Dijital Pazarlama Sektörüne Yeni Girenlerin Takip Etmesi Gereken Kişi ve Bloglar

Berkan Bağcı
12 min readAug 27, 2018
Görsel http://www.goaugment.io/’dan alıntıdır.

Son zamanlarda dijital pazarlama sektörüne yeni giren kişilerin “Kimseyi tanımıyoruz, kimleri takip etmeliyiz?” sorusuyla çokça karşılaşınca böyle bir yazı yazmak istedim.

Dijital pazarlama birçok konuyla bağlantılı. Bu konular yazılım, ürün, tasarım ve marka gibi konular. Dolayısıyla eğer bu sektöre yeni giriyorsanız bir önceki cümlede bahsettiğim konularla ilgili de bilgi sahibi olmalısınız. Başarılı bir organizasyonda her alanın çalışanları ve yöneticileri diğer alanlarla ilgili asgari seviyede bilgi sahibi olmaya mecburlar. Bir dijital pazarlamacı ürün yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalı ki kendi süreçlerini de üründen bağımsız yürütmesin. Aynı şekilde tasarım ve yazılım konuları hakkında bilgi sahibi olmalı ki marka tek bir dil konuşabilsin.

Aşağıda alfabetik sıraya göre yaptığım listeyi Google Ads (AdWords), Analytics, İçerik Pazarlaması, Dijital Pazarlama, Facebook reklamları, Büyüme (Growth), SEO ve UX-UI olarak başlıklandırdım. Ürün ve yazılım tarafını başka bir yazıda ele almayı planlıyorum.

Listeyi oluştururken bu alanda çalışan insanların yukarıda belirttiğim konularda güncel içerikler üretiyor olmasını dikkat aldım. İşinde çok başarılı olup da bu listede yer almayanlar olacaktır, bunun da sebebi bu konularla alakalı güncel içerikler üretilmiyor oluşudur. Eminim bu listede eksikler vardır. Sizin de eklemelerinizle listeyi genişletmekten mutluluk duyacağım.

1- Ahmet Durmuşoğlu — www.icerikbulutu.com Kurucusu

Ahmet Durmuşoğlu hem dijital pazarlama hem de e-ticaret sektöründe oldukça deneyimli bir isim. Deneyimlerini ve yol göstericiliğini Twitter üzerinden paylaşmayı da ihmal etmiyor. Ayrıca günümüzün popüler ve verimliliği yüksek internet bileşenlerinden olan içerik konusunda da Türkiye ve dünyaya www.icerikbulutu.com üzerinden hizmet veriyor. Ahmet’i takip ederek içerik, e-ticaret ve internetin geleceğiyle ilgili konularda bilgi sahibi olabilir, kendisiyle rahatlıkla etkileşime geçebilirsiniz. Ayrıca www.icerikbulutu.com’un düzenlediği webinarları da muhakkak takip etmelisiniz.

2- Arda Mendeş — Demirören Medya Dijital Pazarlama Grup Müdürü

Arda beraber çalışmaktan son derece keyif aldığım, bakış açısı ve sorularıyla beni adeta birkaç kez düşünmeye yönlendiren bir beyin. Fikirleri ve bakış açısıyla dijital pazarlamaya yeni giriş yapan kişileri doğru yönlendireceğine inanıyorum.

3- Aykut Alçelik — n11.com Dijital Performans Pazarlaması Müdürü

Aykut Alçelik Türkiye’de AdWords (Google Ads) konusunda kendini fazlasıyla kanıtlamış bir isim. Nitekim bunu da destekleyen güzel de bir kitabı var. E-ticaret alanında Türkiye’nin en büyük AdWords (Google Ads) hesaplarını kuran ve yöneten Aykut dijital pazarlamayla ilgili güncel bilgiler paylaşmasının yanında eğitmen kişiliğiyle de sektöre insan yetiştirme konusunda ciddi fayda sağlıyor.

4- Batuhan Apaydın — İş Geliştirme ve Ürün Müdürü

Şu anda Amerika’da hayatını devam ettiren Batuhan aslında Türkiye’de İçerik Pazarlaması deyince akla ilk gelen isim. Batuhan’ın bu alanda öne çıkan başarıları ise Yemek.com ve Listelist.com’da yaptığı harika ötesi işler. Özellikle Yemek.com’un doğuşundan itibaren, İçerik Pazarlaması uzmanlığının yanına iş geliştirme ve ürün yönetiminde kendi bakış açısını da ekleyerek fark yarattı. Şu anda yemek kategorisinde Türkiye’deki 2 önemli siteden birisinin Yemek.com olması da bu bakış açısının bir sonucu olsa gerek. Batuhan Amerika’dan dijital pazarlama ve internet ile ilgili içerik paylaşmaya devam ediyor.

