Medium’daki ilk yazımdan sevgiler diyerek başlıyorum ve yazı yazarken en zorlandığım kısım olan giriş kısmına giriş yapıyorum. :)


Yeditepe Kamu Yönetimi bölümü öğretmenlerinin sürekli olarak zorunlu stajınızın yanında bir staj daha yapın ama bu staj zorunlunun sektöründen farklı olsun tavsiyeleri sonucu daha ilk seneden beri mezun olmadan en az bir devlet ve bir özel sektör stajı yapmayı hedeflemiştim. Ağustos ayındaki Enerji Bakanlığı’nın Yabancı Sermaye Dairesi’nde yaptığım stajım sonraki stajımın özel sektör olmasını bu doğrultuda zorunlu kılan bir şey olmuştu. Açıkçası derya deniz olan İİBF iş olanaklarını üniversitedeyken özel ve devlet ayrımı yapıp bu ayrımla sektörlerin işleyişini yerlerinde görmenin mezuniyet sonrasında bize en uygun sektöre karar verirken epey fayda sağlayacağını da es geçmemek gerekiyor. Bir aylık staj sonrası devlet sektöründeki izlenimlerimi cebime atıp yeni bir döneme başladım.

Başladığım dönemin yoğunluğunun diğer dönemlerime göre nispeten daha rahat olması karşıma çıkan “stajyer arıyoruz” ilanını es geçmemem gerektiğini gösterdi. Üstelik ilanda bahsedilen özelliklere uygunluğumu tarttığımda “tam hayalimdeki gibi bir staj olabilir bu ilan” diyerek istedikleri maili atarken hiç düşünmedim. Burda ilanın içeriğinden ve benim neden uygun olduğumu düşündüğümden de bahsetmek istiyorum.

İlanı tam olarak yukarıdaki gibi olan Çay Kahve İnsan’dan önceden yayınladıkları bir girişimde haberdar olmuştum. İlgili videoyu izleyince “ne kadar da güzel bir iş yapıyorlar, yaptığın işten keyif almak tam olarak böyle bir şey olmalı herhalde” diye düşünüp kendimi birden kanaldaki diğer videoları izlerken bulmuştum. Sonrasında facebookta daha bir aydır üye olduğum grupta bu ilanı görmek beni baya mutlu etti. Yukarda da bahsettiğim gibi hemen istenilen kendimi kısaca anlattığım maili atıp beklemeye başladım. Çünkü çok sevdiğim birinin önerisiyle hazırlıktayken başlayan photoshop, kurgu, montaj gibi becerileri kazanabilmek için bazı uğraşlarım olmuştu ama bu konuda kendimi daha da geliştirmem gerekiyordu tabi. Yani ilanda bahsedilen “öğrenmeye hevesli” tanımı tam olarak benim için uygundu. Biraz heyecanlı ve bir o kadar da endişeli geçen süre sonrası gelen maille umudum biraz daha artmıştı. Ardından birkaç gün sonra mülakat için aldığım telefon bu heyecanımı daha da arttırdı. Mülakatla başvuru sürecim tamamlanmış oldu ve bu yazıyı yazdığım ofisteki masamda bugün ilk haftam bitmek üzere.

Buraya kadar kariyer noktasındaki karşıma çıkan adımlardan bahsettim. Medium’da devam eden bu süreçlerde edindiğim kazanımları ve bu kazanımlara sebep olan yaşadığım olaylara değinmeyi düşünüyorum. Hep aklımda olan bu konudaki yazma fikrim için cesaretlendiren Tarık Çayır’a teşekkür etmesem olmaz.