Image for post
Image for post

Amazon’un ev güvenlik aygıtları yapan şirketi Ring, kullanıcıların videolarına erişmek için dört çalışanı işten çıkardıklarını itiraf etti.

Şirketin güvenlik uygulamalarıyla ilgili sorulara yanıt olarak ABD senatörlerine gönderilen bir mektupta ortaya çıktı.

Her durumda, çalışanlara videoları görüntüleme yetkisi verildi, ancak erişim “iş işlevleri için gerekli olanı aştı”.

Ring, cihazlarının güvenliği ve gizliliği hakkında sorularla karşı karşıyadır.

Kasım ayında, beş Demokrat senatör Amazon baş yöneticisi Jeff Bezos’a güvenlikle ilgili bir dizi soru içeren bir mektup gönderdi, bunlara Ring’in Ukrayna ofisinde araştırma ve geliştirme yürüttüğü çalışanların neden müşteri video verilerine erişebildikleri de dahil.

Ayrıntılı bir yanıt olarak Amazon, orada bulunan ekibin, programın bir parçası olmayı kabul eden çalışanlardan, yüklenicilerden ve arkadaşlarından herkesin erişebileceği videoları ve videoları izleyebileceğini söyledi. …


Rainlox canlı yayın çok yakında oyun ve eğlenceli içerikler ile sizlerle 2’ci kanalında.

Sizler ile daha güzel daha büyük aile olmak için hedefimizde büyüyor.

Image for post
Image for post

Daha büyük hedefler daha iyi içerikler ile sizlerle olacağız. 2’ci kanalıma abone olmayı unutmayın. Facebook ve Twitter takip edin unutmayın hediyeler ve bir çok ödülün sahibi olun.

Makela Yazarı
Ekleyen: Batuhan Karabulut Youtube Kanalı Batuhan Karabulut instagram sayfası: Batuhan Karabulut Facebook Sayfası: Batuhan Karabulut Linkedin Sayfası: Batuhan Karabulut Twitter Adresi: Batuhan Karabulut
Saygılar… rainlox ve Cover Dinle + rainlox Teşekkürler.


Image for post
Image for post

Bugün, BBC’nin Kuzey Amerika teknoloji muhabiri olarak dört buçuk yıl geçirdi. Ya da sunumcularımızın çoğunlukla söylediği gibi: “BBC’nin Silikon Vadisi’ndeki adamı.”

Başladığımda, burada geçirdiğim zamanın, bir sonraki büyük şeyin, Dünya’da (veya ötesinde) ne olursa olsun gelişine tanıklık ederek geçirileceğini tahmin ettim.

En yoğun tek boynuzlu at zamanıydı: o kadar önemli — keyfi olsa da — 1 milyar dolarlık değere ulaşan şirketlerin telaşı.

Birçoğu bana teknik balonun başka bir patlamasını ele alacağımı söyledi.

Söylemeliyim ki, her zaman daha iyimserdim: 90’ların “dot-com balonu” gibi değildi. Hala değil.

Bunun yerine, oldukça farklı bir şeyi örtmeye başladım.

Odak değişimi
Teknik on yılın ilk yarısı açılış konuşmaları sırasında açıklanan şeyler tarafından şekillendirilirken, ikinci yarının haberleri bir aşamadan değil, bir platformdan geldi. …


Robert Downey Jr AI bebeğini içeren YouTube belgesini başlattı

Image for post
Image for post

YouTube, yapay zekâyı açığa çıkarmayı amaçlayan bir Robert Downey Jr-fronted serisi yayınladı.

Aktörün karısı Susan ile ortaklaşa hazırladığı belgesel, platformun en yüksek profilli ve bugüne kadarki en büyük bütçeli gerçek komisyonlarından biri.

Yenilmezler yıldızının AI yaş kitlesel çekiciliğini vermesi bekleniyor.

