Prečo sa nechceme tváriť ako naleštený startup

Dnes je módne, a možno to už upadá, byť startupom. Robiť produkt a služby, ktoré idú zmeniť svet. Je to krásne, ľahko sa na to ťahajú investori a s nimi peniaze. A to ja osobne vnímam ako hlavný problém. Dnes si ľudia zakladajú „garážové firmy“ (nazývané aj startupy) len preto, aby získali investíciu a mohli si vďaka tomu kúpiť Teslu. Dovolím si tvrdiť, že väčšina takto uvažuje. Je pár firiem, ktoré sa snažia skutočne priniesť hodnoty, zaplniť dieru na trhu, vytvoriť dlhotrvajúcu značku len preto, že si niečo všimli, čo ľuďom chýba, no ešte o tom nevedia.

Dnes sa dajú milióny dolárov získať len tým, že skopírujete Wordpress a budete ho predávať za pár dolárov a tváriť sa, ako zachraňujete ľudí. Stačí šikovný grafik, pár obohratých fráz a „úžasný“ produkt je na svete. Nik ho nechce ani zadarmo, no peknou nálepkou ho zmeníte na vec, ktorú každý musí mať. Hlavne investorom sa to páči. Najpodivnejšie na tom celom je to, že každý chce byť ako Apple, po novom Tesla alebo SpaceX. To je v poriadku, vzory musia byť.

Zameriam sa na Apple a skúsim rozobrať, ako to vnímam. To je firma, ktorá našla dieru na trhu, urobila skvelý počítač, ktorý fungoval, a ktorý ľudia chceli, lebo im skutočne uľahčil život. A to je celé rozoberanie :-). To je podstata, prečo je Apple tam, kde je. Aplikovať sa to dá na iPod, iPhone, iPad, … Proste robia veci, ktoré ľudia chcú používať, pretože nájdu cestu, ako ich používanie skutočne zjednoduší život.

Wordpress to isté. Urobili CMS, pretože bolo jasné, že ľudia si chcú sami spravovať weby. Potom prišli hostingy, ktoré CMS predinštalovávajú, aby si nik nemusel nič konfigurovať a skutočne len spravoval web.

No a potom prišiel niekto, kto to celé zaobalil do plateného balíka a začal presviedčať ostatných, že keď si to kúpia, bude to lepšie, ako tá alternatíva zadarmo. Že im to „ušetrí“ peniaze. Trochu to priťahujem za vlasy, ale neverím, že som ďaleko od pravdy.

Produkty, ktoré zlepšujú spoločnosť

Práve na základe vyššie popísaného chceme urobiť produkty, ktoré zlepšujú spoločnosť. Ale teraz skutočne a vážne. Nad každou zákazkou, ktorú získame, rozmýšľame, či nejakým, hoc aj malým spôsobom, zlepší spoločnosť. Či už ušetrí čas pri používaní, alebo informuje, vzdelá, …

Aj preto sme sa pustili do vývoja vlastných edukačných hier, najskôr pre iPad, neskôr aj pre iné zariadenia, platformy, … Začíname jednou hrou, v malom. Žiadne veľké náklady. Nepotrebujeme jazdiť na Tesle, aby sme urobili skvelý produkt. Chceme urobiť skvelý produkt, pretože chceme, aby sa deti ľahšie a s radosťou učili matematiku tým, že sa budú na iPade hrať jednoduchú hru. A vďaka tomu nech oni jazdia na Tesle a nejakú aj vymyslia. Nebudú sa učiť spamäti nič, všetko je nenásilné a automatické.

Povedali sme si: poďme dať deťom možnosť slobodne sa rozhodnúť, čo sa budú učiť, kedy budú chcieť a na základe toho, kým sú. A to všetko pomocou technológie.

V tomto duchu vznikla teraz prvá matematická hra inšpirovaná hejného metódou výučby matematiky Dora is counting to 10. Mohli by sme pýtať od niekoho peniaze a uľahčiť si tak život, my sa však chceme sústrediť na vytvorenie skvelej hry s tým, čo máme. Budeme tak postupne vytvárať značku, ktorá môže byť dlhodobou značkou bez toho, aby neustále generovala stratu aj napriek tomu, že sú v nej veľké peniaze od investorov.

V zásade neurobiť z toho to, čím je dnes Twitter, Amazon alebo iná firma, ktorá je v podstate stále v strate. Je mi jasné, že to nebude rýchlo kvasená záležitosť, ale beh na dlhú trať. No verím, že sa to oplatí.