Starostlivosť o akvárium bojovnice pestrej alebo betta splendens

Betta Splendens
8 min readJan 5, 2015

--

Betta splendens

Nakupujeme

Pri nakupovaní rýb platí niekoľko všeobecne platných zásad, ktoré nie sú ani pre betta splendens iné. Nakupovať treba tam, kde majú pekné a zdravé ryby, v nádržiach neplávajú mŕtve kusy, nádrže sú čisté a udržiavané. Proste v akvaristike kde to žije.
Nekupujte ryby, ktoré:
- majú pokrútené, zlepené alebo inak poničené plutvy
- neovládajú smer alebo plávajú našikmo, nekoordinovane alebo trhane
- majú na svojom tele prichytené parazitmi (vyzerá to ako nitky alebo malé dážďovky)
- sú chudé alebo pokryté bielymi fliačikmi
- majú zrastené plutvy a bezfarebné
- plávajú rýchlo a snaží sa otierať o okolité predmety
- majú nezvyčajne hrubé brucho (ak to nie je samica plná ikier)
Pri nakupovaní samcov Betta Splendens je vhodné vyberať mladé jedince, tj. telom menšie s menej vyvinutými plutvami. Nenechajte sa zlákať rastúcimi samcami s prekrásnymi a dlhými plutvami. Pri takých kusoch hrozí, že boli po celý život držaní v podobných bettáriích (maličké nádrže s objemom do 5 litrov, spravidla však len 2 alebo aj menej litrov), z ktorých si vyberiete Vy toho svojho. Takto dlhodobo držaní samci strácajú veľa zo svojej životnej vitality. Ďalšie nebezpečenstvo je v tom, že ten najväčší a najkrajší samec môže byť vyradený XL chovný kus, ktorý sa chovateľmi už nehodil a preto nie je vhodný ani pre Váš záujmový chov.
Ako už bolo uvedené skôr, dospelí samci sú medzi sebou veľmi neznášanliví. V jednom akváriu preto odporúčame chovať iba jedného samca. Problém môže nastať aj v prípade, že po nejakej dobe dokupujete k samotnému samcu — samicu. Je možné, že samec bude prehnane agresívny (bude obhajovať svoje teritórium) a mohol by samici ublížiť alebo ju v malej nádrži ubiť na smrť. Tomu sa dá predísť nákupom viac samíc (2–3), čím rozdelíte samcovu pozornosť, takže sa skôr unavia a spravidla sa s novými obyvateľmi svojho teritória bez väčších ťažkostí zmieri.

Betta Splendens a spoločenská nádrž

Betta Splendens je pokojná ryba, vhodná do spoločenského akvária. Napriek tomu je potrebné dodržať niektoré základné pravidlá, aby ste pripravili svojim chovancom vhodné prostredie. Vo voľnej prírode žije v pokojných vodách, močiaroch a ryžových poliach, kde je minimálna alebo žiadne prúdenie vody. Obýva hlavne husto zarastené oblasti s malou výškou vodného stĺpca. Nádrž by bolo vhodné zariadiť ako “biotop”. Vytvoriť skutočný biotop v domácich podmienkach bez znalosti konkrétnej lokality možno označiť za utópiu. Definujme preto biotop ako husto zarastenú nádrž vysadenú rastlinami a obývanú rybami, ktoré sú domovom v juhovýchodnej Ázii.
Ako príklad uveďme nádrž s rozmermi 80 × 40 × 35 = 112 l (d × š × vv cm) s výškou vodného stĺpca 25 cm (+ 5 cm vrstva piesku na dne), silne vysadená rastlinami, ktoré poskytujú nielen bojovníčku veľké množstvo úkrytov.
Nenáročné a snáď v každom akváriu dobre rastúce rastliny sú napr. Rôzne druhy Cryptocoryne (Cryptocoryne affinis, C. cordata, C. Walker, C. jahnelii, …), mokranky (Hygrophila stricta, H. aquatica, H. difformis, H . polysperma, …) alebo (Vesicularia dubyana), ktoré sú domovom v juhovýchodnej Ázii. Z nenáročných kozmopolitných rastlín to môže byť rožkatec ponorený (Ceratophyllum demersum), zákruticha šróbovitá (Vallisneria spiralis) alebo trhutka plávajúce (Riccia fluitans). Je vhodné pridať aj plávajúce rastliny (napr. Pistia stratiotes, limnobium laevigatum). Ako dekoráciu možno použiť rašelinové korene, tmavo červené kamene alebo lávu.
A ako by mohla vyzerať rybia osádka? Napríklad 2 samice bojovnice pestré (Betta splendens) s jedným samcom, pár akéhokoľvek čichavce z rodu Colis (čichavci rodu Trichogaster sú pomerne veľkí), jednu prísavku thajskú (Gyrinocheilus aymonieri), 5 razborek klínoskvrnitých (Trigonostigma heteromorpha) alebo daní pruhovaných (Brachydanio rerio) a ako perličku napríklad 4 kúsky pĺže příčnopasého (Pangio kuhlii). Pozor na přerybnění nádrže. Je potrebné dodržiavať pomer objem / počet rýb. Pre vyššie uvedenú nádrž a osádku (veľkosť a druhy rýb) možno použiť pravidlo: 1 liter vody na 1 cm rybie dĺžky (počíta sa dospelá ryba).

