Bir şişe Maltana’nın kaç yıl hatrı var?

Bira, kimileri için vazgeçilmez bir içecek kültürü.. Kimileri için sağlığa zararlı… Kimleri için dine aykırı bir içecek. Alkol tüketmeyen biri olarak neden bu konuda yazdığımı ise şu şekilde açıklayabilirim. Ülker’in senelerdir piyasada olan bir alkolsüz ürünü var. Onu ilk lise arkadaşlarım ile Merter Biletix’te bilet sırasındayken Migros’tan alıp içmiştim. Tadı o zaman bana tuhaf gelse de şu an severek tükettiğim bir içecek. Maltana bir malt içeceği yani bir nevi alkolsüz bira.

Seneler evvel Fayrouz diye bir malt içecek daha girmişti Türkiye’ye. O süreçte bu markada iş yapamamış deyim yerinde ise bozguna uğramıştı. Fayrouz ile hemen hemen aynı dönemde çıkan Maltana ise bir Ülker markası yani hem maddi güce sahip hemde kurum kimliği güvenilir ve güçlü bir dağıtım hacmine sahip. Maltana güzel bir dönemde ortaya çıkarak Fayrouz’dan arta kalan yığını iyi sahiplendi. Güzel bir başlangıç yaptığını da söyleyebiliriz. Elindeki dağıtım kanallarını çok iyi kullandı ve sigara dahi satmayan bakkallarda bile Maltana bulabiliyoruz. Bu öyle yoğun bir dağıtım hacmi sağladı ki Anadolu Efes grubunun 2010–2011 yıllarında piyasaya sürdüğü Efes Zero (Zorlama bir marka çalışması olduğu inancındayım.) bu alanda kendine ekmek bulamadı. Şu an Anadolu Efes grubu “Alkolsüz Bira” kimliği ile alkolsüz bira satışlarını sürdürüyor. Peki ya Maltana bu kadar lider olabileceği bir alanda neden hala yerinde saymayı sürdürüyor? Bu konudaki görüşlerimi açıklamadan evvel hatırlatmak istiyorum. Ülker çok güçlü bir kurumsal kimlik, büyük bir dağıtım hacmine sahip, içecek güzel, maddi imkanlar oldukça yerinde. Çemkireceğim noktaya gelmek istiyorum...

Serhan Ok hocamız “İlk Marka Hz. Adem mi?” kitabında olumsuz durumların bir marka tarafından nasıl olumlu bir anlama devredilebileceğini açıklamış. Mesela kitaptan örnek ile Atlasjet 2. en büyük havayolu şirketi olduğunu kabullenmiş ve buna göre bir kampanya süreci yürütüyordu. 2. en çok tercih edilen havayolu şirketi olduğundan daha çok çalışması gerektiğini söylüyordu.

Maltana ise “Pek bilinmeyen meşhur lezzet.” mottosu ile tüketici için yer edinmeye çalışıyor. Hamle güzel, işler güzel. Fakat Nisan 2015'te yayına başlayan bu reklam filmleri bugün hala televizyonlarda aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Büyük paralar ödenerek yapılan reklam yayınları neden yenilenmiyor? Ürün yenileniyor, çeşit çıkıyor, pazarda lider olma imkanı var. Fakat reklam filmlerine baktığımızda iki senedir aynı reklam filmleri ile çalışmalar yapılıyor.

Ülker gibi bir markaya yorum yapmak için henüz genç bir iletişimci olabilirim. Fakat sıkı bir Maltana tüketicisi olarak bu ürünün daha geniş kitlelere yayılıp artık “Pek bilinmeyen meşhur lezzet.” sloganının ötesine geçilmesini öneriyorum. Maltana çok güzel bir içecek ve bence iki senedir aynı reklam filminin ısıtılıp servis edilmesini kesinlikle hak etmiyor.

Daha yaratıcı çalışmalar ile özellikle dijital anlamda sosyal medya reklamları ve viral kampanyalar kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Bas gaza Maltana bas!

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Bilal Boğa’s story.