Birbirimize Ulaşmalıyız! (Geç olmadan)

Mutlak otorite mutlak yozlaşma getirir

Başkanlık sistemi geliyor ve sadece izliyoruz. İzlememizin sebebi kabullenmemiz değil “yapacak bir şeyimizin olmaması” sosyal medyada öfkemizi ortaya koymaktan başka ne yapıyoruz? Twitter’da açılan bir hashtag altına mesaj yağdırmaktan, Facebookta paylaşılan yalan doğru her haberin altına yorum yazmaktan, Whatsapp’dan gelen mesajları iletmekten, Ekşisözlük’deki bir başlığın altına bilmem kaçıncı entry girmekten başka ne yapıyoruz?

Sosyal medya siteleri insanlar demokratik haklarını arasınlar diye tasarlanmadı. Sosyal medya şirketlerinin hepsi kar getirmesi için kurulmuş işletmeler. Yapıları size ortak akılla fikir geliştirme, organize olma, güç sahipleri ile savaşma imkanlarını sunacak şekilde tasarlanmadı. Bu sitelerin hepsinin tasarım amacı aynı: sizi mümkün olan en uzun süre sitede tutup olabildiğince çok reklam göstermek. Şu anda sosyal medya tüm muhalif enerjiyi absorbe ediyor. Bilim adamı, bilgisayar mühendisi, medya iletişim uzmanı, yazar, sanatçı ne olursanız olun Twitter’da değeriniz 140 karakter ve takipçi sayınız. Eğitiminiz ne kadar yüksek olsa da farketmez bir aktroll kadar değerlisiniz. Zaten çok ileri gidilirse savcıların ellerine düşmek de oldukça olası.

Yıllardır muhalefet partilerinden ve liderlerinden şikayetçiyiz çünkü görevlerini etkili bir şekilde yapamıyorlar. Yapamazlar da çünkü Türkiye siyaset sisteminde liyakatla değil ikili ilişkilerle bir noktaya gelebilirsiniz. Partili insanların çoğu ne yazık ki yeni medya düzenini anlamakta yetersiz, halkla iletişim konusunda başarısız. Demokratik sistemimiz etkili işleyemiyor. Geleneksel medya korku içinde, gazeteciler hapiste muhalif medya susturulmuş…

Şu an tek umudumuz kritik maddelerde 330 çıkmasa, fire verilse veya anayasa referanduma gelse de halk hayır dese. Çünkü şu anki düzende yapabieleceklerimiz izlemekle sınırlı. Ne açık açık söz söyleyecek düşünce özgürlüğümüz var, ne mesajımızı iletecek medya, nede sokağa çıkıp protestolar düzenlemeye uygun yasalar. Her baş kaldırı iktidar tarafından terörist olarak yaftalanmanıza sebep olabilir. Demokratik hak arayışındayken aşırı terör yasalarının kurbanı olmak işten değil.

Muhalif bireyler yalnızlar ve plansızlar birçoğu yaptıklarının bir şey değiştirmeyeceğini düşünüyor. Bireylerin şu an tek yapabildiği sosyal medyada sözler söylemekten ibaret ve tüm bu sözler organize psikolojik savaş birlikleri tarafından değersizleştiriliyor bu birlikler yetmezse savcılar devreye giriyor. Bireyler birleşip sinerji oluşturamıyor. Sinerji oluşturamamanın bir çok sebebi var ama hepsi aşılabilir.

Bu gün cumhuriyete sahip çıkmak zorundayız: gençliğe hitabede denildiği gibi bu gün şartlar elverişsiz; zorbalık ve hile ile tüm kaleler ele geçirilmiş; iktidara sahip olanlar duyarsız, sapkınlık ve ihanet içindeler. Bu gün bizim görevimiz bağımsızlık ve cumhuriyete sahip çıkmak. Bize bu görev verildi.


Ne yapabiliriz?