Zriadenie druhovej (chovnej) nádrže

Betta splendens

Rozmery nádrže nie sú nijako podstatné. V literatúre je ako minimum doporučované 30 litrov, pričom najdôležitejším parametrom je výška vodného stĺpca, ktorá by sa mala pohybovať do 30 cm. Táto výška v priemere zodpovedá plytkým močiarom, kanálom a ryžovým poliam domácich vôd Betta splendens.
Pre záujmový chov môže dobre poslúžiť akvárium o objeme cca 50 litrov. Na profesionálny alebo poloprofesionálny chov sa spravidla používajú nádrže menšieho objemu — od 10 do 30 litrov. Úplne nevhodné sú nádrže guľového tvaru alebo nádrže s objemom menším ako 15 litrov, v ktorých sa betta splendens často správajú s odôvodnením, že “rovnako sú to zlí plavci, takže im to bohato stačí”.
Bojovníčky sú nenáročné na kvalitu vody. Ako dostatočná je bežná vodovodná voda s hodnotami pH okolo 7 a celkovú tvrdosťou od 2 do 25 ° DGH. Voda v riekach juhoázijskej oblasti je pomerne mäkká, takže uvedených 25 ° DGH považujme za extrém. Bežne by sa tvrdosť vody mala pohybovať na hranici mäkká stredne tvrdá, tj. Okolo 10 ° DGH.
Tak ako v prípade spoločenského akvária je aj chovnú nádrž vhodné husto osádzať rastlinami a to hlavne plávajúcimi, ktoré využíva samec ako oporu pri stavbe penového hniezda. Vhodné rastlinky sú nepukalka uškami (Salvinia auriculats) a celý rad ďalších (Limnobium laevigatum, Pistia stratiotes, Ceratopteris pteridoides, …). Z nekorenících rastlín, ktoré sa voľne vznášajú vo vodnom stĺpci sú vhodné napr. Dúškami (Egeria Densa, E. najas), rožkatec ponorený (Ceratophyllum submersum), trhutka plávajúce (Riccia fluitans). Ryby sa budú cítiť v zarastenej nádrži bezpečnejšie a budú sýtejšie vyfarbené než v nádrži bez rastlín.
V nádrži môžete použiť ako dekoráciu drevo a korene (najlepšie naplavené drevo, ktoré je dostatočne “vymáčané”), bridlicu alebo lávový kameň (vhodné sú tmavé kamene). Ako zaujímavý doplnok dna je možné použiť jelšové alebo bukové lístie, z ktorého sa do vody uvoľňujú humínové kyseliny a triesloviny, majúci pozitívny vplyv na ryby (obdobne ako rašelinový výluh). Betta splendens vyhľadávajú úkryt skôr u hladiny v húštine rastlín, ale šikovnú jaskyňou nepohrdnú. Dno by malo byť tmavšie, pretože na tmavom podklade lepšie vyniká farebná kresba rýb. Zadné a bočné steny akvária je vhodné oblepiť pozadím alebo nafarbiť, aby ryby neboli stresované okolitým prostredím.
Všeobecne platí, že čím menšia je nádrž, tým zložitejšie je udržať v nej biologickú rovnováhu. Rastliny Vám výrazne pomôžu okysličovať vodu a znižovať úroveň dusičnanov, ktoré sú vo väčších koncentráciách rybám nebezpečné. A samozrejme slimáky Vám, likvidáciou “odpadu”, s udržiavaním biologickej rovnováhy výdatne pomôžu. Paradoxne čím menšie nádrž, tým viac času a úsilia treba na jej údržbu a čím menej rastlín bude v nádrži, tým väčšie nároky budú kladené na akvaristickú techniku.

