć followersów na Instagramie? Jak zwiększyć ilość obserwujących na Instagramie? To pytanie zadaje sobie każdy influencer, freelancer, bloger, youtuber, firmy, agencje, a także osoby, które dopiero zaczynają przygodę z social mediami. W tym poradniku otrzymasz 34 potężne techniki i wskazówki na zwiększenie obserwujących na Instagramie.

Jak to wszystko wdrożyć krok po kroku omówiłem w kursie Instagram Master Follow, dzięki któremu nauczysz się jak skutecznie zdobywać masę nowych, realnych i zaangażowanych obserwujących. Jak od zera pozyskać 100 000 realnych obserwujących w naturalny sposób? Jak wykorzystać do tego algorytm, aby sam promował nasz profil całkowicie bezpłatnie?

Sprawdź szybkie wskazówki i triki jak zdobyć followersów na Instagramie:

#1 Stwórz odpowiednią nazwę łatwą do zapamiętania

Właściwa nazwa na Instagramie jest siłą napędową twojego profilu. Bez względu na to czym się zajmujesz to jest absolutna podstawa. Na szczęście nazwę bez problemu można zmieniać. Zatem sprawdź czy nie jest zbyt trudna. Unikaj podkreśleń _, zbyt wielu cyfr i niecodziennych, trudnych kombinacji liter.

#2 Nigdy, przenigdy NIE KUPUJ obserwujących!

Choć to szybki i z pozoru przyjemny sposób. W rzeczywistości nie ma prawdziwych kont, które można kupić. Zawsze będą to fejkowe konta, bez względu na to co obiecują sprzedający.

I mimo, że pięknie to wygląda i daje od razu wynik. To w rzeczywistości zniszczy Twój profil. Reklamodawcy nie patrzą tylko i wyłącznie na ilość obserwujących, ale także na jakość. Istnieją specjalne strony internetowe, które analizują profile, więc twój sekret będzie można łatwo zdemaskować.

Po co narażać się na kompromitacje i oszukiwać innych obserwujących?

Kolejna sprawa: jeśli algorytm wykryje niski wskaźnik ER (engagament rate) to przypisze twoim treścią niski wynik jakościowy. A to z kolei przytnie twoje zasięgi i możliwość naturalnego rozwoju liczby obserwujących.

I może nie dostaniesz od razu blokady za kupowanie obserwujących, ale zdecydowanie jest to instagramowe samobójstwo! Dlatego nie warto kupować obserwujących na Instagrama!

Jeśli chcesz zdobywać masę nowych followersów, całkowicie naturalnie to warto poznać zasady działania algorytmu. Jak wykorzystać algorytm do budowania potężnej bazy odbiorców, jak zdobyć followersów na Instagramie tłumaczyłem krok po kroku w kursie Instagram Master Follow.

Jak zdobyć followersów na Instagramie
źródło: pixabay.com

#3 Ciekawe zdjęcie profilowe

Zdjęcie na Instagramie jest jak pierwsze wrażenie, które wywieramy na innych podczas spotkania na żywo. Jeśli prowadzisz prywatny profil na Instagramie to warto umieścić zdjęcie twarzy, natomiast jeśli zarządzasz kontem swojej firmy to koniecznie umieść tam logo swojej firmy.

#4 Biografia, czyli opis profilu

Biografia jest jak wizytówka. Ważne, aby umieścić tam jasny i prosty przekaz, czyli najważniejsze informacje, czym się zajmujesz oraz kim jesteś. Możesz również w tym opisie zdefiniować swoją grupę docelową.

Uzupełniona biografia jest bardzo ważna, tak samo jak link do strony firmowej lub innego portalu społecznościowego. To wszystko wpływa na twoją wiarygodność i wzbudza zaufanie wśród przyszłych obserwujących.

#5 Połącz konto na Instagramie z Facebookiem

Niby nie wiele, a jednak… Połączenie tych dwóch kont umożliwia automatyczne publikowanie postów na Facebooku z Instagrama. Nie tylko ułatwia to udostępnianie treści, ale także pozwala zwiększyć zasięgi jakie masz na Facebooku.

