GÜN 5/KALAN 360-GRE Nedir/Nasıl Yenilir?

nope. asla hazır olmuycaksın.

Sıkı takipçilerim fark etmiştir bir kaç gündür yoktum (öhöm).

Bunun sebebi GRE sınavı için aşırı gerilmem ve çalışmaya yoğunlaşmam ve çalışmaya yoğunlaşmam sonucu daha çok gerilmemdi.

Neyse ki alnımın akıyla çıktım, dün bu beladan (sanırım) kurtuldum. Ancak gergin bir şekilde Türkçe araştırma yaparken ekşisözlükteki aşırı eski ve alakasız bilgiler dışında bir şey bulamadım. En azından acılarımın belki birilerine yardımı dokunur diye az çok genel olarak GRE konseptini ve de bir iki taktiği yazayım dedim.

Önden nasıl bir durumda olduğum anlaşılsın diye: Verbal:155 Quant:170

Essayimin açıklanmasına 10 gün var.

1) GRE nedir?

Gre=Graduate Record Examination. Yurtdışının ALESi. Amerika’da master ve üstü için hemen her dalda gereken sınav. Avrupa’da da pek çok bölüm ve okul için gerekiyor, ancak Amerika kadar zorunlu değil. Zaten bu yazıyı okuyorsanız başvurmayı planladığınız okulun kabul şartlarında görüp de bunalıp googlelamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Ben genel sınavından bahsedicem çünkü sadece ona girdim ancak bazı bölümlerin özel “subject” sınavı da var, hiçbir fikrim yok. Amacınız onu öğrenmekse başka bloga. İşletme üstüne yüksek ve doktora düşünenler sanırım GMATa giriyor. O daha basitmiş diyorlar, ama sadece kulaktan duyma bilgim var.

2) Nelerden oluşur?

GRE genel sınavı 6 sectiondan oluşur. İkisi essay (kompozisyon) yazımıdır, iki bölüm verbal (sözel?) iki bölüm de quantative (sayısal?). Essaylerden ilki “issue essay” için bir konu verilir o konuda bir taraf seçip giriş gelişme sonuçlu klasik bir kompozisyon yazılır. İkinci essay “argumantative essay” içinse içinde mantık hataları bulunan bir argüman verilir, onu çürütmeniz istenir. Bence bu daha eğlenceli.

Essaylerden sonra verbal ve quant(tative; bundan sonra kısaca böyle yazıcam) bölümleri karışık bri şekilde gelir. Burada bir sürpriz ekstra verbal veya quant verilir; üstünüzde deney yaparlar puanınıza dahil değildir. Yani sıralama essaylerden sonra şu ikisinden biri:

V Q V Q V

Q V Q V Q

Ve hangi tür fazlaysa onlardan biri gelecek nesil için üstünüzde deneniyor ve puanınıza dahil değil. Güya anlamamanız lazım ama ben zorluk farkından ve yukarıda section sayısı vermemesinden direkt anlamıştım deneyi (ehehehe).

3) Sınavla ilgili teknik ayrıntılar neler?

GRE ye benim tanıdığım herkes bilgisayarlı haliyle giriyor, ben de öyle seçtim. O yüzden onu anlatabileceğim. Kağıtlı versiyonunu bilmiyorum.

ETS’nin sitesine girip bir sürü bilgi doldurup tarih seçiyorsunuz. Haftada 5 gün filan saat 9 ve 1.30 civarı sınav zamanı seçebiliyorsunuz. Ancak özellikle şu sıralar çok çabuk doluyor. 1 ay önceden, belki biraz daha evvelden almayı öneririm. Özellikle haftasonları çok çabuk doluyor. Sınavımız 205 dolarcık:) Sınav sonucunuzdan memnun kalmazsanız en erken 21 gün sonra tekrar girebiliyorsunuz. Yani bu sınavı son ana bırakmayın.

Sınav Esentepe’de, Gayrettepe metro istasyonundan çıkınca bir iki dakikalık yürüme mesafesinde. Carrefourun yanındaki bina, google mapsin gösterdiği yerde değil, ama oraya gidip sorarsanız yönlendiriyorlar, gayet de yakın.

