Avrupa’dan Vatandaşlık Almanın En Kolay Yolları

AB ülkesi vatandaşlığı nasıl alınır? AB vatandaşı olmak için şartlar nelerdir? Yazımızda cevapladık.

Photo by Ferhat Deniz Fors on Unsplash

Günümüz Türkiyesinde gençlerin veya orta yaş grubunun, ülkenin şuanki durumundan dolayı akıllarına farklı bir ülkeden vatandaşlık almak gibi fikirler geliyor. Her internet sitesinde, her şartın farklı farklı maddeleri olduğunu görebilirsiniz. Bu yazımda hem şartları, hem maddeleri sizlere sunacağım.

Aşağıdakiler hariç, hepsi hemen hemen aynıdır:

  • Bir vatandaşla evlenmelisiniz. (İtalya ve İspanya)
  • Soy sahibi olmalısınız. (Hırvatistan, Bulgaristan, İspanya, İrlanda, İtalya, Almanya, Portekiz, Polonya, Macaristan)
  • Halihazırda eski bir koloni vatandaşı olmalısınız. (İspanya ve Portekiz)
  • Orduda görev yapmalısınız veya üniversite mezunu olmalısınız. (Her ikisi de yalnızca Fransa için geçerlidir. Fransa üniversitelerinden mezun olmanız gerekir. Erasmus vs. bu şartın içine almaz tamamen Fransız üniversitesi öğrencisi olmanız gerek.)
  • Süper zengin olmalısınız. (Malta, Kıbrıs, belirli koşullar altında İspanya, Portekiz, Bulgaristan, Avusturya)

Nerede ikamet etmeli ve vatandaşlığa giden yolda çalışmalısınız sorusuna cevap tamamen kişisel koşullarınıza bağlıdır. Ne sunabilirsiniz veya ne arıyorsunuz. Malların ve insanların serbest dolaşımı dışında, AB çok çeşitlidir. Her şey açısından. Ve bunların hepsi oldukça küçük bir toprak parçası üzerinde gerçekleşir (Brezilya’nın yarısı büyüklüğünde).

İspanya Koloni Vatandaşlığı Nedir?

Bu açıklamayı geçebilirsiniz, sadece merakı olanların merakını gidermek için açıklayacağım. Hem İspanya hem de Portekiz, İber Yahudi ailelerinden gelen Sefarad Yahudileri için “geri dönüş hakkı” politikasına sahiptir. Portekiz çok daha açık silahlı bir politikaya sahip.

Çoğu İspanyol Yahudisinin, İberyalı Yahudi soyundan herhangi birinin uygun olduğunu varsaymak için Portekiz üzerinden sınır dışı edildiği gerçeğine dayanıyorlar.

“Kanıt”, (hatırladığım kadarıyla) bir tür belgeleri (500 yıldan sonra uzun süredir aranıyor) ladino(yahudi ispanyolcası) konuşan, doğru soyadı olan, “aile geleneği” olan bir büyükanne ve büyükbabayı içeriyor. DNA kanıtını bilmiyorum ama kesinlikle değerlendirmeye değer. İspanyollar bu önlemi yalnızca Portekizliler yaptı ve bu konuda biraz “şüpheli” oldukları ve eski bir koloniden değilseniz diğer uyruğunuzdan vazgeçmenizi bekleyebilecekleri için getirdi.

Fransa’da Öğrenim Vatandaşlığı Nedir?

Evet, yukarıda okuduğunuz durum gerçek. Böyle bir yol var. Fakat yine gelir düzeyi istiyor. 4 yıl boyunca Avrupa’da bir ev veya yurtta yaşamanız gerekiyor. Fransa’da okuyup mezun olduktan sonra kalıcı bir iş bulursanız, Fransız olmanın oldukça kolay olduğunu görebilirsiniz. Sadece 2 yıl çalışmanız gerek. Ayrıca iyi derecede Fransızca konuşmanız da gerekiyor. BU DURUM SİZE VATANDAŞLIK HAKKI TANIMIYOR. Fransız üniversitesinden diploma alırsanız, ülkede 5 yıl yerine 2 yıl sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Diğer alternatiflere göre gayet kolay ve başarması kolay.