5- Emre Güney — Pegasus Dijital Ürünler ve Büyüme Yöneticisi

Emre Güney Türkiye’de çok az şirkette olan bir bakış açısını Pegasus gibi büyük bir havayolu firmasında departman olarak konumlandırabilmiş birisi. Türkiye’de “Growth Hacker” titrinin kendine titr bulamayanların sahiplendiği şu günlerde Emre “büyüme”nin hakkını ekibiyle birlikte sonuna kadar veriyor. Nitekim sene başında Hype ile birlikte ortaya çıkardıkları Google Optimize 360 başarı hikayesi de bu çalışmanın sonuçlarından bir tanesi olarak karşımıza çıktı. Emre’nin bir de Medium blogu var, kesinlikle takip etmenizi öneririm: https://medium.com/@emrreguney

6- Mustafa Esad Tatlıpınar — Hype Optimizasyon Müdürü

Esad Türkiye’de Analytics ve Optimizasyon alanlarında önde gelen birkaç isimden birisi. Bakış açısı, eğitmen kişiliği ve yaptığı işler müşterileri tarafından da takdir gören bir isim. Esad’ı takip etmenizi, mümkünse de eğitimlerine veya workshoplarına katılmanızı öneririm.

7- Fatih Güner — İnternet Profesyoneli

Fatih’e bu titri tabiri caizse ben uydurdum, kendisinin anlayışına sığınıyorum. Yaptığı işler tek bir kalıba sığan işler değil. Farklı alanlarda girişimleri var. Birçok konuda çatışıyor olsak da onun tartışılabilir kıvamda olmasını seviyorum ve bu seviyedeki birinin de dijital pazarlamaya yeni adım atan insanlar tarafından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Fatih içerik üretmeyi seven birisi. Onun tweet zincirlerine göz atmanızı öneririm. Laf olsun diye demiyorum, gerçekten farklı bir bakış açısı kazandıracağına eminim.

8- Fatih Özkösemen — Google Arama Kalitesi Analisti

Öncelikle söylemeliyim ki Fatih çok iyi bir değer bizler için. Kendisiyle Digitalzone 17'de tanışmıştım. O gün katılanlar bilir, kendisi sunumundan sonra 4–5 saat ayakta kalarak, sorulan tüm soruları içtenlikle cevapladı. Buna hâlâ müthiş imreniyor ve saygı duyuyorum. Fatih Google’ın Türkçe Webmaster Blogu ile ilgili çalışmalarını da yürütüyor. Özellikle SEO alanında kendini geliştirmek isteyenler varsa Fatih’i muhakkak takip etmeliler.

9- Görkem Çetin — Countly Kurucu Ortağı

Görkem Çetin ile çok farklı bir şekilde tanışmıştık. Görkem dünyada önde gelen Analytics ürünlerinden birisi olan Countly’nin kurucu ortağı. Countly; dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden ve otoritelerinden olan Gartner’ın 2018 app analytics ürünleri öneri listesinde yer aldı. Görkem’i takip ederek dünyada Analytics dünyasında neler oluyor takip edebilir, Countly hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

10- Hilmi Öğütçü — Egirişim Kurucusu

Hilmi benim müthiş derecede saygı duyduğum bir isim. Böyle olmasının en önemli nedeniyse kendi girişimi olan egirisim.com’u sıfırdan alıp çok emek harcayarak değerli bir noktaya taşıması. Hem Hilmi’yi hem de egirisim.com’u takip ederek start-up dünyasında neler olduğunu ve internet sektörüne yapılan yatırımları takip edebilirsiniz.

11- İlyas Teker — SEO Danışmanı

Türkiye’de SEO dendiğinde akla gelen ilk 10 isimden olan İlyas bu sektörde oldukça eski. Hem marka hem de ajans tarafında oldukça deneyimli olan İlyas bu deneyimin getirilerini son 2 yıldır bireysel danışmanlık altında müşterilerine hizmet olarak sunuyor. Sunumlarını, çalışmalarını ve gezilerini takip edebilir, kendisiyle rahatlıkla etkileşime geçebilirsiniz.

