Bit(e)meyen Metro : M4

İstanbul’un anadolu yakasında oturanlar için raylı sistem çok büyük önem taşımaktadır. Hatta Haydarpaşa’dan trene binip yolculuk yapmayan kişi muhtemelen anadolu yakasında yaşamıyordur. İş bu haldeyken İstanbul’un bu güzide yakasında bir metro ağının olmayışı çok büyük bir eksiklik olarak görülmüş. Ocak 2005 tarihinde büyük zorluklarla (İBB ile Karayolları arasındaki yıllarca süren anlaşmazlıkların çözümü ile) Kadıköy-Tuzla Metrosunun ilk temel atımı gerçekleşmiş. İlk başta Hafif raylı sistem olarak planlanan proje Temmuz 2005'te trafik yoğunluğunu düşürmeyeceği, hatta arttıracağı gerekçesi ile metro olarak yeniden tasarlanmaya başlanmış. Bu sebeple epey süre kaybedilen metro inşaatı ancak 2008 yılında başlayabilmiş.

2012 yılında Tuzla’ya kadar açılacağı açıklanan metro, proje yetiştirilemeyince belirtilen tarihte Kartal istasyonuna kadar hizmet verdi.(Bu süre zarfında yüzde elli tarife ile taşımacılık yapacağı açıklanan bu yüzde ellilik hat, bir türlü bitirilemeyince 2015 yılında tam fiyat almaya başladı.)Geri kalan bölümlerin parça parça açılışının yapılacağını belirten İBB, ilk parça olarak Kartal-Kaynarca istasyon aralığını belirledi. Planlara göre 2012 yılında başlayıp 2014 yılında bitmesi öngörüldü. Proje 2012 yılında başladı ancak 4 yıl geçmesine rağmen malesef bu yazının yazıldığı tarihte hala bitirilemedi. Üstelik Projenin son kısmı olan Kaynarca durağı 2. parçaya kaydırıldı ve son durak Tavşantepe olarak adlandırıldı.

İBB’nin 2012 ylında açıkladığı yatırım planları.
Kartal-Tavşantepe arasındaki mesafe

Resimlerde de görüldüğü gibi 4 kilometrelik metro kazısı 4 senedir hala bitemedi. En son 26 Ağustosta açılacağı söylenen metronun açılışı eylül ayına ertelenmiş durumda. Metronun yakın tarihlerde açılması bekleniyor. Artık gerçekten sona gelinmiş vaziyette ancak Metro hala bitmiş değil.

Metronun 2. parçası olan Kaynarca-Tuzla istasyonlarının yapımı için geçtiğimiz aylarda ihale açıldı. iBB Tarafından 2019 yılında bitirilme sözünün verildiği metro ağının ne zaman açılacağı hala meçhul.Metronun yapımına başlanalı 11,5 sene oldu. Umarım bir 11,5 sene daha beklemeyiz.

Yapımında sona yaklaşılan Pendik Metro İstasyonu (21 Ağustos 2016) Kaynak: Pendik Bel.

Bu süre içinde Anadolu yakasının kalbi olan Haydarpaşa-Gebze Banliyö hattı Marmaray yenilemesi adı altında 2013 yılında kapatıldı. 2016 Haziran Tarihinde açılacağı açıklanan proje malesef ki 2016 yılında açılamadı. 2015 yılında sadece Gebze-Pendik arasındaki ufak bölümü tamamlanan proje, ‘’Anadolu ile İstanbul’u hızlı trenle bağlıyoruz’’ denilerek büyük bir şölen ile kullanıma açıldı. 2018 yılında biteceği açıklanan projede büyük tarihi yıkımlar meydana getirilmek istenmişti. Başta Haydarpaşa olmak üzere Göztepe, Kızıltoprak, Feneryolu, Maltepe, Kartal gibi istasyonların içerisinde yer alan tarihi yapıların yıkımı, yapılan imza kampanyaları ve kamu baskısı ile iptal edilmişti.

Bu yazıyı, sözlerini tutmayıp ve halkı 11,5 yıl süründürüp ‘’Biz halkımız için varız’’ diyerek açacakları metronun 1. parçası için yazdım. Halkı kandırmaya, büyük şölenlere gerek yok. ‘’Biz bu projeyi belirlenen zamanda yetiştiremedik bütün halkımızdan özür diliyoruz’’ şeklinde bir konuşma yapılsa yeter.

Like what you read? Give Bilgehan Bilge a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.