Sınav 4–4.5 saat sürüyor (evet oha). Bilgisayar hazır oldukça sırayla alıyorlar, girmeden bir sözleşme imzalıyorsunuz. Bilgisayar odasına girmeden üstünüz baya detaylı kontrol ediliyor, gözlüğünüzde kamera var mı diye bile bakıyorlar. İçeri herhangi bir şey sokmanız yasak, su bile götüremiyorsunuz (Evet oha oha). Merak etmeyin dolaplar var, oraya eşyalarınızı kilitleyip giriyorsunuz. 3. bölümden sonra 10 dakika ara verebiliyorsunuz, o ara odayı terk edebiliyorsunuz ama binayı değil. Deli gibi su içip biskrem yiyerek geçirdim ben vaktimi. Sigaracılar nefis terbiyesi çalışmalarına başlasın, yok öyle bir şey.

Ve en güzel yanı: verbal ve quantın sonucunu hemen alıyorsunuz sınavın en sonunda hemen çıkıyor. Essay için 10–15 gün bekliyorsunuz. Hemen 4 tane okul seçiyorsunuz sonucunuzu resmi olarak bedavaya gönderebileceğiniz.

4) Neler soruyorlar?

Test de var, boşluk doldurma da var, altını çizme de var, var oğlu var. Sözel kısımda soruların yarısı kelime, yarısı paragraf anlama sorusu oluyor. Öyle ooh demek YGS gibi demeyin, kelimelerin hiçbirini bilmiyorsunuz şu an. Avaricious, delineate, forlorn en basit seviyeden bir kaç kelime. Paragraf anlama soruları da ayrı bela, yazanlar da bence çok anlamamış.

Sayısalda ise tam tersi YGS seviyesi, hatta biraz daha basit. Orada iki zorluk var; 1 dikkat hatası 2 bazı terimleri bilememek. Basit geometri, cebir, aritmetik, data yorumlama…

5) Ne almalı?

Bu çok değişken bir soru, ne istediğinize bağlı.

Puanlama verbal ve quant için 130–170 arası. Eskiden puanlama sistemi farklıymış, son yıllarda değişmiş.

Ben sayısal ağırlıklı bir bölümde okuduğum için quantın 165 üstü verbalın 150 üstü olması bekleniyordu. Çoğu okul net bir şekilde söylemez kaç istediğini, ancak daha sözel bir bölümde okuyorsanız verbalın daha yüksek olması beklenir (Batı Dilleri Edebiyatı?). Bunu bölümünüzdeki hocalardan birine sorabilirsiniz, yurtdışında nasıl bir beklenti var diye.

Essayler 0–6 arasında notlandırıyor, buçuk buçuk artıyor. Yani 3–3.5 filan diye. İki essayden aldığınız notun ortalaması alınıyor. Analitik yazabildiğinizi göstermek için 4 makul sayılıyor. Ama o kadar kolay değil. Sanırım.

6) Nasıl çalışmalı?

Önce bir tane deneme çözün.

Bu siteyi ekşisözlükten buldum, kendim keşfedemedim:(

Ets üye olduğunuzda iki bedava deneme veriyor, ayrıca bir rehberi de var.

Taysiyem önce o beleş yasal denemelerden birini çözmeniz, ama yukarıdaki linkten de çözebilirsiniz tabi. “Untimely” gibi bir şey yazan ekstra bir deneme var, o puanınızı hesaplamıyor onu çözerek vakit kaybetmeyin ilk denemenin zaman sınırsız hali.

Hem seviyenizi hem hızınızı ölçmüş olur sonra ona göre devam edersiniz.

Bana hep 1 ay önceden çalışmaya başla dediler, ama ben o kadar uzun ve sıkı çalışmadım. Ancak quant kısmı için benim matematik geçmişim sağlam, aşırı vakit harcamam gerekmedi sadece hatırlamam ve terimlerin İngilizcesini öğrenmem gerekti. Mesela median, percintile hesaplama hiç bilmediğimi; kombinasyon hesaplamayı unuttuğumu fark ettim. Ekstra kitaplarda onlara çalıştım, denklemleri hala hatırlıyormuşum hiç bakmadım.

