Merhabalar.

Nesne Yönelimli Programlama

Nesne yönelim tekniği, gerçek hayatı programlar için simule edecek yöntemler topluluğudur. Her nesnenin kendine has özellikleri vardır. Nesneler tamamen birbirlerinden soyutlanarak farklılaştırılır. Tabi her nesnenin birbirine mesaj göndermesi de son derece doğaldır. Nesne yönelimli programlama tekniğinde gerçek bir sistem parçalara ayrılır ve bu parçalar arasında ilişkiler kurulur. Her bir parça hiyerarşik yapıda olabileceği gibi, parçalar birbirinden tamamen bağımsız da olabilir. Birbirinden bağımsız olan parçalar çeşitli yöntemlerle aralarında haberleşirler, bazen de büyük parçayı önceden tanımlanmış diğer küçük parçalar oluşturur. Burada önemli olan her parçayı etkili bir şekilde tasarlamaktır.

  1. Nesne yönelimli programlama tekniğinin en küçük yapı taşı nesnelerdir (object). Nesneler yapılarında…


Merhabalar.

Bu hafta basit diye gördüğüm konuların aslında büyük resmi görmek adına ne kadar da önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Belki de uzun bir süre bu yazımda anlattığım konuları bilinçli olarak projelerimde kullanmayacağım ama Regular Expressions gibi bir konun varlığını bile bilmek düşünce tarzımda önemli değişikliklere gitmemi sağladı.

İsim Alanları (Namespaces)

İsim alanları yazdığımız programlarda mantıksal organizasyonu sağlar. İsim alanları sayesinde isim benzerlikleri bir sorun olmaktan çıkmaktadır. Örneğin .NET sınıf kütüphanesindeki Array sınıfının yanında kendimiz de Array isimli bir sınıf tasarlayabiliriz. C gibi yapısal programlama dillerinde bu şekilde aynı isimli yapılar tanımlanamaz. Bu karmaşıklıkları önleyen elbette ki isim alanlarının oluşturduğu mantıksal…


Merhabalar.

Uzun bir aradan sonra tekrardan sayı #3 ile karşınızdayım. Bu kadar uzun bir ara vermeyi elbette ben de istemezdim fakat bu süreçte hem çok güzel bilgiler edindim hem de iyisiyle kötüsüyle bu zamana kadar deneyimleyemediğim tecrübeleri deneme şansını elde ettim.

Neyse lafı daha fazla uzatmadan, faydalı olması dileği ile buyrun..

Böl ve yönet politikası (Latince: divide et impera deyiminden kaynağını almıştır), rakiplerini bölerek ya da onları bölünmüş vaziyette tutarak zayıf durumda bırakmak isteyen devletlerin izledikleri yoldur.

Bizlerde bilgisayarın anlayabileceği dilde konuşurken optimal çözümü bulmak için bu yöntemi sık sık kullanırız. …


Merhabalar.

Bu yazımda ki konu başlıklarını zaten çoğu yazılımcı bilmekte. Fakat bir önceki yazımda da belirttiğim gibi, değindiğim konu başlıklarının sadece bana göre ilginç gelen yerlerini paylaşmaya özen gösteriyorum.

Bilinçsiz(Implicit) Tür Dönüşümü

Derleyici tarafından bir değişkeni tanımladığımız türün dışında geçici olarak başka türe çevirmeye bilinçsiz tür dönüşümü denir.

int s = 10;

float a;

a = s;

Not: Belirtilmedikçe bilinçsiz yapılan tür dönüşümlerinde bir nesnenin türü asla kalıcı olarak değiştirilemez!

Not: Büyük türler küçük türlere göre daha fazla bilgi içerdiklerinden küçük türler çoğu zaman büyük türlere dönüştürülebilir. Fakat büyük türler küçük türlere dönüştürülemezler. Yani büyük türlerin küçük türlere otomatik dönüştürülmesi C#’ ta yasaklanmıştır.

Bilinçli(Explicit) Tür Dönüşümü


Merhabalar.

Okumayı, yazmayı ve paylaşmayı oldukça seviyorum. C# Günlüğüm serisinde de okuduğum veya izlediğim içeriklerden kendimce ilginç bulduklarımı paylaşacağım.

.NET’ in Bileşenleri

.NET, kodu önce IL’ ye derler ve bu IL kodu çalıştırılmak istendiği zaman .NET CLR(Common Language Runtime), JIT(Just In Time) derleyicilerini kullanarak makine diline çevirir.

