Mirr.io — Sketch dosyanızdan ayrılmadan prototip oluşturun

Sketch içerisinde, paylaşılabilir prototip oluşturmak amacıyla yapılan Mirr.io basit düzeyde prototip oluşturmanızı sağlayan bir plugin.

Son zamanlarda Sketch ile etkileşimli çalışan prototip pluginleri oldukça fazla üretilmeye başladı. Fakat bunlardan bir çoğu -neredeyse tamamı- Sketch dışında bir sisteme senkronizasyon ederek çalışıyor. Buda haliyle araya bir sürü senkronize işlemi vs. sokuyor. Bu işlemler gerçekten çok sıkıcı bir hal alıyor. Mirr.io’yu bu yüzden incelemek istedim aslında, Medium’da dolaşırken pluginin yaratıcılarından birisi olan Mulhoon’un plugini tanıtan bir yazısı ile karşılaşınca keşfettim. Hiç fena değil gibi duruyor fakat tabiki Principle gibi, Framer gibi üst düzey animasyonlu prototipler beklemeyin. Sonuçta Sketch içerisinde çalışan bir plugin olduğu için yapabileceği şeylerde kısıtlı. Ama en azından sayfadan sayfaya geçişlerde, ufak tefek animasyonlar ile basic bir prototip yapmayı mümkün kılıyor.

Başlangıç

Plugini kurduktan sonra telefonunuzdan bağlanabileceğiniz bir URL adresi edineceksiniz. Pluginin en kullanışlı noktası ise burası olabilir çünkü Progressive App olarak çalışabilen plugin, tarayıcınızdan “Ana Ekrana Ekle” dediğinizde artık uygulama olarak full ekran çalıştırabileceksiniz.

Hızlı başlangıç ​​için Mirr.io’daki Yeni Şablon’a tıklayın. Sketch’te yeni bir belge açılacaktır ve otomatik olarak Mirr.io önizleme penceresine yüklenecektir. Mobil cihazınız ilede eşlenik olarak çalıştığını göreceksiniz.

Kısayollar

Mirr.io’da ki dosyayı başlatmak için CTRL+M, Etkinlik panelini göstermek için ise CTRL+A ‘yı kullanabilirsiniz.

Katmana bir olay eklendiğinde, katman adına turuncu bir elmas eklenecektir.

Bu yazıda ki görseller, pluginin tanıtım yazısından alınmıştır.Bahsettiğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz.