Hukuk Takvimi — Mart 2016

Herkese merhabalar. Bahçeşehir Hukuk Derneği olarak bu ay da şehrin önemli hukuk etkinliklerini Dernek Üyemiz Nihal Özkardeş sizler için hazırladı. Her zamanki gibi, gözümüzden kaçan veya mutlaka tecrübe edilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir etkinliği bizimle paylaşmak isterseniz, iletisim@bauhukukdernegi.org adresinden bize ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar!

II. Türk-Alman Uluslararası Vergi Hukuku Bienali

Etkinlik Tarihi: 3 Mart

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi; Münster Üniversitesi ve İktisadi Kalkınma Vakfı ile birlikte 2. Türk-Alman Uluslararası Vergi Hukuku Bienali kapsamında “Otomatik Bilgi Değişimi ve Türk-Alman İşbirliği Olanakları” başlıklı uluslararası konferansı gerçekleştirecek. Etkinlik 3 Mart 2016, Perşembe günü İSO Odakule Meclis Salonunda.

Etkinlikte simultane tercüme seçeneği de mevcut. Vergi Hukukuna ilgi duyan üyelerimizin kaçırmamasını tavsiye ederiz. Ayrıntılar http://www.barobirlik.org.tr/BilimselEtkinlikArsivi.tbb adresinde.


II. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi: Kadın ve Yoksulluk

Etkinlik Tarihi: 3–4 Mart

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi ile KADEM Kadın ve Demokrasi Derneği ortaklığıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan "II. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi: Kadın ve Yoksulluk Kongresi", 3–4 Mart 2016 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Kongre, ülkemizde kadının toplumsal, akademik, siyasal, ekonomik ve sosyal yaşamdaki yeri ve statüsü konusuna toplumsal cinsiyet adaleti çerçevesinde farklı bakış açıları getirmeyi amaçlıyor. Detaylar http://www.ticaret.edu.tr/tr/Etkinlik/Detay/id/690 adresinde.


Tüketici Hukukunda Garanti Sorumluluğu

Etkinlik Tarihi: 4 Mart

İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezince düzenlenen seri konferanslar devam ediyor. Bu ay planlanan programda, 04 Mart günü Doç. Dr. M. Murat İnceoğlu ‘Tüketici Hukukunda Garanti Sorumluluğu’ konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Tüketici konferanslarının tamamı, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı, C1 Blok, 3. Kat Seminer Salonunda yapılıyor. Detaylar http://www.istanbulbarosu.org.tr/Detail.asp?CatID=1&SubCatID=1&ID=11024 adresinde.


Bilgi Üniversitesi Pre-Moot Yarışması

Etkinlik Tarihi: 5–6 Mart

Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması uluslararası ticaret hukuku eğitimini ve uluslararası ticari uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünü teşvik etmek amacıyla bu sene 23. kez Viyana’da gerçekleştirilecek. Dünyanın her yerinden yaklaşık üç yüz hukuk fakültesinin katıldığı ve alanının en kapsamlı ve prestijli farazi dava yarışmalarından biri olan Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması öncesinde, çeşitli hukuk fakülteleri ve hukuk büroları tarafından öğrencilerin yarışmaya en iyi şekilde hazırlanmaları amacıyla ulusal ve uluslararası ön çalışmalar (“pre-moot”) organize ediliyor.

BİLGİ Hukuk Fakültesi, Türkiye’den katılan takımlar arasında düzenlenen ulusal Pre-Moot’u 2012 yılından beri düzenliyor. Bu yılki yarışma, beşinci kez BİLGİ Hukuk Fakültesi’nin ev sahipliğinde, on üniversitenin (Ankara, Dokuz Eylül, Galatasaray, İstanbul, İstanbul Bilgi, İstanbul Şehir, Kadir Has, Koç, Marmara ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) katılımı ile 5–6 Mart 2016 tarihlerinde üniversitenin Dolapdere Kampüsünde gerçekleştirilecek. Organizasyona akademisyen ve uygulamacılardan oluşan hakemler de destek veriyor. Detaylar için http://www.bilgi.edu.tr/tr/haberler-ve-etkinlikler/haber/5872/5-bilgi-pre-moot-yarsmas/ adresini ziyaret edin.


Şirket Birleşmelerinin Kontrolü

Etkinlik Tarihi: 5 Mart

Birleşme ve devralmalar için neden Rekabet Kurumu’ndan izin alınır? Rekabet Kurumu’na bildirim sürecinde nelere dikkat etmek gerekir? Hangi birleşmeler rekabet hukuku açısından risklidir? Taahhüt vermek suretiyle riskli birleşmeler için izin alınabilir mi? Birleşmeler için izin başvurusu yapılmamasının sonucu ne olur?