#6 Linkuj do swojego Instagrama z innych portali społecznościowych

Wydaje się to takie oczywiste, a mimo to, mało kto wykorzystuje potencjał innych stron! Dlatego warto umieszczać link do profilu na Instagramie na innych platformach. Przykładowo: Facebook, Twitter, Pinterest, Youtube, Quora, Reddit, Wykop, Snapchat, Tiktok…

Jak zdobyć followersów na Instagramie jak pozyskać obserwujących IG
źródło: pixabay.com

#7 Udostępnij swoje konto na stronie internetowej lub blogu

Posiadasz własną stronę internetową lub bloga? Warto udostępniać tam swój profil. Można nawet zainstalować specjalną wtyczkę, która będzie w ciekawy sposób prezentować twoje instagramowego konto!

#8 Unikalna, wysokiej jakości treść

Jeśli znasz zasadę działania algorytmu to doskonale wiesz, że content is king! Najprostszym, najszybszym i najlepszym sposobem na to, aby się wybić na Instagramie i wykorzystać do tego algorytm jest wyróżnienie się wśród innych.

Na Instagramie jest mnóstwo użytkowników, zatem aby się wyróżnić trzeba zrobić coś wyjątkowego. W tym celu konieczne jest tworzenie unikalnych, ciekawych treści, które zwrócą uwagę innych użytkowników i zatrzymają ich dłużej. Jeśli zaczniesz tworzyć odpowiednie treści to możesz wykorzystać algorytm do tego, aby wypromował Twój profil całkowicie za darmo.

Jak wykorzystać algorytm do pozyskiwania masy nowych obserwujących? Jak zdobyć followersów na Instagramie? Tłumaczyłem w kursie Instagram Master Follow.

#9 Zachowaj spójną treść

Zanim zaczniesz publikować posty ustal swoją grupę docelową, cel oraz strategię. Jest to bardzo ważne, aby utrzymywać spójną treść, kierowaną do konkretnej niszy.

Jeśli zaczniesz mieszać tematy, to użytkownicy, którzy na początku zaczęli Cię obserwować — mogą stracić zainteresowanie. A jeśli algorytm to „wyłapie” to fatalnie wpłynie to na Twoje zasięgi.

Nie da się zrobić profilu na Instagramie dla wszystkich! Wybierz odpowiednią grupę odbiorców i twórz treści tylko dla tej grupy.

#10 Wysoka Jakość Zdjęć, czyli jak zdobyć followersów na Instagramie za pomocą treści.

Publikuj tylko i wyłącznie posty wysokiej jakości. Oczywiście nie potrzebujesz do tego sprzętu za kilka tysięcy złotych. Natomiast unikaj zamazanych zdjęć czy o niskiej rozdzielczości. Stosuj filtry i odpowiednio kadruj swoje zdjęcia. Upewnij się, że zdjęcie, które dodajesz jest odpowiednio oświetlone i wyraźne.

Jak zdobyć followersów na Instagramie w 2021?
źródło: pixabay.com

#11 Zdjęcia zza kulis

Prowadzisz firmę? Chcesz zostać influencerem? Tworzysz już jakieś profesjonalne posty?

Warto od czasu do czasu pokazać coś zza kulis, pokazać jak od kuchni wygląda nasza praca. Dzięki temu budujemy emocjonalną relację z naszą publiką, a to zaowocuje nowymi lajkami, komentarzami przez co poprawimy nasz wskaźnik zaangażowania.

#12 Publikuj cytaty, memy, śmieszne posty

Nie samą pracą człowiek żyje. Warto od czasu do czasu wrzucić coś na „rozluźnienie” i zapewnić swoim fanom dawkę poczucia humoru!

#13 Nagrywaj filmiki

Warto tworzyć ciekawe materiały wideo. Mogą to być zarówno samouczki, tutoriale, a także śmieszne momenty z waszej pracy.

#14 Publikuj posty regularnie

To bardzo ważne, aby regularnie dodawać zdjęcia oraz filmiki. Algorytm doceni to i zwiększy nasze zasięgi. Przyjmuje się, że na Instagramie powinno dodawać się minimum 1 post dziennie, jednak nie więcej niż 3 razy dziennie.

#15 Odpowiedni interwał czasowy

Jeśli zdecydujesz się na dodawanie postów regularnie to nie dodawaj kilku postów jeden po drugim. Jeśli chcesz udostępnić 3 posty to warto zrobić to w odpowiednim odstępie czasowym np. Co 5 godzin.

#16 Korzystaj z szczegółowych statystyk

Typy kont: biznesowe oraz dla twórców mają możliwość korzystania z bardzo szczegółowych statystyk. Dzięki temu możemy się dowiedzieć np. o jakiej porze dnia i w jakie dni nasi obserwujący są najbardziej aktywni? Właśnie wtedy publikuj swoje posty.