Fransa’da Evlenerek Vatandaşlık Alınır Mı?

Fransa’da evlendikten sonra, 5 yıl karı-koca kaldığınız taktirde vatandaşlık hakkınız doğuyor.

İskandinav Ülkelerinden Vatandaşlık Nasıl Alınır?

İş İskandinav ülkelerine geldiğinde, her şey o kadar basit değil. İskandinav ülkelerinde, özellikle de -en az birkaç yıl önce- Danimarka’da vatandaşlık kazanmak ABD’den bile daha zor.

Bir vatandaşla evlenirseniz, soyluysanız veya zenginseniz vatandaş olmazsınız. Danimarka’da önemli sayıda yıl yaşadıysanız, Danimarka ile bağlantınız varsa ve kendinizi geçindirebiliyorsanız, yaparsınız. Diğer koşullar geçerlidir.

İspanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Beş yıl boyunca İspanya’da yasal olarak ikamet ediyorsanız, İspanyol vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Temel İspanyolca bilgisine sahip olduğunuzu ve İspanyol tarihi ve kültürü hakkında makul düzeyde bilgi sahibi olduğunuzu göstermek için bir sınava girmeniz gerekir. Daha sonra krala, ülkeye bağlılık yemini ediyorsunuz ve bir İspanyol’un tüm haklarına sahip bir İspanyol vatandaşı oluyorsunuz. Beş yıl ikamet için de oturum izni, çalışma izni gibi şeyler gerekiyor. Onları halledip beş yıl sabrettikten sonra vatandaşlık kazanmak gayet kolay.

Portekiz Vatandaşlığı Nasıl Satın Alınır?

Portekiz’de doğrudan vatandaşlık satın alamazsınız. Büyük miktarda yatırım yaparsanız, ikamet etmenize izin verilir. Ülkede birkaç yıl ikamet ettikten sonra, diğer koşullar yerine getirilirse vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz.

Diğer Avrupa Ülkelerinde Vatandaşlık Almak Kolay Mıdır?

Temel olarak, her ne kadar kolay diye anlatsak da bu işlemleri uygulamaya koymak zor. AB vatandaşlığı tüm AB Devletlerinde çok zordur. Malta, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan’da vatandaşlık almak için süper zengin süreci diye bir şey var. Kademeli olarak yatırım yapmanız gerekiyor. Malta’ya 1 milyon euro civarında yatırım yapabilirseniz 6 ay içinde vatandaşlık alırsınız. Kıbrıs’ta 1,5 milyon avro civarında yatırım yapabilirseniz 3 ay içinde vatandaşlığınızı alırsınız. Yunanistan’a 1 milyon euro civarında yatırım yapabilirseniz 6 ay içinde vatandaşlığınızı alırsınız. Bir Afrikalı vatandaşın ağzından; 700 bin euro değerinde bitcoini olan birini tanıyorum, bitcoini yedi gün içinde ikiye katlandı. Yani yedi gün içinde yaklaşık 1,5 milyon avroya sahip oldu. İtibari paraya sahip olmak için bitcoinleri bozdurdu ve yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı aramak için kullandı. 6 ay içinde vatandaşlığını aldı. Ailesini Güney Amerika’dan Malta’ya taşıdı. Anlatılana göre, büyük başarı.

Bu yazıma da göz atabilirsiniz.

--

--

--

human developer.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Berat K.

Berat K.

human developer.

More from Medium

Meet MacEng’s First Cansbridge Fellow

Gennaro Lanza Story

Could you be the newest member of the Gateway Running Club?

Joan Vollmer’s insightful take on Nazism in 1938