TV Bot

Televizyonların artık bir araç olmadığının herkes farkında. Özellikle bizim ülkemizde yapılan diziler genellikle bir aşk hikayesi üzerine kurulu. Hatta genellikle zengin ve fakir olarak ayrılıyor bu aşk çiftleri ( evet, izliyordum :) Ve bu yüzden insanlar televizyon izlemeyi bıraktı. Ben çoğu kişinin evinde televizyon bulundurmadığını ve hiç aramadıklarını duydum. Bu çok güzel bir şey gerçekten. Özellikle bu sezon dizilerin hepsi çok duygusal. Öğk geldi. Neyse. Dizileri boşverin. İzlediğimiz belgesel vb. programlarda bilgi alışı yaparken merak ettiğimiz şeyleri neden soramayalım? Bence sorabiliriz.

Peki ya televizyonları bir bot haline getirip izleyenle birebir etkileşime soksak nasıl olur?

Bugün National Geographic ‘de Hayvan Hastanesi diye bir programa denk geldim. Normalde çok ameliyat tarzı şeyler izleyen birisi değilim ama o an merak ettim. Doktorlar ameliyat ederken arada yapılan röportajlarda bilgilerde veriyorlardı. Doktorlara o an soru sorasım geldi ama soramıyorum. Bu yüzden TVBot’lara ihtiyacımız olabilir. “E araştırsana kardeşim! Her şeye hazır konuyoruz artık yav.” moduna girmeyelim. Çağ teknoloji çağı. Bir çoğunuz Siri’yi aktif bir şekilde kullanıyor ve kendi asistanlarınız olsun diye çırpınıyorsunuz. Neyse.

Peki bu nasıl yapılır?

Bildiğiniz üzere televizyonlarda artık bir telefon gibi çalışabiliyor. Facebook’u var, Twitter’ı var, Youtube’u var hepsini geçtim BROWSER var. Böylelikle interneti iyi bir şekilde kullanıyorlar. Web teknolojisinde kullanılan chatbot’un televizyonda sesli yanıt sistemi ile çalıştığını varsayarsak bence olabilitesi var. Bu olay sadece televizyonun teknolojisi değil tabiiki. Televizyon kanalınında bunu desteklemesi gerekiyor. Bilgi alabileceğimiz bir çok program var. Ama bu programlarda detay paylaşılmadığını düşünürsek ve merak ettiğiniz bir şeyi söylemediğiniz varsayarsak program hakkında kanalın TVBot’una sorabiliriz. Mesela;

Hayvan Hastanesi programından devam edelim. Program başladı.

Program: …şuan kan basıncı düşüyor ve bu bizim için kötü bir şey. (tıp bilgim sıfır, saldırmayın)
Ben(TVBot’a): Selam TVBot! Kan basıncının düşmesi tam olarak ne anlama geliyor? Ve bu değer insanlarda da aynı şekilde mi işliyor?
TVBot: Cevap.

Bu da bir prototip;

Image credit: Google Images http://www.usnews.com/cmsmedia/a8/f3/570c959f4ac2854b868e9fe48226/150504-healthindex-03-editorial.jpg

İşte böylelikle bilgimizi daha çok tazeleyip merak ettiğimiz bir çok şeyi öğrenebiliriz.

Peki bu sorular nasıl hazırlanır?

Onu da düşündüm. Kanallar programlar hakkında elbet geri dönüşler alıyorlardır. Ve bu geri dönüşler de bir çok soru da mevcuttur. Aralarından önemlileri seçerek o soruların cevaplarını hazırlayabilir. Ve TVBot’u hazır soru kalıplarıyla da kullanabiliriz. İster biz sorarız istersekte önceden sorulmuş soruların cevaplarını bulabiliriz.

Sonuç: TVBot’larımızla beraber artık kanalların asistanlarına soru sorarak programların daha etkileşimli hale gelmesini sağladık. Böylelikle programda merak edip öğrenemediğimiz bir şey kalmayacak.

Prototip fikri için Furkan Açıkgöz ‘e teşekkürler. Sağlıcakla kalın.