Bir AI uzmanı “kısa dikkat çeken izleyiciler için çok fazla göz şekeri” olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili dört kitabın yazarı olan Calum Chace, yapay zekanın “büyük, karmaşık ve önemli” bir konu olduğunu ekledi.

Ve ana şirketi Google büyük bir yatırımcı ve ilgili teknolojilerin kullanıcısı olan YouTube’un bazı tartışmalarla meşgul olduğunu belirtti.

“[İlk] bölümünün mesajı açık: makine öğrenmesi bizi daha az insan değil daha fazla insan yapabilir, ancak çizgiyi çizmek istediğimiz yer hakkında dikkatlice düşünmemiz gerekecek” dedi. …


Image for post
Image for post

Rusya‘nın üçüncü en büyük internet şirketi, İngiliz Premier Lig oyunlarının korsan yayınları için 180 milyar ruble (2,1 milyar £) olan Twitch yayın servisini dava ediyor.

Rambler Group, münhasır yayın haklarının ağustos ve kasım ayları arasında 36.000 defadan fazla hizmet tarafından ihlal edildiğini iddia ediyor.

Amazon’un sahip olduğu platformu Rusya’da kalıcı olarak yasaklamak istiyor.

Twitch‘in avukatı Rambler‘ın davasını “asılsız” olarak nitelendirdi.

Rusya, dünya çapında günlük 15 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan üçüncü büyük Twitch kullanıcısıdır.

Şartlar ve koşullar, kullanıcıların, filmler, televizyon programları ve spor karşılaşmaları da dahil olmak üzere telif hakkı sahiplerinin izni olmadan içerik paylaşamaz .

Akarsu devinin avukatı Julianna Tabastaeva, Rusça haber sitesi Kommersant Twitch’in “yalnızca kullanıcıların platforma erişimini sağladığını ve kullanıcılar tarafından yayınlanan içeriği değiştiremediğini veya olası ihlalleri takip edemediğini” söyledi. …


Gelişmekte olan ülkelerdeki öğrencilerin ve şiddetten kaçan mültecilerin kimlikleri hakkında güvenilir kanıtlara ihtiyaçları var — blokaj işe yarayabilir.

