Satışı Oyunlaştırma veya Satış Performansı Yönetimi Gerçekte Ne Yapar? Çalışan ve Yöneticisinin Hayatında Bir Günü nasıl geçiyor?

İnsanlar genellikle, satışı oyunlaştırma veya satış performansı yönetimi seçtikleri zaman ne işe yaradığını soruyor.Bu uygulama , Çalışan Performansını ve öğrenimini hızlandıran bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Günlük hayatta yaşadığımız süreçleri analiz edip buna göre hem şirket bağlılığını arttırma hem de yaptığımız işin tek başına değil aslında takım olarak bir yerlere getirip değer katmasını sağlamaktır.

Örnek Vermek Gerekirse;

Sarpani, satış için Field Heroes platformunu kullanmaktadır. Başar, Sarpani’nin bölge satış müdürüdür. Şirketin değişen ihtiyaçları nedeniyle, daha fazla ürün satmak için ekibinin satış gücüne ihtiyacı var. Başar, bunu Field Heroes platformunda bir meydan okuma ile yapmaya karar verir. Görevleri takım arkadaşlarına dağıtılacaktır.Görevi dağıtarak , takım arkadaşlarına haftasonu itibarıyla en az 10 adet X ürün satışına ve genel satışlarda% 10'luk bir artışa sahip olmaları gerektiğini iletmektedir.

Başar’ın departmanındaki yöneticiliğini yaptığı takım arkadaşı Emre, Pazartesi sabahı şirket aracı ile ofise gidiyor. Akıllı telefonunda bir anda bir bildirim belirir “Meydan okumaya hazır mısınız? Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın”. Emre, bu haftaki mücadelenin ne olduğunu öğrenmek ister ve Field Heroes uygulamasına girmek için mesajı hızla tıklar. Burada bu hafta onu nelerin beklediğini ve hangi alanlara yoğunlaşması gerektiğini gösteren çok basit bir bilgilendirme görür ve ona bir özerklik hissi verir. Ayrıca gerçekleştirdiği başarıları da görür ve hangi yönlerini geliştirmek veya odaklanması gerektiğini de bilir.

Başar sisteme giriş yaptığında, Emre’in nasıl olduğunu görmek için farklı KPI’lardaki performansını kısaca kontrol ediyor. Ayrıca puan durumuna da bakıyor. Üst sıralara çıkması için hangi alanlarda daha çok performans vermesi gerektiğini Emre’ye söyler.

Ertesi gün Başar Field Heroes’e baktığın da Emre hala X ürününün satışını gerçekleştirmediğini görmüştür. Emre aslında ” Y “ ürününün satışını daha kolay gerçekleştirdiği için ona odaklanmıştır ve halihazırda uğraşması gereken mevcut anlaşmaları vardır. Öğle yemeğinden hemen önce, Emre otomatik bir bildirim alır, “X ürününde şuana kadar satışımız yok mu? O zaman şuan X ürünü zamanı! Özel bir bonus kazanma şansı için müşterilere 3 adet X ürünü satışı gerçekleştirin! ”. Emre, konfor bölgesinin dışına çıkmaya ve X ürününü satmaya karar verecektir.

Emre, kendi belirlediği potansiyel iki müşteri için X ürünü ile pazarlığa başlar, ancak bir sonuca varamaz ve nasıl ilerleyeceğini çözemez. Field Heroesuygulaması, bir sonraki adımı için en uygun yolu yani takım arkadaşlarından yardım almasını gösterir: X ürününün takımında hangi takım arkadaşının daha iyi sattığını ve bu urunu satarken hangi konulara değindiğini öğrenir: Emre şuan X ürünüyle daha iyi bir iş çıkartabileceğini düşünür. Emre, X ürününde başka beş müşteri ile pazarlığa başlar ve sonunda üçünü fırsatlara dönüştürmeyi başarır.Bir e-posta alır ve bonus mücadelesini geçtiği için tebrik eder ve X ürünü kahramanı rozeti hediye edilir.

Başar X ürününün satış oranının ne olduğunu kontrol etmek ve ilgili tüm verileri ve önerileri toplamak için ekibin performansını kontrol ediyor. Kahve içerken, Başar Emre’nin masasına geçer ve bu hafta X ürünüyle ilk üç fırsatını kutlar. Emre gerçekten işlerin yolunda olduğunu düşünür. Başar, takım lideri modülünü gözden geçirdikten sonra geri bildirim yapmayı daha da sevmeye başlamıştır: sonuçlar herkesi mutlu eder. Başar ayrıca, ürün ve süreçlerin takım arkadaşlarının seviyelerini de kontrol edebildiğini ve anlık geri dönüşerle etkili iş sonuçları aldığını görmüştür. Herkesi yüksek bilgi düzeyinde tutmanın ve fikir alışverişlerinin çok etkili olduğunu keşfetmiştir.

Yarışma devam ettikçe, Emre her gün kendi kişisel puan durumuna sabah işe giderken , öğle arasında ve iş çıkışlarına bakmaya başlar çünkü Puan durumunda üst sıralara çıkmaya niyetlidir. Haftanın sonunda, Emre, 20’nin üzerinde X ürünü satmayı başarmıştır ve performansını geçen haftaya göre% 100 arttırmıştır. Sonunda, Emre puan durumunda en üst sırada yer almıştır.

Field Heroes’ta haftanın oyuncusu seçilen Emre’yi artık bütün şirket görmüş ve başarılarından dolayı tebrik etmiştir. Emre artık mutludur! Başar, Emre’ye takdirini gösteren kişisel bir e-posta gönderir.Emre de artık kendisinden istendiğinde farklı alanlarda da başarı gösterdiğinden emindir ve yeni meydan okumalara açıktır.

Field Heroes Ekiplerinizi birer takım veya oyuncuya dönüştürerek İşinizi oyunlaştırma ile daha verimli hale getirir. Oyunsal düşünmeyi sağlar, takım çalışmasını, rekabeti ve motivasyonu hayatınıza sokarak başarılı iş sonuçlarına dönüştürür.

Part Time Lecturer,Full Time Business Development https://digitaltrendtech.com/

Part Time Lecturer,Full Time Business Development https://digitaltrendtech.com/