Web Sitelerinde Sosyal Medya Etkileşimi

Herkesin dilinden düşüremediği bir kavram olan sosyal medya aynı zamanda herkesin elinden düşüremediği bir kavram olarak hayatımızda yer almaya devam ediyor.

3,5 milyarı aşan internet kullanıcı sayısı firmaların dijital dünyada yer almasını neredeyse zorunluluk haline getirmişken 2,4 milyarı aşan sosyal medya kullanıcısı da bu firmaların dijital dünyanın sosyal medya yönetimi ayağında yer almalarını da mecbur kılmıştır.

Mecburiyet ile Gelen Kazanımlar

Sosyal medya platformlarında yer alma mecburiyeti aslında firmalar için oldukça ciddi geri dönüşlerin kapısını aralamaktadır. İnternet kullanım alışkanlıkları ile birlikte değişen tüketim alışkanlıkları insanları sosyal medya kullanımına yönlendirmektir. birNC Ajans’a göre yeni bir markanın güvenilirlik kazanması için mutlaka aktif bir sosyal medya yönetimi hizmetine sahip olması gerekir. Günümüzde satın alma tercihlerinin değişmesi kişilerin markaları ile kurdukları iletişim yöntemlerini de değiştirmektedir. 
 
Mağazacılık zamanında en ufak bir sorunda mağaza ile iletişime geçen kullanıcılar artık sorunlarını milyonlarca insanın duyabileceği platformlar üzerinde dile getirmeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle sosyal medyada kurumsal kimliğe uygun şekilde yer almak ve müşteri ilişkilerini krize çevirmeden bu platformlar üzerinden yönetmek zaruriyet teşkil etmektedir. Ancak bu zaruriyetlerin markalar için ciddi faydaları da vardır.

Sosyal medya etkileşim ve viralleşme oranı oldukça yüksek bir platform olmasından dolayı markanın iyi ya da kötü hızlı bir şekilde bilinirlik kazanmasında etkilidir. Bu yüzden sosyal medya her marka için önemli bir pazarlama aracı olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Medya, E-Posta, Arama Motoru, Video, Mobil
İnsanların kullanım alışkanlıkları ile birlikte reklam ve pazarlama yöntemleri de değişime uğramaktadır. İnternet ya da web reklamcılığı olarak da adlandırılan online reklamcılık günümüzde oldukça yaygın ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır.
 
Hedef kitleye ulaşmanın en kolay ve etkili yollarından birisi olan interneti güçlü bir pazarlama aracı haline getirmek için doğru adımlar atmak gerekir. İyi bir pazarlama için gerekli olan ürün içeriği ve tanıtım materyalleri dijital dünyaya başarılı bir şekilde aktarıldıktan sonra milyonlarca insana tek tıkla ulaşmak oldukça kolay bir hale gelir.
 
2011 yılında → internet reklamcılığı ile elde edilen gelirler kablolu televizyonların reklam gelirlerini geçti. ABD’de 2013 yılı için açıklanan internet reklam gelirleri 42.8 milyar dolar oldu. 2012 rakamlarına bakıldığında yüzde 18'lik bir artış yakalayan dijital reklamcılık gelirleri uzun vadede devam edecek trendin ulaşabileceği boyutlar hakkında derin bilgiler vermiş oldu.
 
Dijital reklamcılık faaliyetleri akla gelebilen tüm sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılmakta ve her geçen gün reklamcılık faaliyetleri dijitale dönmeye devam etmektedir.
 
Online Reklamlar İçin Hazır mısınız?
 
Her girişimci online reklam yapayım, hedef kitleme hemen ulaşayım ve yüksek geri dönüşler alayım ister. Ancak bu döngüyü sağlamak için bazı alt yapı çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç vardır. Dijital dünyada başarılı kampanyalar yürütmek için gerekenler arasında iyi tanıtım materyalleri yer alır.
 
Arama motoru optimizasyonu ile yükseltilen, kullanıcı ihtiyaçlarını anlayan tasarıma sahip bir web sitesi, markayı doğru bir şekilde temsil eden sosyal medya hesapları ve kullanıcılara güven veren tanıtım içerikleri dijital pazarlama faaliyetlerinden önce tamamlanması gereken alt yapı çalışmalarıdır.

Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir?
 
Teknolojinin gelişimi her geçen gün yeni bir trend ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Yenilenen trendleri takip edebilmek, hali hazırda kullanılan yöntemlere hakim olmak dijital dünyada etkin pazarlama çalışmaları yürütmenin temelinde yer almaktadır.
 
E-posta, sosyal medya, arama motoru, video ve mobil yaygın olarak kullanılan beş pazarlama dinamiğidir. Beş ana yöntem üzerinde şekillenen dijital reklamcılık çalışmaları alışılmış reklamcılık faaliyetleri ile teorikte benzerdir.
 
Yayıncı ve reklamveren mantığı üzerine çalışan tüm reklam faaliyetlerinde olduğu gibi söz konusu reklamların oluşturulması, içeriklerin hazırlanması için hizmet veren ajanslar vardır. Yayınlanan reklamının takibini yapan reklam sunucuları ve bağımsız olarak tanıtım çalışmasına katkı sağlayan birimler dijital reklamcılık faaliyetlerinde de yer almaktadır.

Dünyanın Öteki Ucuna Erişmenin Yöntemi

Dijital pazarlama yöntemleri ile özellikle dikey veya yatay e-ticaret siteleri için çok farklı pazarlar ve iş ortaklıkları cazip fırsatlar sunmaktadır. Mağazacılığın artan maliyetlerini azaltan dijital ticaret dönemi bu maliyetleri pazarlamaya kaydırarak daha yüksek kazanç elde etmeyi mümkün kılmıştır.