12- Mert Azizoğlu — Zeo SEO Analist

Mert iş tarzı olarak çok sevdiğim bir profile sahip. Sanırım bunda teknik kökenli olmasının da bir etkisi var. Eğer SEO konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız Mert’i muhakkak takip etmenizi öneririm. İleride bence adından çok daha fazla söz ettirecek.

13- Mert Erkal — Stradiji Kurucusu

Sevgili Mert Erkal ile henüz yüz yüze tanışma fırsatımız olmadı fakat ürettiği ve paylaştığı içerikler öyle faydalı ki bu listede muhakkak olsun istedim. SEO konusunda uzmanlaşmak isteyenlerin Mert Erkal’ı takip etmesini ve onunla etkileşimde olmasını muhakkak öneririm.

14- Muhammed Tüfekyapan — Growth Hacking Studio Kurucusu

Muhammed çok başarılı bir içerik üreticisi her şeyden önce. Büyüme konusunda özenle hazırlanmış içerikleri ve rehberleri var, kesinlikle takip etmenizi öneririm. Bununla birlikte dönüşüm optimizasyonu üzerine de çalışmalar yapan Muhammed’in kurucusu olduğu GH Studio birçok markaya da dönüşüm optimizasyonu konusunda danışmanlık veriyor.

15- Murat Durak — Dijital Dönüşüm Stratejisti

Murat Durak ile yüz yüze tanıştığım ve sunumunu dinlediğim için kendimi şanslı hissediyorum. Yukarıda bahsettiğim “marka” konusuyla alakalı Murat Durak dijital dünya yorumlamaları için bence en doğru isimlerden birisi. Dünyada pazarlama ve marka konusundaki gelişmeleri takip edip bu gelişmelerin kaliteli yorumlarını https://twitter.com/BrandTalks’ta bulabilirsiniz. Murat ile muhakkak takipleşin, etkileşimde olun ve fırsat bulursanız da tanışın derim.

16- Mustafa Dalcı — Userspots Kurucusu

Kullanıcı deneyimi konusunda Türkiye’de akla ilk gelen birkaç şirketten birisi olan Userspots’un kurucusu Mustafa Dalcı bu alanla alakalı sürekli paylaşımlar yapıyor, workshoplar düzenliyor. Kullanıcı deneyiminin derinlerine inmek istiyorsanız Mustafa muhakkak takip etmeniz gereken bir isim.

17- Oktay Çomak — SEO Danışmanı

Oktay ile Milliyet’te beraber çalıştık fakat tam bir dirsek temasımız olmadı. Oktay’ın danışmanlık verdiği ve benim tanıdığım marka yöneticileri Oktay hakkında her zaman çok olumlu konuştular. SEO konusunda standart bir danışmanlığın ötesinde SEO ile alakalı ürün geliştirme konusunda da çalışmaları olan Oktay’ı SEO’ya ilgi duyan herkesin takip etmesini öneririm.

18- Onur Özcan — İnternet Girişimcisi

Onur Özcan’ın farklı alanlarda girişimleri var ve bunları da sık sık Twitter hesabından paylaşıyor. İnternet konusunda dünyadaki trendleri Türkiye’de en iyi ve en güncel takip eden, gelişmeleri doğru okuyan insanlardan birisi. Takip etmenizi öneririm.

19- Şahin Seçil — BoostRoas Kurucu Ortağı

Şahin Türkiye’de dijital pazarlama sektöründe işini doğru, dürüst ve en iyi yapmaya çalışan birkaç isimden birisi. Milliyet Emlak’ta çalışırken ondan aldığımız ajans hizmeti Türkiye’de gördüklerim arasında en iyisiydi diyebilirim. Çalışma modelleri, şeffaflıkları ve işi sahiplenme karakterleri takdire değer. Özellikle Google Ads alanında uzmanlaşmak isteyenler Şahin’i muhakkak takip etmeliler. Ayrıca uzaktan çalışma ve dijital göçebelik üzerine kafa yoruyorsanız da Şahin’in bu konudaki tecrübelerini dinlemelisiniz.

20- Serbay Arda Ayzit — Optdcom Genel Müdürü

Serbay ile şu anda çalıştığım için çok şanslıyım. Nitekim onunla çalışmak için kariyerimde farklı bir yol çizdim. Her ne kadar daha önce SEO Direktörü olarak çalışmış olsa da Serbay Türkiye’de dijital pazarlama dendiğinde akla gelen ilk 1–2 isimden birisidir bence. Onunla sohbet etmek ve bakış açısını öğrenmek bana müthiş değer katıyor. Kendisini sürekli olarak geliştiren ve yenileyen, sadece kendine değil etrafına da değer katan bir profil. Takip etmenizi, sunumlarını dinlemenizi ve fırsat bulursanız da tanışmanızı kesinlikle öneririm. Ayrıca Serbay’ı takip ederek yurt dışında yaptığı konuşmalardan ve sunumlardan da haberdar olabilirsiniz.

21- Sherpa Blog

Sherpa Blog için Türkiye’deki en kaliteli dijital içerik işlerinden birisi desem sanırım abartmış olmam. İçerikleri okuduğunuzda siz de benzer bir yorum yapacaksınız eminim. Sherpa daha önce iş ortaklığı yaptığım ve hizmet aldığım bir ajans. Çok değerli isimlerle güzel bir iş ortaklığı yaptık ve kaliteli işler çıkardık. Kendileri de Sherpa Blog’a fazlasıyla özeniyorlar ve bu özenin karşılığını da okuyucu tatmini olarak alıyorlardır eminim.

22- Uğur Eskici — Kriko Kurucusu

Uğur Eskici tanımaktan son derece keyif aldığım bir arkadaşım. Son 7 yılını Türkiye’nin en büyük 3 pazar yeri sitesinden 2'sinde geçiren Uğur, iş hayatına Mayıs 2018 itibariyle Kriko’nun kurucusu olarak devam ediyor. Gittigidiyor.com’daki başarısının ardından n11.com’a transfer olan Uğur buradaki SEO altyapısını sıfırdan kurarak kısa sürede rakiplerine yetişti ve n11.com’un pazar yeri piyasasında tutunmasına yardımcı oldu. Her ne kadar SEO alanında tanınsa ve bilinse de aslında Kriko ile birlikte Uğur artık bir “büyüme danışmanı”. Uğur’un sunumlarını, workshoplarını ve webinarlarını dinlemenizi, eğer denk gelirse de eğitimlerini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

23- Yakup Bayrak — DAM Startup Studio Kurucusu

Yakup Bayrak ile Sherpa ile çalıştığım dönemde tanıştım. Paylaşımları ve bakış açısıyla günün de ötesine geçen bir duruşu var. Sherpa’nın güzel işlerini birinci ağızdan öğrenmek istiyorsanız Yakup’u takip etmelisiniz.

24- Yiğit Konur — Zeo Kurucusu

Yiğit dijital pazarlama sektöründe, özellikle de SEO alanında Türkiye’deki çok değerli isimlerden birisi. Tanıdığım günden beri sahip olduklarını bu derece sürekli geliştirmek istemesine şahit oldum ve buna da müthiş saygı duyuyorum. Bio’sunda yazdığı “Passionate Founder” titri boşuna değilmiş. Yiğit’i takip ederek dijital pazarlama sektöründe ve özellikle SEO’da dünyada neler oluyor bilebilir, Zeo neler yapıyor öğrenebilir, Yiğit ile rahatlıkla etkileşime geçebilir ve Yiğit’in yurt dışında verdiği konferanslardan da haberdar olabilirsiniz. Ayrıca Zeo’daki Digitalzone Meetups podcastlerini de dinlemenizi öneririm: https://open.spotify.com/show/5wOzInhuoajHN5NL3m4MZT

25- Analytics Turkey

Google Analytics, Google Tag Manager, Google Optimize ve Facebook Analytics hakkında bilgi sahibi olmak için benim yazdığım analyticsturkey.com’u takip edebilirsiniz.

Eğer Analytics ile ilgili bülten almak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak e-posta adresinizi de bırakabilirsiniz.

26- Lean Marketing

İnternet girişimleri için pazarlama içeriklerine ve büyüm taktiklerine Muhammed Tüfekyapan’ın yazdığı leanmarketing.co’dan ulaşabilirsiniz.

27- Emre Gökşin

Emre’yi gıyaben tanıyorum. Dijital Pazarlama Temelleri kitabıyla sektöre yeni giren kişilere bir kaynak olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda Twitter üzerinden de yine dijital pazarlama ile ilgili gelişmeler ve fikirler paylaşıyor.

