“Bir Bilginin Anıları: Ankara Özlemi(21.Bölüm-2.Sezon)”

Instagram’da bir meslektaşımdan hikaye gördüm… Zeynep Nur Gözütok meslektaşım Vega’dan Ankara şarkısını dinliyordu. Güzel de bir şarkıdır… ben de üzerine güzel bir şarkıdır diye yorum yaptım. Aslında biraz da kendisi istedi bu yazıyı yazmamı. Sonuçta ANKA Enstitüsü’nde beraber aynı mecrada idik. Yazılarımı az düzeltmedi. Atatürk’çü de bir insandır… neyse bir iki dakika sonra “Ankara özlenmez mi? İnsanlar anlamıyor var ya.” dedi… Özlem duygusu farklı bir duygudur. “Ankara’da çocukluğu geçmeyen anlayamaz. Hiç dönmek istemezsin oradan.” dedi. Doğru söylüyor bir yerde… Atatürk Bulvarı, Çankaya, Atakule, Botanik, 7.Cadde… neler neler!

(Bir efsanedir Külüstür Turgut… Olgunlar’ın tatlı mı tatlı, bir tanecik sahafıydı. Muhabbeti de iyiydi… Allah rahmete eylesin, Turgut ağabey.)

(Bilkent Station şimdiki hali. Önceki halini bilirim ben buranın… Bilkent Center’da bir ömür geçti. İçi, dışı, hey hey!)

Özlem ayrı bir duygudur. Sevgiliyi özlem, arkadaşı özlem, anneyi babayı özlem gibi duygular vardır. Detaylı şeylerdir bunlar. Elbette özlem duyduğum şeyler var, bu yüzden Zeynep meslektaşımın Ankara özlemini biliyorum. Sonuçta Ankara’nın kapı gibi Anıtkabir’i var… Çankaya’sı var… Kuğulu Park’ı var.

(Bazı günler Kuğulu Park’a gider, soluklanır ve ‘oh be, iyi ki böyle güzellikleri görebiliyoruz’ diye şükrederim. Seğmenler Parkı’na da selamlar.)

Birinci ve İkinci Meclis Binası, Pembe Köşk… ziyaret edilmesi gereken yerler. Anıtkabir de öyle… Anıtkabir yahu bu!

(Pembe Köşk’ten bir tek bu fotoğrafı koyuyorum. Gidip görülmesi gerekenlerden…)

Meslektaşım Zeynep iyi Ankara’lıdır. ODTÜ gibi kalibreli, efsane bir üniversiteden mezun oldu. ODTÜ, Ankara Üniversitesi, böyle güzel üniversiteler var Ankara’da. Ondan anlıyorum Zeynep meslektaşımın özlemini.

(ODTÜ çok başarılı, saygın öğrenciler çıkardı… bu yüzden ODTÜ’lü olmak bir ayrıcalıktır. Meslektaşımdan görüyordum ben sonuçta…)

Çankaya Çankaya’lığını belediye başkanımız Alper Taşdelen’in muhteşem atılımları ile koruyor. Yaptığı parklar, kültür merkezleri, getirdiği şeylere bakılması gerekir. Hani diyor ya “kalp değil rekor kırıyoruz” diye, katılmamak elde değil. Saygı duyuyorum, arkadaş… Meslektaşımın Ankara sevdasına hayranım, arkadaş! Bu nasıl bir sevgidir, sarılmadır. Hey be!

Sıhhiye’sine, Kızılayına, Anıtkabir’ine, hepsine kurban… Sana da saygılar, sevgili meslektaşım.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.