Technika

1, osvetlenie
Osvetlenie je veľmi významným, ak nie hlavným faktorom prosperity akvária a jeho osadenstva. Bez svetla nebudú prospievať ani ryby ani rastliny. Požiadavky rýb a rastlín na intenzitu osvetlenia sú spravidla protichodné. Ryby radi dajú prednosť šere, zatiaľ čo rastliny pri slabom osvetlení príliš neprospievajú ba dokonca chradnú. Pre určenie “veľkosti” osvetlenie existuje celý rad vzorcov a poučiek, pričom niektoré sú vhodné pre akvária s rybie osádkou, iné pre prevažne či čisto rastlinná tzv. Holandská akvária. V juhoázijskej oblasti, kde je betta splendens doma, možno nájsť rad rastlín, ktoré dobre znášajú zatienenie napr. Cryptocoryne či jávsky mach. Vhodnú intenzitu a dĺžku (spravidla 12–14 hodín denne) osvetlenia je potrebné “vyšpekulovat” pre každé konkrétne akvárium individuálne. Dobrým vodidlom môže byť zamorenie riasami. Pri nevhodnom osvetlení (ale nie je to jediný dôvod) je akvárium čoskoro plné rias.

2, filter
Filter by mal byť samozrejmosťou. Za pomoci nitrifikačných baktérií v ňom prebieha rozklad značne jedovatých zlúčenín dusíka z rybích exkrementov, zvyškov krmiva, hnijúcich zvyškov rastlín atď. (Amoniak, dusitany) na relatívne prijateľné dusičnany. Pre rastliny sú nevyhnutným stavebným prvkom a v koncentrácii do 30mg / l bojovníčku neškodí. Pri príliš nízkych koncentráciách chradnú rastliny. Trvalo vyššia koncentrácia dusičnanov sú jednou z príčin rôznych chorôb a jedným z ďalších dôvodov bujnenie rias. V neposlednom rade prispieva filtrácie ik mechanickému čisteniu vody v akváriu. Vyústenie filtra, vyvedené tak, aby čeril hladinu, zaisťuje dostatočné okysličenie vody. Prúd, vystupujúce z filtra, by nemal byť príliš silný, pretože bojovníčka je ryba lenivých tokov či stojatých vôd. Cepedianum šľachtené formy silný prúd sťahuje a vysiľuje, napriek tomu sa nájdu výnimoční jedinci, ktorí s pôžitkom šantia v prúde u vyústenia filtra. Rozhodnutie, či použiť klasický filter poháňaný vzduchom alebo moderný elektrický filter poháňaný turbínku, je na osobných preferenciách každého akvaristov. Dôležité je, aby zodpovedal svojou veľkosťou a výkonom objemu nádrže.

3, vykurovacie teliesko
Vykurovacie teliesko je vzhľadom k teplomilnosti betta splendens nevyhnutnosťou. Bežná teplota pre chov by sa mala pohybovať v rozmedzí 24–27 ° C. Pre trenie je vhodné teplotu ešte o 2–3 ° C zvýšiť. Zvlášť v zimných mesiacoch je žiaduce používať krycie sklo, aby rozdiel teploty pod a nad hladinou nebol v poriadku niekoľkých stupňov. Hrozí “prechladnutie” rýb pri naberaní chladného vzduchu do labyrintu.

4, teplomer
Teplomer sa môže dnes, kedy sú vykurovacie telieska opatrené termostatmi a “sami” strážia požadovanú teplotu, zdať na prvý pohľad zbytočný. Ale nie je tomu tak. Pravidelná kontrola teploty by sa mala stať samozrejmosťou. Je žiaduce spočinúť okom na teplomere zakaždým, keď idete “náhodou” okolo akvária. V prípade poruchy termostatu sa totiž môže akvárium ľahko zmeniť v obrovský hrniec rybie polievky.