Image for post
Image for post

Biro Uganda Cavendish Üniversitesi’nde üç yıllık derecesi geçen yıl mezun bahsediyor olarak kile Wua Adalet gururla chuckles. Lisansüstü işler için rekabet yoğundur, ancak kalifiye mühendisler beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kalabilirler — bürokrasiyle mücadele, ücretler ve sahtekâr olduklarını ispatlamak için dolandırıcılık.
Telekomünikasyon ve mühendislik mezunu, öğrencilere bir resmi sertifika ve bir kağıt kopya verildiğini ve daha sonra bu sertifikaların çeşitli görevlilerin imzası ve pulları ile doğrulanması gerektiğini söylüyor. İşlem 300 $ ‘a mal olabilir ve altı ay sürebilir. Adalet, “Mezun olduğunuzda size bir sertifika verilir, ancak üzerinde herhangi bir yanlışlık varsa veya kaybederseniz, size aittir” diyor. “Termitler sertifikalarınızı bile yiyebilir, bu yüzden onları güvende tutmak zorundasınız. Bazılarımız yaşadığımız köyden seyahat ediyor ve her zaman geri döndüğümüzde sertifikalarımızın orada olmayacağına dair endişeler var. ”
Kayıp ya da çalınan sertifikalar yalnızca bir polis soruşturmasından sonra ve sertifika başına 70 $ (250.000 Uganda şilin) ​​pahasına değiştirilebilir. Yıllık ortalama maaşın yıllık yaklaşık 18.000 dolar olduğu ve gençlerin işsizliğinin Afrika’daki en yüksek ülkelerden biri olduğu önemli bir yük . ABD’deki mezunlar, sertifikalarının bir kopyasını talep edebilirler — ve her durumda, nadiren niteliklerinin kâğıt kanıtı bile istenir — ancak Uganda gibi birçok ülkede mezunlar para kaybedebilir ve belgeleri kaybolursa, zarar görürse iş fırsatlarını kaçırabilir veya çalındı.
Blockchain, herhangi bir sayıdaki kullanıma uygulanabilecek değişmez bir dijital defter olan bilgileri depolayan merkezi olmayan bir veritabanı dır.
Bu kadar verimsiz bir sistemin nasıl geliştirileceği konusunda meraklı olan Adalet , 2018’de Norveçli girişim Diwala ile çalışmaya başladı . Şirket, Adalet gibi sertifikaların dijital, blok zinciri destekli bir versiyonunu oluşturarak küresel kimlik hırsızlığı ve sertifika sahtekarlığı sorununu ele almayı hedefliyor. 2017’de iki Norveç tarafından kurulan başlangıç, mevcut hantal eğitim sertifika yapısını ele almak için teknolojiyi kullanıyor, ancak geleceği için daha büyük planları var.
Blockchain, herhangi bir sayıdaki kullanıma uygulanabilecek değişmez bir dijital defter olan bilgileri depolayan merkezi olmayan bir veritabanıdır . Temel özelliği, her bir işlemin merkezi olarak kaydedilmesi ve bazı durumlarda tek bir yanlışlıkla tuşa basılmasıyla bazı durumlarda hacklene bilecek, değiştirilebilecek veya kaldırılabilen hem kağıt kayıtların hem de diğer merkezi veri havuzlarının aksine silinememesi dir.
Blockchain kullanarak, Diwala, birisinin kimliğini ve niteliklerini güvenli bir şekilde sakladığından ve değiştirilemediğinde veya değiştirilemediğinde emin olabilir. Diwala’nın Kenya ve Uganda’daki denemesinin bir parçası olarak, üniversite yöneticileri blockchain teknolojisine uyacak şekilde tasarlanmış açık bir kimlik ürünü olan uPort’u kullanarak kimliği doğrulayan bir sisteme çevrimiçi olarak giriş yapabilir ve ardından kurslarını tamamlayan mezunlar için sertifikalar oluşturabilirler. Daha sonra e-posta, mesajlaşma uygulaması veya bağlantıyı göndererek doğrulanmış sertifikaya bir bağlantı paylaşabilirler .
Diwala üç hizmet sunar: Kurumların kriptografik olarak imzalı ve güvenli kimlik bilgileri oluşturmalarını ve düzenlemelerini sağlar; Çalışanlara ve görevlilerle dijital olarak paylaşılabilecek doğrulanabilir kimlik bilgilerini sağlar; ve doğrulama ve verilerin güvenilir olduğunu kanıtlar. Her birey, bir eğitim kimliğine, eğitim ve iş geçmişini içeren bir kimlik kaydına sahiptir.
