Photo by Roman Synkevych on Unsplash

Repository Arama

in belirleyicisi ile sonuçlarınızı repository adında ,açıklamasında veya readme içerisindeki içeriğe göre filtreleyebilirsiniz.

  • in:name :jquery in:name ile isminde jquery geçen repositoryleri listeleyebilirsiniz.
  • benzer filtrelemeyi in:description veya in:readme kullanarak yapabilirsiniz.
  • in:readme,name kullanarak readme veya name içerisinde geçen değerleri filtreleybilirsiniz.


Bu yazımda size Github Actions ile Unity projeleri için nasıl build alacağınızı göstereceğim. Örneğimizde Android için aab dosyasını oluşturacağız.

Örneğimizde GameCI’ın Builder actionını kullanacağız ancak bu actionı kullanabilmemiz için ilk önce Unity’den lisans dosyası almamız gerekli. Bu işlemi de yine GameCI’ın Activate actionı ile yapacağız.

Root klasörde .github adında klasör oluşturup altında workflows adında klasör oluşturuyoruz. İlk olarak lisansımızı aktif edeceğimiz için activation.yml dosyasını oluşturuyoruz.


https://unsplash.com/photos/n647M7T7Z6g

Merhaba, bu yazımda unity ile geliştirdiğim Color Blocks oyunumda command patterni nasıl kullandığımı anlatacağım.

İlk olarak oyunda command patterni nasıl kullandığımı, nerede ihtiyaç duyduğumu açıklamak istiyorum.

Oyun içerisinde bloklar var ve oyuncunun amacı bu blokları sağa sola sürükleyerek bütün boşlukları doldurmak. Blokların sağa, sola, yukarı ve aşağı sürüklenmesi birer hareket komutu ve bu komutları oyun içerisinde gerektiğinde geri alabilmeliyim. Geri alabilme işlemi için de bütün komutlarımın kayıtlı tutulması gerekmekte.

Command Patternin bize yardımcı olduğu nokta ise eylemleri birer komut nesnesi olarak tutması. Komutları oluştururken gerekli parametreleri verdikten sonra ilgili komutu çalıştırmak için tek yapmamız gereken execute metodunu çağırmak. …


Bu yazımda DGS ile Yıldız Teknik Üniversitesi bilgisayar mühendisliğini nasıl kazandığımı anlatacağım umarım faydalı olur.

Lise son sınıfta YGS ve LYS sınavlarına yeteri kadar çalışmadığım için doğal olarak 4 yıllık bilgisayar veya yazılım mühendisliği kazanmıyordum ben de iki yıllık bilgisayar programcılığını tercih ettim. Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden 2019 yılında mezun oldum ve mezun olduğum yıl DGS ile Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazandım.


https://i.insider.com/4ca502827f8b9a125d130000

Sosyal Ağ filmini izlediğimde beni en çok etkileyen sahnelerden birisi Mark Zuckerberg’in okulu hacklediği, insanların fotoğraflarını alıp facemash adında fotoğraflarını kıyaslandığı bir site yaptığı sahneydi. O sahnede bana ilginç gelen arkadaşı Eduardo Saverin’den satranç turnuvasında kullandığı algoritmayı istemesiydi. Algoritma sayesinde insanların fotoğraflarını derecelendirebilecekti. Arkadaşı Eduardo’da yurt odalarında ki pencereye istediği algoritmayı yazdı. Film bittikten sonra bu algoritmanın tam olarak ne olduğunu bilmediğim için birkaç araştırma yaptım ve adının Elo Derecelendirme Sistemi(Elo Rating System) olduğunu öğrendim. Öğrendiklerimi küçük bir örnek ile burada paylaşmaya karar verdim.

Elo derecelendirme sistemi satranç gibi sıfır toplamlı oyunlarda oyuncuların yetenek seviyelerinin hesaplanmasında kullanılmakta. …


Bu makale asıl olarak devto üzerinde paylaşılmıştır. Makalenin yazarı Ananya Neogi’den izin alınmıştır.

Bu yazıda CSS’in yapabileceği inanılmaz şeylerden bahsedeceğiz.

Photo by juan pablo rodriguez on Unsplash

Not:Bazı özelliker bazı browserlarda destekten dolayı çalışmıyor. @support ile browserların desteğini kontrol edebilir ve yedek stiller ekleyebilirsiniz. Örnekleri görüntülemek için lütfen Chrome kullanınız.

1. box-decoration-break

Bu css özelliği bir elementin parçalarının birden çok satıra,sütuna veya sayfaya bölündüğünde nasıl görüntülenmesi gerektiğini belirtir.

https://codepen.io/ananyaneogi/pen/gEpeda

2. attr()

Seçili elementin ilgili attribute’ünde ki veriye erişebilir ve kullanabiliriz. Bu method erişebilirlik amaçlandığında gerçekten yardımcı olabilir.

https://codepen.io/ananyaneogi/pen/gEpeda

3. backface-visibility

Bu css özelliği bir elementin arka yüzünün kullanıcıya döndüğünde görünür olup olmadığını ayarlar.

https://codepen.io/ananyaneogi/pen/Ezmyeb

4. conic-gradient

Gradient’ler harikalar. Arkaplan stillendirmede kullanmış olabilirsiniz peki conic-gradient yardımı…


GitHub ve partnerlerinin öğrenciler için hazırlamış olduğu ücretsiz olarak tek bir yerden geliştirici araçlarına erişebilecekleri böylece yaparken öğrenebilmelerini sağlayacak olan hizmetin adı.

Yazının devamında GitHub Student Developer Pack başvurusunu ve öğrenciler için sağladığı ayrıcalıklardan bahsedeceğiz.

İlk olarak üniversite öğrencileri için nasıl başvuru yapabileceğinize bakacağız.

  • Birinci adım GitHub Education sayfasına gidiniz ve “Get benefits for students” butonuna tıklayınız.


Bu makale asıl olarak devto üzerinde paylaşılmıştır. Makalenin yazarı Nero Adaware’den izin alınmıştır.

Scss, css’te olmayan özellikleri veren bir css ön işlemcisidir (css-preprocessor). Bu makalede bu özellikleri açıklayıp örnekler vereceğim.

Photo by Maik Jonietz on Unsplash

Değişkenler(Variables)

(CSS değişkneleri desteklemekte) Scss ile kolayca değişkenler tanımlayabilirsiniz tek yapmanız gereken değişkenin önüne $ işareti koymanız ve bir css değeri atamanız yeterli.


Photo by NeONBRAND on Unsplash

Hangfire arka planda görevlerinizi zamanlayabileceğiniz açık kaynak bir kütüphane. Bu yazıda dotnet core konsol projemize ekleyeceğiz.

İlk olarak .net core console projemizi oluşturuyor ve gerekli paketeri projemize ekliyoruz.


Merhaba bu yazımızda dotnet core üzerinde HtmlAgilityPack(HAP) ile web scraping yapacağız.

Senaryomuza bakacak olursak. Crawlerımız “http://www.sks.yildiz.edu.tr “ adresine gidecek ve öğrenciler için olan öğlen ve akşam yemeği menüsünü bizim için getirecek. Bu sayede yazacağımız telegram bot’u ile öğlen ve akşam yemeğini öğreneceğiz. İlk olarak YtuYemekhane_TelegramBot adında bir console projesi oluşturuyoruz. Daha sonra projemize HAP’ı ekliyoruz.

Barış Can Yılmaz

YTU Computer Engineering

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store