5, vzduchovanie
Vzduchovací agregát nie je nevyhnutne potrebné. Betta splendens vie využiť vzdušný kyslík a je schopná obývať lokality s vodami chudobnými na kyslík. Spravidla stačí okysličenie, ku ktorému dochádza pri filtrácii. Nevyhnutné je vzduchovanie pri liečení niektorých chorôb, kedy sa extrémne zvyšuje teplota vody a tým i extrémne klesá obsah kyslíka v nej rozpusteného.

Potrava

Betta splendens sú ryby všežravé. V prírode sa živia prevažne živou potravou — larvami hmyzu i dospelými jedincami, ktoré zbiera z hladiny. V zajatí ľahko prijíma bežne dostupné živé kŕmenie — koretru, patentky, niteľnice, banánové mušky, … S živým kŕmením voľne zozbieraným v prírode, zvlášť potom v zarybněných vodách, hrozí zavlečenia chorôb a parazitov. Niteľnice nekŕmiť často, skôr len pre spestrenie alebo v čase prípravy na trenie (jednostranné kŕmenie niteľnice vedie k poruchám trávenia, stukovatenie pečene a vzhľadom k tomu, že niteľnice obývajú spravidla odpadové vody často ik zavlečenia infekcie). Za veľmi vhodné živé kŕmenie považujeme koretru. Spravidla z kŕmnej dávky nič nezostane, pretože larvy sa voľne vznášajú vo vodnom stĺpci a ryby je s ohromným zaujatím lovia.
Náhrada za živú potravu je celkom jednoduchá. Najdôležitejšie je, aby potrava bola pestrá. Aj v prípade, že sa skrmuje výhradne sušená alebo umelá potrava je vhodné striedať niekoľko rôznych značiek. Krmivo sa tak rybám neprajú a každý výrobca používa trochu iné zloženie vitamínov či minerálov, takže výsledkom je ich vyrovnaný prísun. Existujú špeciálne krmivá pre bojovníčku, ktorá podporujú vyfarbenie a rýchly rast plutiev.
Vhodné sú tiež lyofilizované patentky, niteľnice alebo dafnie (lyofilizácia čiže mrazová sublimácie je proces, kedy vo vákuu pri teplotách okolo -50 ° C dochádza k vysušeniu krmiva). Takto spracované krmivo je síce drahší, ale nekalia vodu, nehrozí riziko zavlečenia chorôb a hlavne si zachová rovnakú nutričnú hodnotu ako krmivo živé.
Trúfame si tvrdiť, že nie je v ľudských silách loviť nasledujúce rybám také zloženie živej potravy, aby sa vyrovnalo moderným sušeným a umelým krmivám. Na druhej strane nie je pochýb, že spestrenie jedálnička živou potravou je prínosom ako pre ryby tak pre pozorovateľa.
Kŕmte najlepšie trikrát denne v malých dávkach. Večer mierne, ráno môže byť dávka o niečo väčší. Kŕmenie by mali ryby do piatich minút zožrať. Nezkrmené zvyšky je vhodné odsať.
údržba akvária

Betta Splendens

Denne kontrolujte:
- ryby, či sú všetky a v dobrom stave (najlepšie pri kŕmení)
- teplotu, či sa pohybuje v príslušnom rozmedzí
- Týždenne vykonávajte:
- odstránenie odumretých listov rastlín
- prebierku rýchlo rastúcich rastlín — omladenie porastu
- odsávanie kalov z dna nádrže a doplnenie “čerstvou” vodou
- kontrolu chemizmu vody, než sa stabilizuje prostredie v akváriu
občas:
- vyčistite, príp. vymeňte filtračné náplne, vyčistite vzduchovacie kamene
- skontrolujte stav a funkciu techniky (vzduchové čerpadlo, osvetlenie, vyhrievacie teliesko, …)
- vymeňte 20–30% vody v akváriu
- odstráňte riasy zo skiel a techniky
- prehrabať povrch dna do hĺbky cca 1 cm
- skontrolujte chemizmus vody

--

--