English, baby

Україна вже давно обрала напрямок куди рухати своє майбутнє, і воно — англомовне. Одразу скажу, що я не ознайомлена з сучасними планами навчання в школах, а тому не знаю скільки уроків англійської закладено в робочий тиждень. Я також не знаю, на якому рівні і якими засобами ведеться викладання англійської. Мені невідомо абсолютно нічого, що змінила Україна в питанні англовмовності нашої нації. Я буду дуже вдячна за інформативні коменатрі, так як це питання дійсно цікаве, але часу його досліджувати самотужки я не маю.


Я працюю в сфері ІТ, яка просякнута англійською. Дуже часто я чую «Ти працюєш в ІТ. Зрозуміло, що ти знаєш англійську, тобі легше». Це неправда. Не варто плутати українську ІТ-англійську з англійською мовою. Це дві різні речі. За роки роботи в ІТ сфері, мені досі важко сформолювати на мою думку просте побутове речення. Технічна англійська, з якою стикається розробник — це суха проста лексика, теперешній час, стислі речення довжиною в пару слів, як «метод А поверне суму двох чисел». А тепер уявіть, що ви хочете розказати комусь історію з свого дитинства, де ви захоплено вперше дивились на море, як хвилі підкидали вас і ви сміялись на весь берег, а потім сонце плавно лягало за горизонт і ви побачили нове диво — як синє-синє море зливається з розпеченим жовтогарячим диском і небо гасне. Коли я пробую сказати це англійською, моє серце обливається слізьми, так сухо та грубо звучить моя історія. Немає тих переживань, тих барв, емоцій. Бо звідкіля їм взятись з сухої технічної англійської. Я дуже сумую за втраченим часом і можливістю вивчати англійську значно грунтовніше роки тому. За десятками непрочитаних англомовних книг, сотнями непобачених фільмів мовою оригіналу, практикою мови з носіями англійської і ще за багато-багато чим. Зараз я стараюсь надолужити втрачене і поруч мого ліжка вже три книги англійською, і вони не технічні. Я давно не дивлюсь фільми в перекладі. Останнім кроком став запис на курси англійської у Oxford School, в Амстердамі, де основний наголос ставиться на словник і повірте, це таки правда, адже з кожного заняття я виношу плюс 50 невідомих мені слів. От би ще плюс 2 години щодня, щоб встигати все опрацювати.


Продовжуючи тему ІТ, в українських розробників є спокуса у вигляді російськомовної технічної літератури, хорошої російськомовної технічної літератури. Її не існує на українській, тож у нас є вибір — мова оригіналу чи російська. Ми, логічно, обираємо ту мову, яка нам дасть змогу стартувати швидше. Я ж давно перестала читати російськомовну документацію і причин на це декілька. Перш за все, технології змінються так швидко, що якщо хотіти встигати за найсвіжішим, то це лише англомовні статті. Чекати, коли хтось перекладе на російську, як вистріл собі в ногу. По-друге, практика мови. В українському офісі ми спілкуємось між собою на нашому специфічному українському ІТ-сленгу. Коли ж доводиться говорити на ту саму тематику на англійській, враз стає дуже непросто. Тому краще забути про простий шлях у вигляді російських перекладів і братись лише за оригінал. Результат не забариться.


І це не лише про ІТ літературу. Читаймо книги в оригіналі! Так, це буде лише сторінка за день, не 20 в перекладі. Але це неймовірний вклад у нас самих.


В Європі всі фільми показують мовою оригіналу, з субтитрами. У нас чудові переклади на українську і я дійсно часто просто заслуховуюсь при перегляді фільму в кінотеатрі. Але, гадаю, це давно пора змінити. Україна має примусово заставляти людей чути англійську. Ніхто не протестує в Європі проти такого перегляду фільмів. Всі це сприймають як заощадження на перекладі і, знову ж таки, практика мови з малого віку. У нас це однозначно викличе масу протестів, тай кінотеатри не захочуть втрачати більшу частину своїх клієнтів. Я рада бачити, що вже є перші кроки в цьому напрямку і деякі кінотеарти мають практично щомісяця один фільм на мові оригіналу, але цього, на мою думку, недостатньо.


Більше журналістики англійською! Я рада, що існує KyivPost і, якщо ви знаєте інші українські видання на англійській, будь ласка, поділіться в коментарях. Говорити про політику на англійській— окреме питання, з яким мені, як українці, довелось стикнутись за кордоном.


Ми так зараз недоречно сконцентровані на питанні «українська-російська», що не бачимо значно важливішого питання «Do you speak English?». Російська мова ніколи не була і не стане проблемою для України. А от незнання англійської — так. Це мова нових технологій та відкриттів. Я б сказала, це мова світових знань. Без неї ми не лише персонально відстаємо від Європи, а і як країна в цілому. Саме тому я і почала свою статтю з питання «А що змінила Україна, щоб заговорити англійською?». Ми можемо багато говорити про саморозвиток, самонавчання, але недооцінювати вплив держави на це питання смішно, навіть нерозумно. Кожен голандець, чи то малий, чи вже геть старенький, вільно говорить англійською. І це не тому, що голандці такі свідомі і вчать її самотужки. Англійська вивчається з садочку. Добавте книги, газети, журнали, фільми, телебачення мовою оригіналу і відповідь на питання однозначне «Yes, I do speak English!».


Дякую, що залишались зі мною аж до цих слів ❤ Рада погомоніти в коментарях, тож пишіть! І наснаги нам до нових знань та звершень!