Diwala’nın CEO ve kurucusu olan Oslo merkezli Thea Sommerseth Myhren, bu beceri kimliklerini, üniversite kimlik bilgilerinden stajlara, işlere ve gönüllü proje çalışmalarına kadar mümkün olduğunca fazla bilgi içermesi gerektiğini söyledi. Uzun vadede Diwala, teknolojisinin mültecilere hükümetlerin ve yardım kuruluşlarının tanıyacağı “dijital olarak onaylanmış kimlik belgeleri” sunmasını istiyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne ( UNHCR) göre dünyada yaklaşık 25,9 milyon mülteci de dahil olmak üzere, evlerinde zorlanan yaklaşık 70,9 milyon insan var. Bunların yarısı 18 yaşın altında.). Bu tür bir doğrulanmış kimlik, mültecilere, hepsinin yasal kimlik gerektiren bankacılık, sözleşmeli dokümantasyon ve eğitime erişmesine yardımcı olabilir — mültecilerin çatışmadan kaçtıklarında genellikle kaybedecekleri bir şey.
Myhren, Diwala’nın mevcut bürokratik sistemlere daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuz bir alternatif sunacağını öngörüyor ve mevcut maliyetleri% 80 azaltabileceğini iddia ediyor. Özellikle gençlerin ve yerlerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için Diwala’yı başlattı. Uganda’daki mülteci kamplarından birinde büyüyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına (STK’lar) erişebiliyor, ancak STK’ların onlar hakkında sahip oldukları bilgilere erişemiyor. Hükümetin kargaşasına uğradığı ve çoğu idari sistemin feshedildiği Suriye gibi bir savaş bölgesinden kaçan mülteciler, niteliklerini veya çalışma geçmişini ispat etmeyi zor, zaman alıcı veya sadece imkansız bulabilirler.
Blockchain’i birçokları için anlamak zor olsa da, Diwala kullanıcılarının sistemin teknik özelliklerini anlamalarına gerek yok. Tek ihtiyaçları olan bir internet bağlantısına erişmek. Gerçi sadece Ugandans% 21 internete düzenli erişimi olan, ülke sessizce 40.000’den fazla kişi ile Afrika için bir blockchain merkezi olarak rolünü katılaşabilme olduğu kaydoldum Binance cryptocurrency değişimi platformu için ve bir belirtisi açık görüşlü politika pozisyonunda hükümet.
Teknoloji okuryazarlığından çok daha büyük bir engel, güven sorunu olabilir. Bir dizi yüksek profilli veri skandalı Avrupa ve ABD’deki teknoloji endüstrisini sarstı iken, risk altındaki insanlar ve mülteciler için riskler çok daha yüksek olabilir.
BMMYK’nın üst düzey bir iletişim sorumlusu Chris Boian, Suriye’den kaçan mültecilerin, paylaştıkları kişisel bilgilerin ISIS’in eline geçmeyeceğine güvenmeleri gerektiğini söyledi. Bu endişeler BMMYK’nın mültecilerle ilgili bilgileri kaydeden kendi Biyometrik Kimlik Yönetim Sistemini bilgilendirmektedir. “Bunu paylaşma konusunda son derece hassasız ve kimlikleri çok koruyoruz, çünkü yaşamı tehdit edici durumlardan kaçan insanlar, deneyimlerimize göre, kimliklerini halka açık bir şekilde dolaştırmaya istekli değiller.”
“İnsanların bu tür duvar halısı kimlik bilgilerini kullanarak kendilerini temelden atmalarına izin veren sistemler kurmamız gerekiyor.”
Diwala, kimliğe depolanma konusunda kimlik saklama fikirlerini araştıran tek şirket değil. IBM, ABD’deki dijital ehliyet için de benzer bir fikir keşfetti ve Almanya’daki bir okul blockchain konusunda kursa dayalı sertifikalar vermeye başladı . Tamamen geliştirildikten sonra, tüm bu sistemler çok ihtiyaç duyulan bir kimlik doğrulama ağının bir parçasını oluşturacak, dedi. Dünyanın ilk bağımsız kimliği (SSI) ağını yönetmek için kurulan kar amacı gütmeyen Sovrin Vakfı’nın başkanı Phil Windley.
Yeni Amerika Vakfı’nın yakın tarihli bir raporuna dayanarak , Windley, bir kişinin kimliğini daha iyi anlatabilmek için farklı türde kimlik bilgilerinin birlikte nasıl kullanılabileceğini açıkladı. “Anıt kimlik belgesi”, bir doğum belgesi veya pasaport gibi devlet tarafından verilen resmi kimliktir; bir kişi mülteci kampındayken veya bir işte “goblen kimlik bilgileri” belgelenir. Windley, “İnsanların bu tür duvar halısı kimlik bilgilerini kullanarak kendilerini esasen önyüklemelerine izin veren sistemler kurmamız gerekiyor” diyor. “[Bu] onların okula gitmelerine veya sağlık hizmetlerine ya da şu anda söylediğimiz diğer birçok faaliyete erişmelerine izin veriyor, ‘oh bir doğum belgeniz yok, o zaman çocuklarınızı okula kaydettiremezsiniz. …


