Başkanın Ölümü: JFK

Düşün. Yeryüzündeki en önemli insansın. Her gün gazetelerin yarısı senin haberlerinle dolu. O kadar önemlisin ki, ağzından çıkacak tek bir kelime dahi dünyadaki düzeni ve dengeleri bir anda altüst edebilir. Yaklaşık 30 dakika önce bedenine 3 kurşun girip çıkmış ve şuan bir ameliyat masasında can çekişiyorsun. Defalarca aldattığın karın bile yanında senin adını sayıklıyor: John F. Kennedy.


5 o’clock shadow , Kennedy — Nixon

1960'taki başkanlık seçimlerinden önce Kennedy ve rakibi Nixon seçimlerin kaderini etkileyecek bir televizyon programında karşı karşıya geldi. Bu programı radyodan dinleyenler güçlü ve deneyimli aday olan Nixon’a oy verirken, televizyondan izleyenler ise Kennedy’e oy verdiler. İnsanlardan gizlense de doğuştan hormonal ve omurga hastalığından dolayı zayıf ve çelimsiz gözüken Kennedy, bu intibadan sıyrılmak için seçimlere yakın kortizon tedavisine başladı. Bu sayede kilo alıp insanlara karizmatik bir başkan adayı profili çizdi. Görünüşüne ve karizmasına çok önem veren Kennedy bu yayından hemen önce tıraş oldu ve bu ona seçimleri kazandırdı. Hatta seçimden bir gün sonra gazetelerin manşetlerinde ‘Saat 5 gölgesi Nixon’a seçimi kaybettirdi’ yazdı. Peki bu manşetlerde yazan ‘5 o’clock shadow’ ne anlama geliyor? Amerikada sabah tıraş olunduktan sonra sakalların akşama kadar uzayıp yüzde oluşturduğu gölgeye ‘5 o’clock shadow’ deniyor. Rakibinin karşısına sabahtan kalma tıraşla çıkan Nixon saat 5 gölgesiyle karizmatik Kennedy’nin başkan olma yolunda ekmeğine yağ sürmüş oldu.

Başkan seçildikten sonra gündemin en önemli olayı olan soğuk savaştaki cephelerden çekilip, savaşa akıtılan parayı bilime ve uzay çalışmalarına yatıracağını söyleyen Kennedy, 60’lı yıllar bitmeden Ay’a gitmiş olacağız dedi. Tam da Kennedy’nin dediği gibi 60'lı yıllar bitmeden, 1969’da Nasa’nın uzay gemisi Apollo 11 Ay’a ulaştı. Fakat John F. Kennedy bunu göremeden öldürüldü.


22 Kasım 1963’te John F. Kennedy Dallas’ta üstü açık limuziniyle yanında eşi Jacqueline Kennedy, ön koltukta ise Dallas Valisi John Connally ve eşi ile halkı selamlıyordu. Bir anda silah sesleri duyuldu ve halk ne olduğunu anlamadan kaçışmaya başladı. Kennedy boynundan ve omuzundan vuruldu. Ateş edilen tüfek o kadar güçlüydü ki Kennedy’nin vücuduna girip çıkan mermiler ön koltuktaki valiyi bile yaraladı. Vurulmuş olan başkan arabanın içine yığılması gerekirken, omurga hastalığından dolayı o gün beline korse giydiği için vücudu dimdik şekilde kaldı. Açık şekilde hedefte kalan Kennedy son kurşunla başından vuruldu.

O güne ait tek görüntü olan bu video, Kennedy hayranı olan tekstil fabrikası sahibi Apraham Zapruder tarafından çekildi. Ve bu video suikastin soruşturma dosyasına tek delil olarak ‘Zapruder Filmi’ adı altında katıldı. Başkanın lumizini Parkland hastahanesine doğru yol alırken, koruma polisleri saldırı anında kasklarına yapışmış olan beyin parçalarını hastaneye yetiştirmeye çalışıyordu.


Kennedy hayatını kaybettikten sonra yerel polis ve hastahane görevlileri otopsi yapmak istese de CIA zor kullanarak Kennedy’nin cansız bedenini başkanın uçağı Air Force One’a doğru yola çıkardı. Uçak havalandıktan sonra Kennedy’nin yardımcısı Lyndon Jhonson basın mensuplarına başkanlık yemini ederken, uçağın arka kısmında sabah karısıyla el ele uçaktan inmiş olan Kennedy, bu sefer tabutta Washington’a geri dönüyordu. Daha sonra Amerikan ordusu tarafından Kennedy’nin otopsisi yapılırken ailesi daha detaylı otopsi yapılıp soruşturmanın devam etmesini istese de bazı deliller ört-bas edilip kısa süre içinde defnedildi.

Kennedy’nin Arlington Ulusal Mezarlığındaki Cenaze Töreni

Kennedy’nin hayatını kaybetmesinden 24 saat sonra, katil zanlısı Lee Harvey Oswald polis binasından mahkemeye götürülürken vuruldu. Ne tesadüftür ki, Parkland hastanesine getirilen katil zanlısı bir gün önce öldürdüğü Kennedy ile aynı ameliyat masasında, aynı doktorların önünde hayatını kaybetti.

“Kemal Atatürk’ün ölümünün 25. Yıldönümünü anma törenine katılabilmekten şeref duymaktayım. Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. “

Atatürk’ün ölümünün 25 yıl dönümünde bu sözleri söyledikten 12 gün sonra öldürülen Kennedy’nin suikasti Amerika’da Pearl Harbour, 11 Eylül ile birlikte en büyük üç saldırıdan birisi olarak kabul ediliyor. Bugüne kadar üzerine pek çok film, dizi, kitap yazılan bu suikast hakkında komplolar üretilmeye günümüzde de devam ediyor. 2017 yılına kadar gizli tutulmasına karar verilen suikast dosyaları gelecek sene devlet tarafından açılana dek kimin yaptığı da açığa kavuşamayacak.

Robert F Kennedy — John F Kennedy

Kendisiye aynı görüşe sahip olan kardeşi Robert F. Kennedy abisi gibi başkan adayı oldu. Fakat ne tesadüftür ki, Los Angeles’ta yaptığı seçim konuşması sırasında aynı şekilde başından vurularak öldürüldü. Ve bir Kennedy’nin daha başkanlığı suikast ile öldürülerek son buldu.


Bu yazı, YouTube kanalımdaki ‘Başkanın Ölümü: JFK || 1000 Nokta 1 Hayat’ videosunun yazıya dökülmüş versiyonudur. Bu hikayeyi görüntüler eşliğinde dinlemek için;

Beni YouTube üzerinden de takip edebilirsiniz.

Kaynak ve daha fazlası için: http://www.jfklibrary.org/