Snow Fall / New York Times

John Branch tarafından New York Times için yapılan “Snow Fall The Avalanche at Tunnel Creek” haberi 16 profesyonel kayakçının başından geçen olayları en ince ayrıntılarıyla beraber anlatıyor. 3 kayakçının ölümüne sebep olan çığ düşmesini konu alan haber aynı zamanda 2013 yılında Pulitzer ödülüne layık görülmüş.

Haber göz kamaştırıcı multimedya özellikleri, etkileyici arka planı ve tasarımıyla okuyucularına gerçek bir görsel şölen sunuyor. Tüm bu özellikleriyle hem pek çok övgü hem de eleştiri alan haberi biraz inceleyelim.

6 bölüme ayrılmış olan haber ayrıntılı bir şekilde okuyucuya anlatılıyor. Hikayenin her bölümü görseller, kısa videolar, hava durumunu gösteren medyalar, canlı haritalar, ses kayıtları ve grafiklerle destekleniyor. Sadece bize verilen görsel ve videolarla yetinmek durumunda olduğumuz günümüz medyasını düşününce bu tarz interaktif bir yayında okuyucu istediği her ayrıntıya ulaşabilme imkanına sahip. Yeni medyanın bu sınırsız ve kişiye özel kullanımı da bilgiye ulaşılabilirliği daha kolay kılıyor. Ayrıca bu tarz yöntemler haberi sıkıcı olmaktan çıkarıp güçlenmesine de yardımcı oluyor. Bunun yanında özellikle olayın geçtiği bölgenin arazi durumunun ve haritalarının verilmesi gibi özellikler inanılırlığı ve güvenilirliği de oldukça arttırıyor.

Geleneksel habercilik anlayışına göre oldukça uzun bir haber olmasına rağmen bu destekleyici multimedyalar sayesinde okuyucu haberi okurken etkin kılınıyor ve sıkılmıyor. Üstelik dinamik sayfa içeriğiyle sayfa açılır açılmaz haber sizi içine çekiyor.

Sanırım haberde tek rahatsız edici unsur otomatik oynayan video ve grafikler. Böyle interaktif içerikli bir yayında tercihlerin tamamıyla okuyucuya bırakılması daha doğru olurdu.

Sayfanın üst köşesine facebook, twitter ve mail sekmeleri konulmuş ve okuyucuya yorum yapma fırsatı da tanınmış.

Dinamikliğiyle oldukça ilgi çekici olarak verilen bu haberde eleştirilecek tek nokta böyle bir çalışmanın internet haberciliği için uzun zaman alıyor olması. Günümüzde özellikle internet haberciliğinin anlık haber alma ihtiyacını karşılama görevini de üstlendiğini düşünürsek böyle bir haberi anında yetiştirmek mümkün olmayacaktır.

Sonuç olarak haberi ilginç kılma açısından bu denli hayatımızın içinde olan teknolojinin bu alanda da kendini göstermesini oldukça etkileyici ve övgüye değer buluyorum. New York Times gibi büyük haber kuruluşlarının böyle büyük bir kadro ve belki uzun dönemi içeren interaktif haber yayıncılığında daha da ilerlemesi ümidiyle.