#17 Publikuj Relacje

Jak pokazują statystyki — relacje mają znacznie większe zasięgi. Zatem warto i tam publikować swoje treści, ciekawe momenty z pracy i życia. Jeśli dodajesz nowy post — powiadom swoich obserwujących właśnie na relacjach!

#18 Oznaczaj osoby na zdjęciach

Oprócz oznaczania osób, które faktycznie znajdują się na Twoim zdjęciu możesz oznaczać również inne, znane osoby. Wówczas Twoje zdjęcie pojawi się na profilach znanych osób w sekcji „oznaczone zdjęcia”. A to daje możliwość, że ich obserwatorzy znajdą Twoje zdjęcie.

#19 Umieść swój profil w wiadomościach e-mail

Mimo dobrze rozwiniętych portali społecznościowych komunikacja między klientem, a firmą często pozostaje jednak w sferze mailingu. Warto zatem wykorzystać miejsce w stopce wiadomości e-mail. Po prostu umieść tam swój profil na Instagramie i inne social media.

#20 Publikuj zdjęcia ludzi

Bez względu na to czy prowadzisz prywatny profil czy firmowy. Zawsze warto umieszczać prawdziwe osoby na zdjęciach, czy to własną twarz czy pracowników firmy. W końcu kto lubi rozmawiać z anonimami lub obserwować jakieś fejkowe konta?

#21 Udostępniaj treści swoich fanów

Poświęć czas na interakcję z innymi użytkownikami. Włóż wysiłek w kontakt ze swoimi fanami. Udostępniając ich posty nie tylko sprawiasz im przyjemność, ale możesz wywołać pewien psychologiczny efekt.

Mianowicie takie osoby częściej będą Cię oznaczać, licząc na to, że ponownie udostępnisz ich post.

Jak myślisz jak to przyjmie algorytm?

Oczywiście, że pozytywnie i chętniej będzie promować twoje treści!

Jak zdobyć followersów na Instagramie
źródło: pixabay.com

#22 Poproś swoich użytkowników o oznaczanie znajomych

Możesz stworzyć post typu „oznacz znajomego, który chciałby…”. Dzięki temu aktywujesz swoich obserwujących do oznaczania innych użytkowników. Co w sposób oczywisty wywoła efekt kuli śnieżnej, dzięki temu nie tylko zwiększysz swoje zasięgi, ale przede wszystkim liczbę followersów.

#23 Hashtagi

Używanie odpowiednich hashtagów jest bardzo ważne. Zapewni to wyjście z zasięgami poza grupę Twoich obserwujących. Odpowiednio ohashtagowane posty będą wyświetlane nowym osobom, które mogą być przyszłymi obserwującymi Twój profil.

Jak wybierać odpowiednie hashtagi? Jak zdobyć followersów na Instagramie? W tym celu możesz skorzystać ze specjalnych stron z listami najpopularniejszych hashtagów w danej lokalizacji, w konkretnej niszy… itd.

#24 Odpowiadaj na komentarze

Interakcje są niezwykle ważne, aby algorytm Instagrama zaczął nam sprzyjać i bezpłatnie promować nasze treści. W ten sposób całkiem naturalnie można zyskać mnóstwo nowych followersów.

#25 Komentuj zdjęcia popularnych Instagramerów

Jeśli będziesz komentować posty znanych osób, to istnieje duża szansa, że wiele nowych osób zauważy Twój profil. Część z nich na pewno go przejrzy i być może zaobserwuje!

#26 Obserwuj sugerowane profile

W sekcji sugerowanych użytkowników znajdziesz takie profile, które według algorytmu są z Tobą w jakiś sposób połączone. Co oznacza, że możesz znaleźć konta ze swojej branży. Zatem śledzenie tych kont zwiększy indeksowanie w konkretnej branży/niszy, a to zapewni więcej osób obserwujących.

Jak zdobyć followersów na Instagramie
źródło: pixabay.com

#27 Obserwuj swoich followersów

Jest to bardzo ważne, szczególnie na początku, aby generować interakcję ze swoimi fanami.

#28 Reaguj na posty swoich followersów

Jeśli już obserwujesz swoich obserwujących to warto reagować na ich posty. Lajkuj i komentuj ich zdjęcia. Zwiększysz prawdopodobieństwo tego, że oni polajkuja lub skomentują jakiś twój post.

