Form Optimizasyonu — I (Doğum Günü)

Ortalama uzunlukta bir form ekranının tartışmasız en zorlu sınavı, kullanıcının doğum tarihini girmesini istediğimiz kısım. Bir form sayfasını optimize etmeye doğum tarihinden başlamak en iyisi.

Kullanıcıların doğum tarihini merak etmemizin haklı gerekçeleri var. Özellikle kullanıcı demografisini oluşturmak için kullanıcıların yaş ortalamasını bilmemiz gerekiyor. Doğum gününü de bilmek istiyoruz çünkü kullanıcıyla iletişim kurmak istiyoruz, kullanıcıların doğum günlerini buna bir vesile olarak görüyoruz. Ona güzel bir “iyi ki doğdun” kartı göndermenin hatta belki küçük bir indirim tanımanın kullanıcı sadakatini kuvvetlendirebileceği öngörüsü var. Güvenlik sebeplerini de unutmuyorum tabii ki. Buraya kadar her şey güzel ama kullanıcıların fare hareketlerini izlediğimde veya formda geçirilen sürelerini analiz ettiğimde, kullanıcıların doğum günü giriş alanlarında diğer giriş alanlarına göre en az 3 kat daha fazla zaman harcadığını gözlemliyorum.* Daha da kötüsü kullanıcıların bu alanda formu terk ettiği bazı örnekler de mevcut.

Kötü bir örnek:
Kullanıcılar sosyal yaşantısında doğum tarihlerini GG/AA/YYYY formu yerine 06— Temmuz — 88 formunda söylemeye meyillidirler. Ancak birçok doğum tarihi giriş alanları kullanıcıya kullanmadığı bir formu dayatır. Bu da kullanıcıya bir istenilen forma düşünsel dönüştürme maliyeti çıkarır ki kullanıcısını seven hiç kimse bunu kullanıcısına yapmaz.

Kötü örnek: Alışılagelmedik bir form.

Daha kötü bir örnek:
Seçme menüleri(Dropdown Menu) çoğu zaman kötü bir kaçıştır. Konu doğum tarihine veya yılına gelince seçme menüsü gerçekten çok çok kötü bir kaçıştır. Gelişmiş bir internet kullanıcısı, bir formu fare hareketi kullanmadan sadece klavye kullanarak ve TAB fonksiyonuyla giriş alanları arasında geçiş yaparak kolayca doldurabilir. Fakat bir seçme menüsü bu akıcı eylemi ciddi bir şekilde sekteye uğratır. 100 kadar yıl arasında kendi doğum yılını bulmak çoğu zaman gerçek bir işkencedir. En iyi ihtimalle kullanıcıdan doğru bilgiyi alamazsınız. Doğum yılını bulmak için zahmet etmek istemeyen kullanıcının rastgele seçtiği bir doğum yılı yüzünden kullanıcı demografinizde ciddi sapmalar yaşarsınız. Bunu önemsemiyorsanız bu giriş alanını koymamanız daha iyi olacaktır.

Çok kötü örnek: Uzayıp giden seçme menüleri…

Çok daha kötü bir örnek:
Seçme menüsünden daha kötü bir örnek varsa o da seçmeli bir takvim bileşenidir. Birinin doğum tarihini bilmek istediğinizde, eline 100 yıllık bir takvim verip kendi doğum tarihini bulmasını ister misiniz? Sevmediğiniz biriyse neden olmasın. Fakat kullanıcınızı iş-modelinizin merkezine oturtuyorsanız yapmayın derim.

Çok daha kötü örnek: garip bir yöntem.

İyi bir örnek:
Kullanıcı dostu bir doğum tarihi giriş alanı oluşturmak istiyorsanız, özellikleri şöyle olmalıdır:

  1. Kullanıcı alışkanlığının dışına çıkılarak, kullanıcıya düşünsel maliyet oluşturmamak gerekir.
  2. Akıcı bir eylemi, fare hareketi zorunluluğu ile bölmemesi gerekir.
  3. Gün, ay ve yıl giriş alanlarının bariz olması gerekir.
İyi bir örnek: Tamamlanması 2–3 saniyeyi geçmeyen doğum tarihi alanı.

Önemli iki ayrıntı:
1. Doğum tarihlerinin biçimsel formu kültürden kültüre değişiklik göstermektedir. Örneğin İngilizler doğum tarihini Ay — Gün — Yıl formunda söylerken, Türkler Gün — Ay — Yıl formunda söyler. Dolasıyla hedef kitlenize göre bu giriş alanlarını optimize etmeniz gerekebilir. 
2. Bilakis gelişmiş internet kullanıcısının sosyal ifade alışkanlıkları ile dijital ifade alışkanlıkları birbirinden farklı olabilir. Gelişmiş bir internet kullanıcısı doğum tarihini GG-AA-YYYY formunda ifade etmeye alışkın olabilir. Buna göre, ay giriş alanının rakam ile girilmesini yazıya dönüştüren bir oto-düzenleme fonksiyonunu kullanarak daha iyi bir deneyim oluşturabilirsiniz.

*Mail adresi giriş alanı: ort. 2.24 sn., doğum tarihi giriş alanı: ort. 6,55 sn. (2 Web sitesinden ort. 100 örneklem)

Eğer daha kötü bir örneğe sahipsen veya daha iyi bir örnek üretebilirim diyorsan lütfen bana da haber ver; hey@berkaycinar.com