Quartz.com

Sydney-i túszejtés: Ausztrália is rájön, hogy az USA nem a legjobb span

Érdemes-e kockáztatni a saját állampolgárok épségét a jó szövetségesi viszonyért?

--

Iszlamista szélsőséges ejtett túszul harminc embert az ausztráliai Sydney-ben, egy, az amerikai nagykövetséghez közel működő kávézóban. Erre a hírre kelt egész Európa, Ausztrália pedig rettegve várta a túszejtés végét.

Ausztrália régóta az Egyesült Államok szoros szövetségese. Ugyan az elmúlt évtizedben már fokozatosan nyitott Ázsia felé – önmagát is ázsiai országként kezdte definiálni – legfontosabb politikai-gazdasági partnere az USA maradt.

Egy ideje már egyre erősebbek azok az ausztrál hangok, hogy végleg a fejlődő Ázsia mellé kellene kötniük magukat, a stagnáló, belső válsággal küzdő Egyesült Államokkal fennálló erős kapcsolatot pedig — nem feladva, de — háttérbe kellene szorítani.

A mostani események alapján úgy tűnik, hogy igazuk van ezeknek a kritikus hangoknak. A világ minden pontján szimpatizánsokkal rendelkező Iszlám Állammal a Közel-Keleten harcoló Egyesült Államok háborúja begyűrűzött Ausztráliába is. Méghozzá azért, mert az USA katonai szövetségeseként repülőgépeket és speciális erőket küldött Tony Abbott miniszterelnök az Iszlám Állam ellenében — igaz, novemberben kijelentette, hogy többet már nem szándékozik oda csoportosítani.

A néhány tucat katonáért cserébe Ausztrália a nyakába kapta a terrorizmustól való félelem érzését, azt, amely már-már paranoiába kergette az amerikai vezetőket 2001. szeptember 11-e után. Ezt követően az ausztrál politikusoknak fel kell tenniük a kérdést: érdemes-e kockáztatni a saját állampolgáraik biztonságát a jó szövetségesi viszonyért cserébe? Jobb-e Iszlám Állam-terroristákat az országban tudni, mint a kínai diktatúrával barátkozni?

Az idő eldönti, mi az Abbott-kormány és az ellenzék válasza.

Diszklémer: nem mindenki értette (mondjuk nem csoda), de a poszt egyáltalán nem komoly. Sőt.

--

--