Ktorí ľudia, a ktoré firmy nás inšpirujú

Každý z nás sa snaží byť sám sebou, no naše cesty krížia ľudia, ktorí inšpirujú. Či je to v športe, v rodine, medzi priateľmi alebo v práci. Teraz sa nebudem zaoberať všetkými oblasťami, v ktorých mne inšpiratívni ľudia skrížili cestu, zameriam sa na prácu, na biznis sféru. Vymenujem ľudí a spoločnosti, ktoré sú pre mňa osobne inšpiráciou v tom, čo robia, a z ktorých sa snažím do become a Bedots.eu preniesť to najlepšie.

Niektoré priečky budú znieť ako klišé, ale čo narobím, keď som o nich čítal? Proste to človeka zasiahne v dobrom, či zlom. Sú to ľudia, ktorí doteraz rezounjú v mojej hlave v istých situáciách, ktorí ma práve touto svojou prítomnosťou ovplyvnili.

Elon Musk, Tesla, SpaceX, SolarCity

Každý sa dnes oháňa menom Elon Musk ako mucholapkou pri melóne v horúci deň. Pravdou však je, že kto čítal jeho príbeh, kto sleduje dianie okolo Tesla áut, SpaceX rakiet, prípadne SolarCity vie, že to nie je náhoda. Chce zmeniť svet k lepšiemu skrze obnoviteľné zdroje energie a zároveň chce túto planétu opustiť. Ciele sú to šialené, ale nie nemožné. To tvrdili mnohí, kým jeho aktivity nezačali naberať na jasných kontúrach. Ale nie preto ma jeho aktivity inšpirujú. Je to pre iné.

Všetky tieto firmy začínal na čistej ploche. No dobre, dostal sa medzi ľudí, ktorí to už robili a on prevzal vedenie a smerovanie. Ale sám o sebe nič netušil o výrobe áut, nič netušil o stavbe rakiet. Vie mnoho vecí, dokáže sa rýchlo učiť, ale predtým, než sa vrhol na tieto oblasti, o nich nič nevedel.

Preto to aj mňa inšpiruje viesť ľudí, a aj seba samého, k tomu, aby sme vstupovali do oblastí, v ktorých nemáme žiadne skúsenosti. Lebo všetko je naučiteľné. Podmienkou je len chuť sa to naučiť.

Steve Jobs, Apple

Ďalšia z kapitol. Nebudem sa Jobsovi klaňať ako božstvu, bol to len človek, ktorý tiež prdel ;-). Ale uznávam ho pre jedno: jeho zmysel pre detail, ktorý nevidno. Aj posledný káblik v produktoch Apple musel byť na presnom mieste. Aj časti, ktoré nie sú prítomné v ich produktoch, sú premyslené. Pretože keď sa takto správame, ak každý dielik má svoje jasné miesto s presným účelom, vytvoria takmer dokonalý celok.

Robiť maličkosti, na ktorých nezáleží, najlepšie, ako vieme. Toto veľké množstvo maličkostí sa však raz spojí do veľkého celku, ktorý zlepší spoločnosť. Nech je to čokoľvek.

Miloš Kmeťko

Video vzniklo, keď mal Miloš 62 rokov, dnes má asi 63, ak je všetko v poriadku. Pozri si najskôr video, fakt sa oplatí. Potom sa o tom pobavíme, že prečo je v tomto zozname.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.