CLR(Common Language Runtime)

.NET altyapısında programların çalışmasını kontrol eden ve işletim sistemi ile programımız arasında yer alan birimdir.

Platformdan bağımsız bir geliştirme ve yürütme ortamı istiyorsak CLR devreye girer.

IL(Intermediate Language)

.NET’ te kodumuzu derleyip elde ettiğimiz IL kodu işlemciye bağımlı bir kod değildir. IL, taşınabilir ve daha geneldir. IL içinde, değişken tanımları, değişkenlerin nasıl saklanacağı, metotların nasıl çalıştırılacağı, aritmetik işlemler…


konfor alanın seni öldürecek

Düşünsene adam deli gibi küreğine asılmış alnından ter akıyor sonra diyorlar ki kolay gelsin ne düşünür o adam hakikatten kolay gelse ama gelmiyor çok zor, şu anda ben yanlış bir şey mi yapıyorum? İnsanların dilekleri arzuları bana kolay gelmesi ama bak ben şuanda ızdırap içindeyim yoruluyorum. Bir sorun var bu işte demez misin yani herkes sana durmadan kolay gelsin deyince daha da işine asılır mısın kolay gelsin lafını duyan kişi aynı tempo aynı enerji ile işine devam edebilir mi? Aynı zamanda da teşekkürler bunun için uğraşıyorsun ediyorsun ben yapmıyorum uğraşmıyorum iyi ki yapıyorsun gibi bir anlama gelmez mi?

Ganbatte


Ülkelerin güçlü veya zayıf , halkların gelişmiş veya geri kalmış olmasının altında yatan tek neden yöneticinin adil veya yetersiz olması değildir. Yönetici nasıl biri olursa olsun -iyi veya kötü, kahraman veya zalim- her zaman kendi halkının canından bir candır, onun bir parçası, ruhunun yansımasıdır. Halk nasılsa onu yönetenler de öyledir. Bu yüzden de her halkın hak ettiği iktidarlara ve yöneticilere sahip olduğu eskiden beri söylenegelmektedir.

Tavastgus şehrinde sadece bir otel ve büyük salonunda bazen tiyatro oyunlarının da oynandığı bir restoran var. Buna karşılık, okul sayısı çok olup, bunlar arasında sekiz yıllık erkek lisesi, öğretmen okulu, örmecilik yüksek meslek okulu, Fince…


Sabah uyanıyorsunuz kahveniz hazır kahvaltınızı yapıp işe gideceksiniz arabanıza biniyorsunuz iş yerine gitmek istediğinizi söylüyorsunuz. Yolda size bugün olacak toplantılardan bahsediyor trafik yüzünden işe 10 dakika geç kalıyorsunuz. Bilgisayarınız sizin yerinize saat 07.50’ den önce ofiste olmaz iseniz patronunuza gecike bileceğinizi söylüyor.

Otoparka arabanızı park edip şirketinize geçiyorsunuz asansöre bindiğinizde isminiz soruluyor ve ona göre odanızda ki kahve makinesi çalışıyor, odanızın sıcaklık değerleri ayarlanıyor, Spotify müzik listeniz çalmaya başlıyor. Kısacası bir yere varmadan önce her şey sizin istediğiniz gibi oluyor. Süper değil mi ?

Tabi bazıları için dezavantaj mesleklerimiz yok olma ile karşı karşıya mesela 10 yıl içinde sürücüsüz tırlar…


Google ve en az onun kadar büyük şirketlerin geliştirdiği teknolojileri hepimiz duymuşuzdur.

Yapay Zekâ, nesnelerin interneti, insansız hava araçları, insan taşıyan dronelar gibi hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren teknolojiler mevcut. Google gibi firmaların yeni bir ürün geliştirdiği haberini aldığımızda içimizden çok güzel ve nasıl olacak gibi sorularla hayal dünyasına dalarız ama hiç o projenin hatalarını düşündüğümüz olmadı.

Bilinçaltından olsa gerek büyük, kurumsal, dünyaya yön veren, herkesin çalışmak istediği bir şirket nasıl hata yapar ki diyebilirsiniz lakin bir yıl öncesine kadar herkes gibi bende insan taşıyan drone haberini duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Evinizin önünde arabanız yerine bir drone düşünün araba gibi her ihtiyacınızı…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store