Merhaba. Neredeyse kurulduğundan bu yana Medium’da yazan ve hatta bu mecrada İngilizce Sanal…
Deniz Ergürel
61

Teşekkürler :) Saydığınız maddeleri ben de farkındayım. Ancak dediğim gibi bu yayını açmadan önce kişisel yazılarımı “Medium Türkçe”ye attığımda çok daha fazla okunuyordu. Bu bugün de böyle. Mesela bu yazı bile Liberbird’deki bir çok yazının 3–5 katını aldı çok kısa bir sürede. Yazıların okunmasıyla beğenilmesi de birbiriyle ilgili şeyler değil çok fazla. Benim yazılarımı bireysel yazdığım sıralarda sosyalistler, anarko komunistler falan da okuyordu. Okudukları zaman beğenmiyorlardı ama okuyorlardı, hatta yazıya sinirlenip altına yorum yazıyorlardı. Şimdi bu kişiler hiç görmüyorlar bile.

Sizin yayınınız İngilizce ve biliyorsunuzdur Medium’daki ingilizce yazılar için kurulmuş “Medium Türkçe” tarzında “Medium English” gibi bir resmi medium yayını yok. “Editor’s pick” diye bir sekme var anasayfada ve “Top Stories” var. Bunlar bir publication gibi değiller çünkü başka publicationların içinden yazılar da koyuluyor (bunu da çok doğru bulmuyorum aslında ama nispeten daha iyi). Ancak Türkçe yazılar için kurulan “Medium Türkçe” bir publication ve ben oraya kendi yayınımdaki yazıları submit edemiyorum. Ve öyle bir yayın ki orası “Resmi Medium Yayını” ünvanı taşıdığı için ve yerine türkçe hikayelerin önerildiği bir ”Editörün Tercihi” gibi sekme de olmadığı için öneri isteyen Türkçe okurlar otomatik olarak oraya yönleniyor. Bu doğru değil. Yukardaki yazımda da açıkladığım gibi bu bir çeşit devletçilik.

Medium’un belki Türkçe yazılar için genel bir editörlük çalışması yapacak gücü olmayabilir diyebilirsiniz, bunu anlarım. Ancak Medium Türkçe için bir editör kadrosu var bildiğim kadarıyla. Yani hiç editörlere ayıracak kaynakları yok diyemeyiz. Kaldı ki, “Editörün Tercihi” gibi bir sekme koyamasalar bile yine de “Medium Türkçe” kapatılmalı diyorum ben çünkü bireysel kullanıcıların yazılarını başka Türkçe yayınlar yayınlayabilirler. Meidum’un yapması gereken anasayfada Türkçe yayınlara bir yer açması ve genel oalrak bütün yazılar için “Top Stories” oluşturması.

Bunun yanında liberbird isminin ingilizce olmasının çok ciddi bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Yazılarımızı göreBİLENLER okuyorlar :) Görülme/okunma oranlarımız baya yüksek. Okunma/Beğenme oranlarımız da öyle. Görülme oranımızda sorun var.

Girişimizde başarılar dilerim.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.