Kendi bulunduğu konum etrafında müşteri kitlesine sahip olan bir mağaza dijital dünyaya geçtiğinde tüm Türkiye’ye hatta dünyaya hitap eden büyük bir platforma dönüşmektedir. Bu satış platformlarının güvenilir ve tercih edilebilir olması web sitelerinde, sosyal medya platformlarında ve internet dünyasında kurdukları etkileşime bağlıdır.

Web Tasarım Projelerinde Sosyal Medya İhtiyacı

Web, etkileşimli olarak tüm platformları ve imkanları kullanabilmek bunları da en iyi şekilde hedef kitleye yansıtabilmek üzerine kurulu, yeni bir düzen ve dünyanın adı aslında. İnternet teknolojileri, iletişim teknolojileri ve daha bir çok katmanın dahil olduğu bu ortam; hepsini etkin kullanmanın, yansıtmanın sonucunda meyvelerini vermeye başlıyor. 
 
Dolayısıyla:
Web tasarım projelerinde sosyal medya ihtiyacı gündeme geliyor, burada da profesyonel çalışmalar sergileyebilmek, web sitesi tasarımından yayın sürecine ve sonrasına uzanan bir sürecin gerekliliği ortaya çıkıyor.
 
 → Web tasarım projelerine etkileşimi, iletişimi, karlılığı, marka bilinirliğini, imaj yönetimini ve hatta kriz yönetimini dahi sunabilen sosyal medya platformları birbirinden ayrı düşünmeksizin işletmelerin dijitale adım atacakları web sitelerinde de gerekli oluyor.

Sosyal medya kullanımı web tasarım projesini nasıl etkiliyor?

Sosyal medya, en hızlı şekilde, en etkili şekilde kitleye ulaşmanın, markayı anlatmanın, bilinirliği sağlamanın hatta satış yapmanın neredeyse tek yolu konumunda yer alıyor. Hal böyle olunca, sosal medyayı etkin kullanmak, fikrin proje aşamasından yayın hayatı süresine kadar etkili sosyal medya kullanımı, işletmenin, kurumun veya markanın varlığının da teminatı oluyor.
 
Sosyal medya platformlarının etkin kullanımı Web Tasarım Ajansı birNC birkaç püf noktasını aşağıdaki gibi vurgulamaktadır.

Facebook: Özellikle reklamlar ve geniş kitleler nedeniyle satışa ve marka bilinirliğine en fazla etki eden platformlardan bir tanesi. Halen en fazla aktif kullanıcı sayısına sahip Facebook, satışları da bir o kadar büyütmeye yardımcı oluyor.

Twitter: Mizahi anlamda paylaşımları oluşturabilecek büyük, küçük ölçekli tüm işletmeler için biçilmiş kaftan. Twitter mizahi yönüyle Facebook kulvarından ayrılırken, karakter kısıtı nedeniyle etkileşimin en zor olduğu platformlardan da bir tanesi. Ancak etkili 140 karakter kullanımı, GİF, video paylaşımlarıyla da müthiş geri dönüşümler sağlayabilen bir platform. Dolayısıyla özellikle mizahi kulvardan yürüyebilecek, profesyonel sosyal medyacılarınız varsa; ciddi anlamda bir potansiyel yakalamanız mümkün.
 
İnstagram: Karakter kısıtı yok, görselliğin ve reklamların çok önde olduğu bir platform. Üstelik bir o kadar da hızlı ve güncel olan bu platform, e-ticaret siteleri, bloglar, işletmeler dahil olmak üzere sivil toplum kuruluşları veya dernekler için ciddi önem arz ediyor. Görselliğin sağladığı imkan nedeniyle mükemmel bir imaj yönetimi, potansiyel kitle avcısı olarak kullanılabilir. Web sitesi tasarım aşamasından itibaren, İnstagram’ın görselliği ile bütünleştirilişe; karlılığa ciddi oranda kalıcı ve yüksek potansiyelde kitle yaratabiliyor.
 
Snapchat: Eğlence ve sirkülasyonun çok olduğu platformlardan bir tanesi olan Snapchat, web tasarımı projelerinde, yayın hayatlarında oldukça önemli yer tutuyor. Bu yer öyle büyük bir payı alıyor ki, bir çok ünlü isim, bir çok büyük marka Snapchat kullanıyor. Dolayısıyla oldukça geniş kitlelere, anlık ve sürekli olarak ulaşabilmenin önemli bir yolu olarak listede yer alıyor.
 
Web tasarım projelerinde sosyal medya ihtiyacı listesine, ihtiyaçlar analizinde daha bir çok platformu eklemek mümkün. Ancak yoğun olarak kullanılan bu platformlar, site gelişimi noktasında büyük yarar sağlayacak, henüz proje aşamasından, yayın sürecinin dahilinde olmak üzere ciddi anlamda yeterli olacak platformlardır. İşletmeler ihtiyaç hissettiği takdirde Google Plus, Pinterest, Tumblr, Linkedin, Xing, YouNow, Periscope gibi platformları da tercih edebilir.

_________________________________

Web Sitelerinde Sosyal Medya Etkileşimi konusuyla ilgili oldukça iddialı bir yazı mutlaka okuyun → Web Tasarım ve Sosyal Medya Yönetimiyle İşletmenizi Geleceğe Hazırlamak

Sosyal Medya Paylaşım Kodları → http://www.sitekodlari.com/sosyalmedyapaylasimkodu.php