Son 1 yılda neler oldu: Yeni Şirket, Yeni İşler

Uzun süredir yazı giremiyordum. Girişimci-yatırımcı görüşmeleri vs. derken işler değişti, gelişti ve BONTE ortaya çıktı. Hali hazırda daha önce yaptığım görevi aynı ekiple yeni bir kimliğe yeni bir şirkete taşıdım. Artık kendi girişimimi yapmıyor yeni girişimleri hayata geçiren BONTE’yi yönetiyorum.

Bu dönemde tıklarsanız göreceğiniz Borusan Holding, QNB Finansbank gibi kurumsal firmaların ihtiyaçlarına UX, UI, yazılım, entegrasyon hizmeti verdik ve vermeye de devam ediyoruz.

Bu da logomuz, ‘’O’’ harfi anahtar deliği ve power on/off’u temsil ediyor. Sallamıyorum valla ben de ajansın yalancısıyım.

Bir taraftan da startuplara destek olarak hem yazılım, hem danışmanlık ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Mesela son startup projemizde ise Othersapp’i canlıya aldık. Gizem ve Samed Othersapp’in kurucuları ikisi de öğrenci :) Ve ben öğrencilerin kendi işini kurmasını, mezun olup Yunilever&Prokter- Gembıl&Kokokola vb. şirketlerde işe başlamasından on milyon kat daha fazla değerli görüyor ve bunu gerçekleştirenleri görünce de mutluluktan havalara uçuyorum.

Hatta bunu daha fazla genç yapsın diye PERYÖN ile 3 yıldır üniversiteleri gezerek (kar amacı gütmeden) deneyimlerimi aktarıp, gençlerin kendi işini kurması için teşvik ediyorum. Aha bu da son gittiğim etkinliklerden birinin fotoğrafı. Bu salondan 1 sadece 1 kişi kendi işini kurarsa değme keyfime pohooowww, ki kuracak, irtibattayız gençlerle :)

Neyse işte 2016–2017 böyle başladı ve devam ediyor. Şirketimiz’in 1'inci yılına 20 Temmuz’da gireceğiz. Öyle kutlama şampanya falan beklemeyin goygoyu sevmiyoruz dedik. Onun yerine ekibe teşvik primi vericez millete para lazım para :) Hani anane’nin birisi beyaz yakalı torununa demiş ya şirket sizi neden yemeğe götürüp eğlendiriyo çalıştığınız için maaş olarak PARA vermiyor mu size??? Bak yine ajanslarda 1.404 tl maaşla 6 gün 08:00–21:00 çalışan yeni mezun gençler geldi aklıma ajans patronları onlara happy hour yapıyolla ya dandik mainstream kalın hamurlu pizzalar, ucuz şaraplar ve efeslerle dellendim yeminle! La gençler aç aç çocuklar evlenecek, yaşayacak, gezecek bira pizzayla mı kandırıyon para ve PARAAAAA!

………

Neyse Fikret Kızılok dinleyip sakinleştim konumuza dönelim öhöm..

Şirket olarak ilk yıla göre oldukça iddialı, full responsive, google friendly, her dilden her mecradan IOS, Android, PHP, .Net derken projeleri tamamlayarak mutlu mesut müşterilerimizin olduğu bir yılı geride bırakmış olacağız. An itibarıyla ilk yılda sıfırdan hayata geçirdiğimiz 2 startup, 5 kurumsal proje, destek verdiğimiz/fatura kestiğimiz ise 11 şirkete ulaştık.

Bundan sonrası için hem kurumsal, hem startup tarafında işlere devam edeceğiz. İki startup kurup batırmış biri olarak benim bildiğim şey 1- ne nasıl, neden, nasıl, kaça, ne kadar sürede yapılır/pazarlanır/para kazandrırır veya batırılır. 2- giriştiğim tüm girişimler dijital dünyadan olduğu için web, app, cms, entegrasyon, uı, ux, server, seo, sem, dijital pazarlama vb. konular. Bunların ikisini birleştirdiğim işimi ise ‘’İnovatif İş Geliştirme’’ olarak tanımlıyorum.

Yani girişimci misin fikrin mi var anahtar teslim startup yapar teslim ederiz. Kurumsal mısın yeni bir fikrin mi var hayata geçiririz veya hali hazırdaki işini daha fazla para/müşteri/hız kazandırması için yeniden inşa ederiz. Dertli misin inşa etmeye başlayıp tamamlayamadığınız projeleriniz mi var getir bize çatır çatır kısa sürede hayata geçirip kullanıcısı ile buluşturalım. Tüm bunları yaparken her şeyi kendimiz yapmayız işi ehline veririz biz de müşteri olduk biliriz kaliteyi. İş ortaklarımızdan destek alırız, logo mu lazım oldu bil, ‘entegrasyon’ mu var koş sevim koş bak katil gelmiş :) şaka şaka salesforce, SAP yaptık yine yaparız. Yani know how’ımızı etrafımızla birlikte işinize aktarırız.

Ay yeter uzattım yine yazmayınca birikmiş napak!

Yeni yazılarımda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın. Bu arada ekipten bahsetmedim onlar göz önünde olmuyorlar ama hepsi aslan parçası! Onlarla ilgili başka bir yazı hazırlayacağım.

NOT: Gençleri unutmayın benim yaşım 29 ama her hafta Kworks’e gidip genci yaşlısı demeden onlara nasıl değer üretebilirim diye koşturuyorum. Bunu okuyorsan n’olur sen de git üniversite öğrencilerine işe yarar bi şeyler anlat okulda hocaları bi bok anlatmıyo valla billa, kıps :)