Bu soruların cevapları, Av. Şahin Ardıyok’un sunumuyla Bilgi Üniversitesi Sertifikalı Rekabet Hukuku Meslek içi Eğitim Seminerlerinde. İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Rekabet Hukuku ve Politikası Uygulama Araştırma Merkezi’nin düzenlediği seminerlere katılım ücretsiz ve takriben iki buçuk saat sürüyor. Saat 14:30'da başlayacak etkinlik İstanbul Çağlayan Adliyesi, C1 Blok Kat: 3 Seminer Salonu’nda. Ayrıntılı bilgi için: rhm@bilgi.edu.tr / rhm.bilgi.edu.tr


Güncel Yargıtay Kararları Işığında İş Hukuku’nda Bilirkişilik Müessesesi

Etkinlik Tarihi: 12 Mart

Adalet ve Hukuk Derneği’nin düzenlediği etkinlikte Hukuk ve Hesap Bilirkişisi Av. Ahmet Evcimen, alacak kalemlerine göre ücret hesabı, hizmet süresinin tespiti, tazminat hesaplamaları, fazla çalışmanın hesaplanması gibi konularda sunumunu gerçekleştirecek.

Adalet ve Hukuk Derneği’nde saat 10:00'da başlayacak etkinliğin ücreti 200 TL. Afiş için tıklayınız.


Yargıtay İçtihatları Doğrultusunda Türk Ceza Kanunu Özel Hükümler

Etkinlik Tarihi: 19 Mart

"Yargıtay İçtihatları Doğrultusunda Türk Ceza Kanunu Özel Hükümler" etkinliği, Bahçeşehir Üniversitesi Max Planck Kütüphanesi’nde saat 14:00'da başlayacak. Yrd. Doç. Dr. Sinan Altunç tarafından oturum başkanlığı yapılacak olan ve Yargıtay 15. Ceza Dairesi üyesi hakim Ertan Yüzer tarafından Türk Ceza Kanunu’nda yer alan; dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, mala zarar verme, göçmen kaçakçılığı ve bilişim suçlarının ele alınacağı bu toplantı, şahsi katılım veya canlı yayından izleme seçenekleri ile herkesin katılımına açık.

Detaylar, http://www.bahcesehir.edu.tr/icerik/10402-yargitay-ictihatlari-dogrultusunda-turk-ceza-kanunu-ozel-hukumler adresinde.


İş Hukuku ve İş Sağlığı Güvenliği Sertifika Programı

Etkinlik Tarihi: 19–26 Mart ve 2 Nisan

Bu eğitimde, çalışma hayatında her daim gündemde olan iş hukuku konularının, bu konulara ilişkin zamanla gelişen uygulamalar da göz önünde bulundurularak ele alınması ve özellikle son dönemdeki mevzuat değişiklikleri ile öne çıkan iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ile birlikte incelenerek değerlendirilmesi amaçlanıyor. Şirketlerde hem işverenler hem de işçiler nezdinde önem taşıyan, uygulamada birbiriyle bağlantılı birçok noktası bulunan ve bu sebeple birlikte ele alınarak değerlendirilmesinde fayda bulunan iş hukuku mevzuatı ve iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı konusunda detaylı bilgilendirilmenin gerçekleştirileceği bir eğitim programı öngörülüyor.

Etkinlik 19–26 Mart ve 02 Nisan tarihlerinde 10:00–17:00 saatleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Ücreti 1.653 TL+KDV. Eğitmenler ise Prof. Dr. Kubra Doğan Yenisey, Doç. Dr. Mahmut Kabakci ve Seda Ergunes. Detaylar http://www.lyakademi.com/egitim/is-hukuku-is-sagligi-guvenligi-egitimi-sertifika-programi/ adresinde.


Bahçeşehir Üniversitesi Çapraz Sorgu Eğitimi

Etkinlik Tarihi: 28 Mart- 1 Nisan

Prof. Dr. Tom Read tarafından Bahçeşehir Üniversitesi Max Planck Kütüphanesi’nde verilen çapraz sorgu eğitimi ücretsiz ve ilgilenen herkesin katılımına açık. Detaylar http://www.bahcesehir.edu.tr/icerik/9773-capraz-sorgu-egitimi adresinde. (Ancak ne yazık ki bu etkinliğin kayıtları kısa zamanda doldu.)

Like what you read? Give Bahçeşehir Hukuk Derneği a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.