28- Zafer Kavaklı — ebebek Dijital Pazarlama Müdürü

Zafer ebebek’te Dijital Pazarlama Müdürü. Blogunda ve paylaşımlarında sürekli olarak dijital pazarlama ile ilgili gelişmeleri ve tespitlerini paylaşır. Dijital pazarlamanın Google Ads ve Facebook Ads alanlarına ilgi duyuyorsanız Zafer’i takip etmenizi öneririm.

29- Akan Abdula — FutureBright Group Kurucu Ortağı

Akan Abdula ile bir toplantı yapma şansım olmuştu ve toplantıda konuya hakim oluşundan ve aklının hızlı çalışmasından çok etkilenmiştim. Sonrasında tesadüf eseri şirket etkinliğimizde bir sunum yaptı, o sunum da etkinliğimizin en faydalı sunumu olmuştu bana göre. Yukarıda bahsettiğim dijital pazarlamaya yardımcı konulardan olan “marka” konusuyla alakalı Akan Abdula Türkiye’de takip edilmesi gereken isimlerdendir. Paylaşımcılığı ve netliğiyle kendi adıma bana değer kattığına inandığım bir isim.

30- Growth Bülteni

Kolay İK’nın Büyüme Direktörü Tunca Üçer tarafından hazırlanan Growth Bülteni oldukça faydalı bir yayın. Takip etmenizi ve faydalanmanızı öneririm.

Güncelleme — 27.08.2018

Twitter’daki yorumlarda neden kadınlara yer vermediğim sorusu soruldu. Güncel olarak dijital pazarlama üzerine içerik üreten ve bu listedeki diğer isimlerle eşdeğer olabilecek isimleri seçmekte zorlandım. Elbette çok değerli kadın ve erkek dijital pazarlama profesyonelleri var ancak bu yazının kriterleri nedeniyle yer veremedim.

Yazıda yaptığım bazı güncellemeleri aşağıda bulabilirsiniz.

31- Uğur Özmen

Uğur Hoca’yı neredeyse 9–10 yıldır tanıyorum ve bu konuda oldukça şanslı olduğumu söylemeliyim. Kendisiyle ne zaman sohbet fırsatı bulsam, yazılarını okusam kendime bir şeyler kattığımı hissediyorum. CRM, pazarlama ve iş dünyası konularında müthiş bir tecrübe, bizler için harika bir kaynak. ugurozmen.com’u da takip etmenizi muhakkak öneririm.

32- Halide Ebcinoğlu — Ex-Googler

Halide’yi sevgili Şahin Seçil’in önerisiyle listeye ekledim. Kendisiyle birebir tanışmamıştım ama incelediğim kadarıyla çok güzel işler yapıyor. Bundan sonra daha sıkı takipçisi olacağım 👊

Güncelleme — 28.08.2018

Yazıya eklenen yeni isimleri aşağıda bulabilirsiniz.

33- Gaye Ör — PayU Pazarlama Direktörü

Gaye’nin bu listenin ilk halinde olmaması tamamen benim hatam. Gaye kendini ödeme sistemlerine adamış bir pazarlama direktörü 😊. Şu anda da PayU’da Türkiye ve Afrika’dan sorumlu. Twitter’da pazarlama üzerine paylaşımlar yapmasının yanında “E-ticaretin kara kutusu” adında bir de kitabı var.

34- Senem Anıl — Coolever Kurucu Ortağı

Senem yıllardır Türkiye internet camiasının içinde olan, birçok markaya ve kişiye dokunmuş, bu süreçte oluşan tecrübelerini de kişisel blogunda bizlere aktaran bir amazon! Şu anda İngiltere’de yaşıyor ve bilgilerini blogu ve Twitter hesabı aracılığıyla paylaşmaya devam ediyor. Yurt dışında iş bulmak veya İngiltere’de iş kurmak ile alakalı içeriklerini eğer bu konularla ilgileniyorsanız muhakkak okumalısınız.

Dijital pazarlama sektörüne yeni girenlerin takip etmesi gereken kişileri ve blogları burada listelemeye çalıştım. Yukarıda da bahsettiğim gibi burada eksikler muhakkak vardır. Sizlerin katkılarıyla listeyi daha da genişletebiliriz.

Keyifli okumalar…

--

--