Vals mi zeybek mi?

Vals nedir? Kelime anlamını bilen, hiç izleyen oldu mu? Yapanı sormuyorum farkındaysanız. Elitist bulunuyor ya son zamanlarda ötekileştirmek öteki olarak göstermek diye bir huy edindik ya nedensiz.

Hani diyor ya rektörler;

— ‘’Eğitimli kesimi sevmiyorum yönetmesi zor’’ diye. Akademisyenler değersiz görülüyor tartışma, sorgulama, düşünme yasaklanıyor ya. Sordum işte vals nedir diye hemen açmayın vikipediyi bi bekleyin.

İkinci sorum geliyor, zeybek nedir? Zeybek izlediniz mi hiç? Peki ya oynadınız mı? Sanırım evetler çoğaldı. Peki vals ile ne alakası var ki diyeceksiniz? Anlatacağım birazdan. Önce valse bakalım vallahi ben hiç canlı izlemedim, yapmadım da. Ama kafamda avrupalı şık giyimli okumuş elitist tayfa geliyor. Bu tipler ne yapar diye bir hayal kuruyorum, kitap okur, araştırır, itaat etmez, hemen her şeyi kabul ederek tabulaştırmaz, özgürdür bu dansı yapan hanımefendi ve bey. Sanatla, kitapla, bilimle ilgilenirler. Onlar değil midir eleştirel düşünceyi geliştiren, ülkesini, halkını ileriye taşırken ‘akıldan’ başka bir şeye değer vermeyen. Seküler düşünerek popülist söylemlerden uzak duran insanlar.

Gelelim zeybeğe ağalar gelir aklıma ama mert akıllı dost canlısı samimi. Ciddi ama birazdan o kıyafeti çıkarıp çoluk çocuğu sırtlayacak kadar babacan. Elindeki ekmeği ikiye bölüp üzüm peynirle paylaşacak abiler, amcalar, dayılar geliyor aklıma İzmir’den, Manisa’dan, en sevdiğim şehir olan Muğla’dan. Bu insanlar değil midir mahalle kültürümüzü, geleneklerimizi, büyüğe saygıyı küçüğe sevgiyi öğreten, zora düşeni kaldırmayı, harama el uzatmamayı bizler öğütleyen.

Başa dönüyorum ne alaka vals ile zeybek. Çocukluğumda okullarda belgesel izletirlerdi sarı zeybek diye bir belgesel izlemiştim hani yapanı yöneteni şu sıralar pek meşhur. Onu izledim bugün yine. Çocukken pek anlamamıştım valsi ve zeybeği. Şimdi anladım neler kaçırdığımı.

Bize öyle adamlar lazım ki bilimi, sanatı, felsefeyi öğretirken benliğimizden Türklüğümüzden misafirperver yanımızdan ödün vermeyen. Vals yaptıktan sonra “zeybeeek” diyerek dizlerini yere vuran liderler lazım.

Yani demem o ki şu sıralar vals dışlanıyor ya ondandır tükenişimiz, ondandır gençliğin işsizliği, ondandır elektrikli otomobilde Tesla’dan ileri oluşumuz. Hep zeybek oynamakla olmamalı vals de yapmalı. Çünkü adam gibi adamlar utanmadan her ikisini de öğrenir, gocunmaz, dışlamaz bilimle mahalle kültürünü kucaklar doğuyla batıyı. Bu tür adamları çekemeyenlerin derdi belki de devletin gizli belgeleri falan değildir bence bu belgeseli yapmak bile başlı başına içeri attırma sebebi özgür düşünceyi, soru sorarak sorgulayan adamları günümüz ülkesinde.

Selam olsun ikisine de birine rahmet okumak üzere. Sen yazmaya devam et elbet akla kara ayıklanır bir gün abi. Hatırladık bugün yine seni kutladık bize armağan ettiğin bayramı, nur içinde yat zeybeğin de valsin de adamı mekanın cennet olsun.