To w sposób oczywisty zwiększy wskaźnik ER i da sygnał algorytmowi, że Twój profil jest interesujący. W konsekwencji algorytm chętniej będzie promować twoje treści. A im większe zasięgi zyskasz — tym więcej obserwujących przybędzie na Twoim profilu.

#29 Współpracuj z innymi influencerami

Współpracowanie ze znanymi osobami to bardzo dobry sposób na przedstawienie twojego produktu innym odbiorcom. Co więcej, odbiorcy wpływowej osoby będą bardziej otwarci na Twój produkt, ponieważ jest on prezentowany przez kogoś, kogo podziwiają i komu ufają. I nie musisz w tym celu posiadać wielomilionowych budżetów, aby współpracować z najpopularniejszymi profilami. Zacznij od mniejszych influencerów i wraz ze zdobywaniem doświadczenia rozmawiaj z “grubszymi rybami”. ;)

Jak zdobyć followersów na Instagramie
źródło: pixabay.com

#30 Używaj CTA — „Call To Action”, czyli Wezwanie Do Działania

I być może dla wielu wydaje się to denerwujące, jednak czasami lekki nacisk pomaga w zwiększeniu konwersji. Dlatego warto umieszczać takie zdania pod każdym zdjęciem. Przykłady: „obserwuj nas, aby uzyskać specjalne zniżki”, czy „obserwuj nas, aby być na bieżąco”.

#31 Zadawaj pytania

Wykorzystuj opis w poście do zadawania pytań swoim fanom. Dzięki temu zwiększamy wskaźniki ER, co korzystnie wpłynie na pozyskiwanie nowych zasięgów i obserwujących.

#32 Wykorzystuj Geo Tagi

Geotagowanie postów umożliwia osobom w danej lokalizacji łatwiejsze docieranie do treści. I być może nie będzie to dużym czynnikiem wpływającym na liczbę obserwujących. Mimo wszystko jest to dobry sposób, na zwiększenie widoczności postów.

jak zdobyć followersów na insta, follow na instagramie, jak zwiększyć obserwujących na Instagramie
źródło: pixabay.com

#33 Używaj popularnych hashtagów

Chociaż najpopularniejsze hashtagi są mało skuteczne w przypadku targetowania treści do konkretnych grup odbiorców. To przydają się jeśli chcemy dotrzeć do szerszego grona osób. Skorzystaj z różnego rodzaju stron do analizowania popularnych hashtagów i wybierz najpopularniejsze hashtagi, aby zwiększyć zasięgi swoich postów.

#34 Wspieraj swoje działania marketingowe za pomoca botów

Co to są boty i jak działają? Jak zdobyć followersów na Instagramie? Promowanie Instagrama.

Zasada działania bota oparta jest na pewnej regule “wzajemności”, które występuje na różnych mediach społecznościowych. Polega to na tym, że około 20–30% użytkowników zawsze zaobserwuje Twój profil, jeśli Ty ich zaczniesz obserwować pierwszy.

Przykładowo: zacznij obserwować około 100 nieznajomych osób na Instagramie, a po jakimś czasie z tych 100 osób około 20–30 osób odda “follow back”, czyli zacznie Ciebie obserwować.

Następnie możesz cofnąć obserwowanie tych 100 osób, ale osoby, które “oddały” obserwacje zostaną. W ten sposób uzyskałeś 20–30 realnych followersów.

Oczywiście robienie tego “ręcznie” będzie bardzo czasochłonne, w dodatku Instagram może nałożyć ograniczenia na konto np. na kilka godzin — jeśli będziesz to robić w zbyt szybkich lub nieodpowiednich odstępach czasu.

Boty są tak skonfigurowane, aby tworzyć wrażenie naturalności. Zatem wykonują te czynności w odpowiednich interwałach czasowych, przez co dla algorytmu wygląda to tak, jakby robił to zwykły człowiek.

Dzięki temu dziennie można zdobyć od 50 nawet do 250 obserwujących. W skali miesiąca daje to 1500–7500 aktywnych i prawdziwych followersów! Co przekłada się nawet na 90 000 obserwujących rocznie, a to pozwala już realnie zarabiać na Instagramie!

Oczywiście warto wziąć pod uwagę fakt, że im więcej obserwujących mamy tym szersze zasięgi zyskamy, a im lepszy wskaźnik ER tym algorytm sam zacznie promować nasze konto — bezpłatnie i naturalnie — zatem te liczby w rzeczywistości będą o wiele większe.