Sözel kısmı için en önemli şey kelime ezberlemek, bunun için Magoosh’un bedava appi var öneririm. Ben sadece en basit bölümdeki seviyeleri bitirebildim. Advancedin yanına bile yaklaşamadım. Offline çalışıyor, ne zaman metroya otobüse binsem 20 gün boyunca bunu çözdüm, son 1 hafta da ekstra yoğunlaştım. Paragraf sorusu olayını kapmak için bol bol deneme çözmeyi öneririm, ayrıca çalışmayı değil. Hem hızınızı test edersiniz çünkü bazı paragraf soruları aşırı uzun ve sıkıcı, alışmak gerekiyor.

Essay kısmına hiç çalışamadım, sonucumu da daha bilmiyorum. Doğru mu yanlış mı diye kontrol edemediğim şeyleri çalışmayı sevmiyorum. Herkes bol bol essay yazmayı önermiş. Ben yorumlanmış essaylerde ne istediklerine baktım. Ve de buradaki tavsiyelere uymaya çalıştım. Umarım hata yapmamışımdır, göreceğiz..

Son bir kaç günde Ets’nin ikinci denemesini çözüp seviyeye tekrar bakmayı öneririm. Ancak ben her denemede yaptığımdan daha yüksek yaptım (mat full öhöm). Sınav adrenaliniyle kesinlikle daha dikkatli olunuyor, ve ets dışındaki denemeler normalden kesinlikle daha zor bence. Moralinizi bozmayın yani.

Yukardaki diğer denemelerden de en azından bir kaç tane çözün, yanlışlarınıza mutlaka bakın. Sıralamışlar orada güzel güzel, ve normalden zor olduklarını unutmayın.

7) Nelerden çalışmalı?

Öncelik resmi Ets kaynakları olmalı. En sağlamı ve sınava yakın olanı o, hiçbir şey bitiremezseniz onu bitirin.

Yukarıdaki linkler zaten önemli. Onun dışında dediğim gibi sözcük için ben Magoosh appten çok mutluydum ama verbalda 165 üstü istiyorsanız işinize yarar mı bilmiyorum. Ben 300 kelime filan “ezberleyip” yarısından çoğunu unutmuşumdur, bir arkadaşım sınava daha 1 ay varken 1500 kelime ezberlemişti bile (…). Googlelarsanız GRE de en gerekli 1500–3000 kelime listeleri vardır, dediğim gibi benim ilgimi çekmedi.

Kitap olarak Manhattan ve Kaplan çok önerilmiş. Ben ayrıca Magooshun kitabını da öneririm. Ben bunlardan memnun kaldım ama dediğim gibi bir tık daha zorlar ve kesinlikle içlerindeki her şeyi çözmeyi önermem. En önce de Ets’nin kitabını çözün tekrar ediyorum.

Bunun dışında elimde olan ancak dokunup bakacak vakti bile bulamadığım kitaplar: Awa, Barron, Gruber, Nova, Princeton. Ayrıca nasıl iyi yazılır üstüne William Zinsserın bir pdfi var, uzuncana bir şey. Bunlar arkadaşlarımın önerdiği ancak benim ikincil bulduğum kaynaklar. Zamanınız varsa bunlara da kesinlikle bakabilirsiniz.

İnternette hepsinin pdfi var, bulamazsanız bana mesaj atarsanız gönderebilirim.

8) Sınavın seviyesi

Herkes size bu sınav çok kolay diyecek. Sınav kolay filan değil, züppelik yapıyorlar. Verbal kısmı ciddi çalışma, quant kısmı ciddi geçmişi hatırlama gerektiriyor. Essay ne gerektiriyor bilmiyorum :D Ama bu üniversiteye giriş sınavı gibi de değil. Senenizi ya da çok sıkı bir ayınızı vermenize de gerek yok. Magooshun study planları var, ben kullanmadım ama kendiniz plan yapmakta zorlanıyorsanız kullanabilirsiniz.

Hiçbir paralı servisi önermiyorum…Kendi kendimize halledebiliriz…3. dünya ülkesi olmak bunu gerektirir.

9) İyi şanslar

Gerilmeyin, çalışmayı ihmal etmeyin, mümkünse yazın boşken alın, neye ihtiyacınız olduğunu bilin.

10) Her iyi yazı 10 maddeden oluşur ama benim 10. maddem yok o yüzden bunu yazıyorum çünkü banane.