Pendik’te Yüzen Tarihi Eser; Maltepe Vapuru

2008 yılında “korunmaya değer kültür varlığı” olarak kabul edilen Maltepe Vapuru bakımsız kaldı.

1960 yılında İngiltere’den satın alınan İnkılap ve Harbiye tipi buharlı gemilerin daha da geliştirilmesi kararlaştırılmış. Aynı yıl İstinye tersanesinde yapımına başlanan ve 23 Aralık 1960'ta (Cumhuriyet Gazetesi 23 Aralık 1960 sf. 1) tamamlanan Şehirhatları İşletmesi için tamamıyla Türkiye’de inşa edilen ilk büyük tip yolcu vapuru olan Maltepe Vapuru’nun hikayesi işte böyle başladı.

Cumhuriyet Gazetesi 23 Aralık 1960

50 yıl boyunca Köprü-Kadıköy arasında hizmet veren Maltepe Vapuru, 2008 yılında “Korumaya Değer Kültür Varlığı” olarak belirlendi. Maltepe Vapuru 2010 yılında Şehir Hatlarından emekli oldu. Tersaneye çekilen vapurun ne olacağı konuşulurken birkaç ay sonra mutlu eden haber geldi. Şile Belediyesi Maltepe Vapurunu satın almıştı. 19 Şubat 2011'de Şile Belediyesi Maltepe Vapurunu, Şile Liman Kültür Merkezi Maltepe Vapuru olarak hizmete açtı. Maltepe Vapuru, bundan sonra evlenmek isteyen kişiler için 100 kişilik bir nikah salonu olacak, vapurda konserler eğlenceler tertip edilecekti. Fakat işler beklenildiği gibi gitmedi. Tarihi Maltepe Vapuru bakımsızlıktan pas tutmaya başlamıştı aynı zamanda fırtınalardan da zarar görmüştü.

Maltepe Vapuru Şile İskelesinde (wowTURKEY sengulb kullanıcısından alınmıştır)

7 Kasım 2015’te Maltepe Vapuru Şile iskelelesinden ayrıldı. Nereye götürüldüğü merak edilirken, Şile Belediyesinin Maltepe Vapurunu Pendik Belediyesine hibe ettiği ortaya çıktı. 2015 ‘in sonuna doğru Pendik İDO iskelesinin yanında kaynarca istikametine doğru giderken kayık ve teknelerin bağladığı ufak iskelede kendine yer buldu. Pendik Belediyesinin tarihi vapuru restorant olarak kullanacağı konuşulsa da vapurun restorasyon maliyetinin çok fazla olması sebebiyle vapur o tarihten bu yana aynı yerinde kaderine terk edilmiş şekilde bekliyor.

Pendik Belediyesi PENTAŞ ekipleri ile yaptığım görüşmede, tarihi vapurun restorant yapılıp halka açılması fikri ile Şile Belediyesinden alındığını fakat yüksek restorasyon fiyatı sebebiyle restorasyonun hala başlayamadığını öğrendim. Ancak yine Pendik Belediyesinden başka bir yetkili ile yaptığım görüşmede restorasyonun işleminin başlandığı söylendi. PENTAŞ’tan konu ile daha yetkili bir kişi ile görüşme talebim için randevu aldım. Önümüzde ki günlerde, gelişme olduğunda yeni bir yazı ile bilgilendireceğim.