Belirli bir işlevi gerçekleştirmek için bir araya getirilmiş ve imha olmadan sökme kabiliyetine sahip birkaç parça veya alt montajdan oluşan bileşen veya son madde . Ancak bir noktada bir montaj ne olabilir , başka bir yerde bir alt montaj olabilir.

Makela Yazarı
Ekleyen: Batuhan Karabulut Youtube Kanalı Batuhan Karabulut instagram sayfası: Batuhan Karabulut Facebook Sayfası: Batuhan Karabulut Linkedin Sayfası: Batuhan Karabulut Twitter Adresi: Batuhan Karabulut
Saygılar… rainlox ve Cover Dinle + rainlox Şimdiden Teşekkür ederim.


Image for post
Image for post

Her tür kuruluştan on binlerce hedefli reklamın sosyal medya aracılığıyla seçmenlere ulaştığı bir seçimdi.

Bu haftaki Teknik Çadır podcast’inde Facebook ve İngiltere seçiminde diğer platformların oynadığı rolü araştırıyoruz ve küresel düzenleyiciler için öğrenilecek derslerin olup olmadığını soruyoruz.

BBC Sounds’daki en son Tech Tent podcast’ini dinleyin
Oxford İnternet Enstitüsü’nden Lisa-Maria Neudert çevrimiçi propaganda ve medya manipülasyonu araştırıyor.

Peki, hedeflenmiş reklamlar işe yarıyor mu? “Evet ve hayır” diyor bize.

Seçmenler sadece bir reklam görüp bu partiye oy verir mi?

“Bu kesinlikle olmayan bir şey. …


Image for post
Image for post

Minecraft diamond challenge, AI yaratıcılarını güdüklenmiş durumda bırakıyor.

Pek çok yeni Minecraft oyuncusu için oyunda kilit olan elmasları nasıl kazacağını bulması birkaç dakika alıyor ancak yapay zeka eğitimi beklenenden daha zor.

Yaz boyunca, Minecraft yayıncısı Microsoft ve diğer kuruluşlar, imrenilen mücevherleri bulabilecek AI ajanları oluşturmada kodlayıcılara meydan okudu.

Çoğu ilk seansta onu kırabilir.

Ancak 660’tan fazla başvuru gönderildi. hiç kimse göreve kalmadı.

Mineral olarak ilan edilen MineRL — yarışmasının sonuçlarının Cumartesi günü Vancouver, Kanada’daki NeurIPS AI konferansında resmen açıklanması bekleniyor.

Amaç, büyük miktarda hesaplama gücü gerektirmeden sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görmekti. …


Image for post
Image for post

Batuhan Youtube kanalı ile birleşmektedir diğer 2’ci kanalım siz değerli takipçilerim bu kanala’da abone olmayı unutmayın, yan tarafta veya alt kısımda kanal linki göreceksiniz.

Daha büyük ve gelişmiş bir Youtube kanal haline gelecektir. Size en iyi hizmeti vereceğimden emin olabilirsiniz.

Hediyeler ve çekilişler yapılacak büyük sürprizler sizlere yapılacaktır.

Yepyeni kanalım sizler için abone ve yorum atmayı unutmayın.

Kanal linki — https://www.youtube.com/channel/UCvn_TuGD_wN-c76iMLTCjYw Youtube kanal linkinden bana abone olabilirsiniz.

80 Seviye çar hediye edilecektir. Abone olan ve yorum atan arkadaşlara iyi şanslar dilerim saygılar Batuhan.

Makela Yazarı
Ekleyen: Batuhan Karabulut Youtube Kanalı Batuhan Karabulut instagram sayfası: Batuhan Karabulut Facebook Sayfası: Batuhan Karabulut Linkedin Sayfası: Batuhan Karabulut Twitter Adresi: BatuhanKarabulut
Saygılar… rainlox

About

Batuhan Karabulut

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store