Brzmi ciekawie?

A to dopiero początek, ponieważ boty mają o wiele więcej możliwości!

Na przykład możemy ustawić targetowanie użytkowników, których chcemy pozyskać w konkretnej branży/niszy. Możemy docierać do takich użytkowników jakich chcemy, a opcje są tutaj następujące:

 • przy użyciu słów kluczowych (użytkownicy zainteresowani danym tematem “np. sklep internetowy”),
 • poprzez #hashtagi (czyli osoby, które użyły określonych hashtagów w profilu, przy zdjęciach czy w relacjach),
 • określenie lokalizacji (dzięki temu możemy zbierać obserwujących tylko z Polski lub konkretnego miasta),
 • “podkradanie” obserwujących z innych profilów (można wprowadzić nazwę profilu, z którego chcemy ściągać obserwujących. Jeśli działasz w branży np. odzieżowej to możesz “podkradać” obserwujących swojej konkurencji!!!)
 • i wiele innych możliwości targetowania jak zdobyć followersów na Instagramie…

Jak zdobyć followersów na Instagramie? Inne funkcje botów do promowania Instagrama:

 • automatyczne lajkowanie (tutaj zasada jest podobna około 20–30% użytkowników również polajkuje nasze zdjęcia na profilu),
 • planowanie udostępniania postów (możemy sobie zaplanować na miesiąc w przód posty i bot za nas będzie je dodawać),
 • automatyczne follow back i like back,
 • auto wiadomości DM (czyli można ustawić wiadomość powitalną, dla każdej osoby, która zacznie nas obserwować),
 • określone zadanie zaraz po obserwacji jakiegoś profilu (np. dodatkowo lajkujemy losowe zdjęcia lub komentujemy treści)
 • itd…

Tych funkcji jest naprawdę mnóstwo, zatem jest to idealny sposób, aby podpijać wskaźniki ER i współpracować z algorytmem Instagrama.

Boty są jak najbardziej legalne i Instagram nie blokuje kont za korzystanie z botów — ale…

No właśnie ALE!

Ale… Trzeba to robić z głową! Nie możemy spamować, nie możemy przesadzać z czynnościami ustawionymi na botach. Ponieważ wtedy będziemy znani za spamerów — a spam jest nielegalny!

Zatem wszystko z umiarem!

Jak zdobyć followersów na Instagramie
źródło: pixabay.com

Jak zdobyć followersów na Instagramie? Z jakich botów skorzystać?

Na rynku jest około 30-40 firm, które proponują boty, w większości ceny zaczynają się od $30-$40 za miesiąc i jak na warunki w Polsce — są to drogie rozwiązania! Bez problemu znajdziecie w Google większość.

Natomiast znam bota, gdzie obsługa jednego konta kosztuje jedynie $1 miesięcznie! Czyli jakieś 3,60 zł miesięcznie — w takim przypadku warto zainwestować.

Jak z niego korzystać? Jak go zainstalować i skonfigurować? Opowiadałem o tym w kursie Instagram Master Follow.

Czy boty są bezpieczne?

Jak większość rzeczy w życiu — wszystko trzeba stosować z umiarem. Jeśli myślisz o tym, aby bot był główną siłą napędową dla twojego profilu to wówczas to nie zda egzaminu. Boty są pomocne jako wsparcie, jako automatyzacja niektórych procesów, natomiast nie można stawiać wszystkiego na jedną kartę.

Jeśli prowadzisz kilka kont na Instagramie to na pewno konieczne będzie używanie prywatnych adresów IP proxy dedykowanych do działań marketingowych na portalach społecznościowych. W przypadku wspierania działań poprzez bota na jednym koncie — bez problemu można używać lokalnego adresu IP.

źródło: pixabay.com

Ps. Instrukcja powstała na podstawie moich doświadczeń z Instagramem i botami. Polecam w niej najlepsze możliwe rozwiązania i staram się być w pełni obiektywny. Artykuł zawiera linki affiliacyjne, dzięki którym otrzymam prowizję za każde zamówienia. Wierzę, że przedstawione w tym artykule informacje są wartościowe, a także pomogą w świadomy sposób dokonać decyzji.

Ps 2. Użyte tagi jak zdobyć followersów na insta, follow na instagramie, jak zwiększyć obserwujących na Instagramie, Jak zdobyć followersów na Instagramie.

--

--