Öncelikle organize olmalıyız, yetenek ve bilgilerimize yönelik iş bölümü oluşturmalıyız. Yeterli bilgi birikimiyle planlı bir organizasyonla 7 kişi Türkiye’nin en büyük haber sitelerini bastırabilecek güçte bir mecra oluşturabilir. 7 kişiyle Türkiye’nin en başarılı medya ajanslarından daha kaliteli online içerik üretebilir. 7 kişiyle en etkili sosyal medya pazarlaması yapılabilir. Zaten içimizde bunun için yeterli enerji var sadece enerjimizi efektif kullanmamız gerekecek. Bilgimizi kendi bilgisiyle çarpabilecek bir birliğe ihtiyacımız var.

Enrjimizi boşa harcayacak lüksümüz yok. Sosyal medyada kalabalıkların parçası olmaktan vazgeçip bir an önce birbirimize ulaşıp daha efektif işler yapmalıyız.

Instagram 8 milyar dolar değere ulaştığında sadece 12 çalışanı vardı. Bu küçük bir ekiple dünya çapında neler yapılabileceğinin ispatı. Şirketlerin çalışması iş yükünün profesyonellere dağıtılması üzerine kurulu. Dünyadaki en efektif kurumlar şirketler. Bilgi ve yeteneğin bir amaç uğruna birleştirilmesi, içimizdeki enerjinin düzgünce yönetilmesi ile neler yapabileceğimizi bir düşünün.

Bir lidere ihtiyacımız yok kendi kendini yöneten ekipler artık modern şirketlerde aktif bir şekilde kullanılıyor. Tek yapmamız birbirimize ulaşıp sistemimizi kurmak.

Basit bir örnek: başkanlık sisteminin zararlarını anlatan etkili bir video hazırlayabilirz. Kaliteli bir içerik üretmek için metin yazarına, video editörüne, seslendirme yapabilecek bir kişiye ihtiyacımız var. Video tamamlandıktan sonra bunu sosyal medyada yayacak başka bir ekibe ihtiyacımız var. Herkes kendi uzmanlık alanıyla küçük bir ekipte yer alıp ürettiği bilgiyi sarfettiği emeği diğer arkadaşların enerjisiyle, bilgisiyle, gücüyle onlarca kez katlayabilir. Muhalif partilerinin 2–3 senede bir yaptığı zoraki video içeriklerinden çok daha başarılı içerikleri her gün yapabileceğiz. Her gün mesajımızı halka iletebileceğiz, her gün bazı büyük yalanları ifşa edebileceğiz, her gün karşımızdaki psikolojik savaş timlerinin başedemeyeceği kalitede bilgi yayabiliriz.

Teknik yeterliliklere sahip başka bir ekip diğer ekiplerin siber güvenlik ihtiyaçlarını sağlayabilir. Anonim kalmayı öğrenmeliyiz. Korkmadan konuşabilmenin, özgür olabilmenin, organize olabilmenin şu an tek mümkün yolu anonim kalabilmek. Bir gün hukuğumuz adil ve tarafsız olursa o zaman anonim kalmamıza gerek kalmadan konuşabiliriz o zamana kadar siber güvenlik için çalışan ekipler yurtdışında vpn noktaları oluşturabilir kullanıcıların takip edilmesini önleyebilir.

Kurduğumuz “Think tank” ekipleri ile en etkin yöntemleri tartışabiliriz, Fikirler kendi içimizde olgunlaştıktan sonra buna harcanacak enerjinin karşılığını alıp alamayacağımızı değerlendirip diğer fikirlerle karşılaştıracağız herkesin katılımı ile yönümüzü belirleyebiliz.

Kısaca az kişi bile olsak Türkiye’nin en efektif muhalefetini yapabiliriz. Ülkemizin Kuzey Kore’ye dönüştürülmesine tek adam devleti yapılmasına engel olabiliriz. Sosyal medyada karşımızdaki organize timlerin en önemli amacı yapabileceklerimizin etkisiz olacağına bizi inandırmak.

Organize olmadan tek tek bireyler olarak çok zayıfız sabah kalktığımızda o gün ne yaparsak Türkiye’yi düzeltebileceğimizi bilmiyoruz. Fiziksel ve psikolojik enerjimizi katlayacak bir ekip olmadan, uzman olduğumuz alanda katkı sağlayamadan yaptıklarımız anlamsızlaşıyor. Bu gün birbirimize ulaşmalıyız.