Girişimcilikten öğrendiğim 9 şey

Hayatımın son 3 yılını girişimci olarak geçirdim. Bu 3 yılda ne yaptın diyorsanız pekte elle tutulur bir şey yok. Yani milyon dolarlık exit sahibi bir girişimci değilim, karın tokluğuna çalışıyorum. Hatta batırdığım işler var. Aşağıdaki tavsiyeleri zaman zaman kendim için yazdığım notlardan derledim, umarım faydalı olur.

1- Girişimcilik ile ilgili anlatılan tozpembe dünyayı bir kenara bırak, gerçekçi bir şekilde kendini dinle, neler yapabileceğini/yapamayacaklarını ve en önemlisi neleri kaybetmeyi göze alabileceğini tek tek ortaya koy. Para, huzur, eş, araba, ev v.s. Şuan hayatında neler varsa check etmeyi unutma.

2- Çevre baskısı bizim kültürün doğasında var. En yakınından başla. Annen, baban, eşin, akrabaların, arkadaş çevren .. “Eee nasıl gidiyor işin? bizim bi tanıdıkta denedi ama yapamadı .. para kazanmaya başladın mı?” gibi can sıkıcı sorulara hazırlıklı ol.

3- Mevcut işinde çok çalışmaktan “bu iş benim sayemde buraya geldi, kendi işimi yapsaydım şimdiye köşe olmuştum” diyorsan, dilediğin zaman tatile çıkamamaktan şikayetçi isen ve son olarak Linkedin hesabında titlein “Founder” yazıp cool görünmek için bende girişimci olmak istiyorum diyorsan, bence kafanı dağıt ve mevcut işine dört elle sarıl.

4- Her ne kadar iyi olursan ol, yola çıkarken ekibin yoksa, kaynakçı yada berber değilsen başarıya ulaşamayacağını bil. Unutma gün 24 saat ve tek başına yapabileceğin şeyler belli.

5- Girişimcilikte fikrin ve ekibin iyi ise geriye bir tek nakit olayı kalıyor. İster yatırım al istersen henüz almamış ol, nefesini ayarlayamazsan kıyıya ulaşamadan boğulacağını unutma!

6- Yatırımcılarına hiçbir zaman güvenme, her şey yazılı ve kayıtlı olsun. Yatırım aldığında, birkaç dergide veya webrazzi de haberin çıktığında başarıya ulaştığını zannetme. Asıl iş yeni başlıyor, başarıya hem yakın hem çok uzaksın.

7- Bu işten ekmek yiyenler(startup ekosisteminden) girişimcilere sadece başarılı olmuş hikayeleri anlatıp, toz pembe bir dünya oluşturuyorlar. Arka tarafta kimi zaman ekonominin bile öğütmekte zorlandığı bir dünya başarısızlık var, bunları aklının bir kenarında tut! Bu işin doğası da bu. Başarılı olanların bile başarısızlık hikayeleri varsa, burdan çıkarımım şu: birçok kez başarısız olman önemli değil, bir kez başarsan yeter ..

8- Ülkemizdeki startupların paradan daha önemli sorunu mentör. Alanında başarılı mentörlere ulaşmak hem egosal olarak hem de zamanları olmamasından dolayı çok zor. Buda çoğu fikrin yeşermeden ölmesine neden oluyor. Mümkünse işinde çok iyi olan bir mentörle çalışın.

9- Son olarak başarı nedir peki? Başarıyı tanımlarken herkes farklı şekilde ifade ediyor. Öncelikle başarı için hedef şart. Herkesin hedefi farklı olsada, hedefe ulaşıldığında duyulan haz aynı, yani mutluluk. Hedefe ulaştığınızda ne kadar mutlu olacağınıza X dersek(Bu değeri siz belirliyorsunuz), hedefinizin yüzde kaçına ulaştığınızada y dersek, X x %y= sizin ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir şeklinde de formülizi edilebilir.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Ozgur’s story.