Kullandığım üretken Chrome Eklentileri

Zamanı verimli kullanmak önemli mesele. Bazı araçlar efsane derecede zaman kazandırabiliyor veya işinizi fazlasıyla kolaylaştırabiliyor. Benim kullandığım bazı Chrome eklentileri. En sağlam olanlarını yazacağım çünkü totalde 150 ye yakın extension var Chrome da :)

1 -) RescueTime

Bilgisayarda benim gibi günde ortalama 13 saat geçiriyorsanız zamanınızı nasıl kullandığınız önemli olmaya başlıyor bu tool sayesinde efsane istatislikler alabiliyorsunuz. Hangi uygulama ,sitede ne kadar vakit geçirdiğiniz. Üretkenlik ve eğlence için geçirdiğiniz zamanlar vs. Filtreleme vs. birçok güzel özelliği mevcut. Üstelik android, chrome ve desktop client ları mevcut 7/24 neler yaptığınızı track edebilirsiniz.

2 -) Checker Plus for Gmail

Gmail i fazlasıyla kullanan birisi olarak toplamda 6 ya yakın mail adresim var hepsini check etmek zaman alıyor fazlasıyla. Bu extension Google ın official extension undan çok daha iyi multiple account kullanabiliyorsunuz. Fazlasıyla stabil. Kullandıktan sonra muhtemelen Gmail e nadir gireceksiniz. Donation yapmayıda unutmayın.

3 -) Tab Snooze

Birçok kişi kullanıyordur muhtemelen. Günde benim gibi çok fazla linke tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra okumaya veya incelemeye zamanınız yoksa snooze ediyorsunuz tab ı bir süreliğine zamanı geldiğinde o tabı size yeniden açıyor. Yada benim gibi dikkat dağılmasını önlemek için bulduğunuz linklerin hepsini someday e atıp boş bir zamanınızda güzelce tek tek inceleyebilirsin.

4 -) Screencastify

Bazen kısa bir video fazlasıyla zaman kaybını önleyebiliyor. Eğer ki uzun uzun yazışmadan benim gibi hoşlanmıyorsan bu tool ile saniyesinde chrome da gezinirken veya problemi çözerken screen record yapıp alakalı kişiye gönderebilirsin. Ayrıca Google Drive ve Youtube a direct upload yapabilmeniz oldukça hoş. Eğer ki Web Developer iseniz kesinlikle şart gibi.

Bu az bilinen efsanelerden bence benim gibi Google ın birçok servisini dibine kadar kullanıyorsan çok sağlam shortcut lara sahip misal bir Google doc için uzun uzun siteye gir ara falan gerekmeksizin direk toolbar dan iki tıkla ulaşılabilinir. Bunun gibi neredeyse tüm Google serviceleri için integration a sahip.

6 -) Sense

Eğer ki elasticsearch ile işin varsa zorunlu gibi sade ve çok tatlı bir extension. Arama sistemleri vb. elasticsearch related işlerde vazgeçilmez. Elasticsearch öğrenmek için de kullanılabilir aynı şekilde.

7 -) Wikiwand

Wikipedia da çok takılıyorsanız muhtemelen ui yönünden biraz kötü olduğunu bilirsiniz. Bu çılgınlar wikipedia yı resmen baştan yaratmışlar. Wikipedia da mükemmel bir ui ile takılmak için kullanılabilir. Bence her browser da kesinlikle olmalı gibi. Bir de beğendiğiniz article ları sonra okumak için save edebiliyorsunuz falan güzel çılgınlıkları var.

8 -) AddThis

Sosyal medyada girip çıkamayanlardansanız on numara extension her sitede malum share butonlarını bulmak mümkün değil. Bu uygulama ile bulunduğunuz siteyi direk tek tıkla paylaşılabiliniyor. Hem paylaşılan sitenin anasayfasına girip feed flow da kaybolmanıza gerek kalmıyor.

9 -) High Contrast

Genelde gece takılıyorsanız pc başında fazla ışık çok yorabilir. Bu uygulama renkleri reverse ediyor yani genel olarak dark theme e geçmiş oluyorsunuz. Ama bazen image ları da işin içine kattığı için saçmalayabiliyor ama genel olarak iyi kullanışlı.

10 -) Chrome Remote Desktop

PC nizi android ten full access ile kontrol sağlıyor baya efsane yattığınız yerden pc yi kullanabiliyorsunuz kısaca baya efsane.

Beğendiğiniz siteleri imleme, tagleme gibi işlemler yapabiliyorsunuz. Sade ve fazlasıyla kullanışlı. İncelediğiniz siteleri tekrar tekrar incelememek için bookmark a atın ama açıklamalı, düşünceleriniz, pozitif negatif yönleri ile sonrasında bakıp direk hatırlayabilirsiniz. Fazlasıyla verimli.

12-) (BONUS) Do It! Shia Labeouf

Arada tıklayıp gaza gelebilirsin :D

Açıklama yazmaya üşendiğim extensions sadece link atacağım

Mutlu Günler…


Originally published at behram.org on August 6, 2016.