Merhabalar.

Nesne Yönelimli Programlama

Nesne yönelim tekniği, gerçek hayatı programlar için simule edecek yöntemler topluluğudur. Her nesnenin kendine has özellikleri vardır. Nesneler tamamen birbirlerinden soyutlanarak farklılaştırılır. Tabi her nesnenin birbirine mesaj göndermesi de son derece doğaldır. Nesne yönelimli programlama tekniğinde gerçek bir sistem parçalara ayrılır ve bu parçalar arasında ilişkiler kurulur. Her bir…

Merhabalar.

Bu hafta basit diye gördüğüm konuların aslında büyük resmi görmek adına ne kadar da önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Belki de uzun bir süre bu yazımda anlattığım konuları bilinçli olarak projelerimde kullanmayacağım ama Regular Expressions gibi bir konun varlığını bile bilmek düşünce tarzımda önemli değişikliklere gitmemi sağladı.

İsim Alanları (Namespaces)

Merhabalar.

Bu yazımda ki konu başlıklarını zaten çoğu yazılımcı bilmekte. Fakat bir önceki yazımda da belirttiğim gibi, değindiğim konu başlıklarının sadece bana göre ilginç gelen yerlerini paylaşmaya özen gösteriyorum.

Bilinçsiz(Implicit) Tür Dönüşümü

Derleyici tarafından bir değişkeni tanımladığımız türün dışında geçici olarak başka türe çevirmeye bilinçsiz tür dönüşümü denir.

int s = 10;

float…

Merhabalar.

Okumayı, yazmayı ve paylaşmayı oldukça seviyorum. C# Günlüğüm serisinde de okuduğum veya izlediğim içeriklerden kendimce ilginç bulduklarımı paylaşacağım.

.NET’ in Bileşenleri

.NET, kodu önce IL’ ye derler ve bu IL kodu çalıştırılmak istendiği zaman .NET CLR(Common Language Runtime), JIT(Just In Time) derleyicilerini kullanarak makine diline çevirir.

CLR(Common Language Runtime)

.NET altyapısında programların çalışmasını kontrol eden…

konfor alanın seni öldürecek

Düşünsene adam deli gibi küreğine asılmış alnından ter akıyor sonra diyorlar ki kolay gelsin ne düşünür o adam hakikatten kolay gelse ama gelmiyor çok zor, şu anda ben yanlış bir şey mi yapıyorum? İnsanların dilekleri arzuları bana kolay gelmesi ama bak ben şuanda ızdırap içindeyim yoruluyorum. Bir sorun var bu…

Ülkelerin güçlü veya zayıf , halkların gelişmiş veya geri kalmış olmasının altında yatan tek neden yöneticinin adil veya yetersiz olması değildir. Yönetici nasıl biri olursa olsun -iyi veya kötü, kahraman veya zalim- her zaman kendi halkının canından bir candır, onun bir parçası, ruhunun yansımasıdır. Halk nasılsa onu yönetenler de öyledir…

Sabah uyanıyorsunuz kahveniz hazır kahvaltınızı yapıp işe gideceksiniz arabanıza biniyorsunuz iş yerine gitmek istediğinizi söylüyorsunuz. Yolda size bugün olacak toplantılardan bahsediyor trafik yüzünden işe 10 dakika geç kalıyorsunuz. Bilgisayarınız sizin yerinize saat 07.50’ den önce ofiste olmaz iseniz patronunuza gecike bileceğinizi söylüyor.

Otoparka arabanızı park edip şirketinize geçiyorsunuz asansöre bindiğinizde…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store