Dogecoin’in adını ilk duyduğunuzda kulaklarınıza inanamayacağınız kadar komik geliyor ancak gerçek bir kripto para ve oldukça da işlem gören bir digital para. Hatta simgesindeki köpek resminden ve adındaki kasıtlı olarak yanlış yazılan İngilizce’deki ‘köpek’ anlamında ‘dog’ kelimesinden de anlayabileceğiniz gibi şaka maksatlı üretilmeye başlandı diyebiliriz. Yazılımcı Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından ortaya çıkarılan DOGE, 2013 yılında 0,0002 USD iken 0,01e yükseldi, dalgalanmalardan sonra bu yılın başında fiyatı tekrar 0,0002 USD oldu.

Not: fiyat verileri Coinmarketcap’ten alındı.

Image for post
Image for post

Digibyte (DGB), geliştiricisi Jared Tate tarafından 2014 yılında piyasaya sürüldüğünde 0,001 USD olan fiyatı 2017'de 0,05 USD’ye kadar yükseldi ve zaman zaman yükseliş, düşüşler yaşayarak 2020 Ocak ayına 0,006 USD fiyatı ile giriş yaptı.
Digibyte’ın çıktığı ilk zamanda büyük bir beklentiyle karşılanması ve henüz beklenen büyük bir yükseliş olmadığı için kripto para sahipleri tarafından ‘uyuyan dev’ olarak da isimlendiriliyor. Bu devin ne zaman uyanacağını elbette bilemeyiz ancak kullanıcılarının çok benimsediği bir kripto para olduğu bir gerçek.
Not: fiyat verileri Coinmarketcap’ten alınmıştır.

Image for post
Image for post

#dgb #digibyte #dgbusd #digibyteusd #digibytesatinal #digibytesatinalmak #digibytenedir #bitcicom


Ripple 2018'in başında 3,81 USD’ye çıkarak 2013 değeri olan 0,005 USD’nin 762 katına çıkmıştı. Sonrasında yeniden gerileyerek 2020'nin Ocak ayına 0,19 USD ile giriş yaptı. Kripto paraların arasında en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan Ripple (XRP), aslında merkezi olan bir kripto para ve bu nedenle de ödeme sistemleri şirketlerinin de tercihi olabiliyor. Ripple şirketinin CEO’luğunu Brad Garlinghouse yürütüyor ve sektör hakkında açıklamalarıyla kripto para haberleri arasında sık sık görüşleri yayınlanıyor. Not: Fiyat verileri Coinmarketcap’ten alındı.
Bitci olarak kripto para yatırımlarınızda bol kazançlar dileriz :) #ripple #xrp #xrpripple #kriptoparahaber #kriptoparalar #bitci #rippleTürkiye #xrpusd #2020ripple #bradgarlinghouse #garlinghouse #bitcicom

Image for post
Image for post

Image for post
Image for post

Bitcoin, 2008'de bir whitepaper ile ortaya çıkmış olan ilk kriptopara. 2013'teki fiyatı 135 Amerikan Doları olan Bitcoin, 2020'nin ilk gününde 7218 Amerikan Doları ile işlem gördü. Coinmarketcap’ten aldığımız bu verilerde saatlik farklar olsa da bu yükseliş inanılmaz değil mi?

Bitcoin’in ilk yıllarında yatırım yapmış olsaydınız kazancınızı düşünebiliyor musunuz?
Bitci olarak kripto para yatırımlarınızda bol kazançlar dileriz :)


Image for post
Image for post

Litecoin’in 2013 yılında ilk fiyatı 4,37 USD iken 2020'nin ilk gününde 41,93 USD oldu. 2017'nin sonlarında 300 USD’nin üstünde fiyatı olan Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee’nin Bitcoin sistemindeki bazı hataları gidermek amacıyla ürettiği kripto paradır. Bitcoin işlemlerinde herbir blokun oluşma süresi yaklaşık 10 dakika iken, Litecoin sisteminde bu süre 2.5 dakika kadardır.

  • Fiyat verileri Coinmarketcap’ten alındı.

TrueUSD, Ethereum platformunda verilen bir kripto para birimi dir. Sembolü TUSD olarak tanımlanmıştır.

Kripto para birimi TrueUSD, Dolar fiyatıyla bire bir değerde olan bir stabil para olurken; şu sıralarda piyasalarda yaklaşık olarak 201 milyon TrueUSD bulunmaktadır. TrueUSD ile yapılan işlemler toplu yapılırken; bu sebeple TrueUSD’lerin nasıl basıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Image for post
Image for post

BNB ilk olarak 25 Temmuz 2017’de piyasaya sürüldü. O tarihte fiyatı 0.11 dolardı. Eylül ayında Binance’in de şriket olarak popüler olmasıyla fiyatı 2 doları gördü ve bundan sonra yaptığı düzeltme rakam 1 ile 2 dolar arasında devam etti.

2017 yılında token’lerin yakılması BNB fiyatını etkilemedi ve BNB çıkışını yavaşça sürdürdü. Binance 2018 ocak ayında 1,821,586 BNB yaktı ve BNB fiyatı 24 dolara fırladı. Bunun sonrasında fiyat olarak değişkenlikle göstersede BNB bu yazının kaleme alındığı tarihte (29.09.2019) 20 dolardan işlem görmekte. BNB’nin piyasa değeri şu anda 3.8 milyar dolar.

Piyasa değeri olarak en yüksek 7. kripto para sıralamasında yer almakta.

Image for post
Image for post

Fiat para, yani diğer adıyla ‘itibari para’ nedir?

Fiat para yani diğer bir deyişle İtibari para, değerini fiziksel bir ürün ya da mal yerine onu yürürlüğe koyan devletten alan ulusal yasal paradır. Fiat paranın değerini yaratan devletin gücü bu tür paralarda kilit rol oynar.

Image for post
Image for post

Kripto paralar gündeme geldikçe sık sık ismini duyduğumuz fiat paranın, hangi durumlarda kullanıldığını öğrenmek için ve sıcak cüzdandan farkını anlayabilmek için :


Image for post
Image for post
White Paper Nedir?

ICO ve ITO’ların web sitelerinde bulunan, yatırımcı toplamak amacı ile yazılmış, ICO ve ITO’ların detaylarını, neyi amaçladıklarını ve neden doğru bir yatırım olduğunu anlatan tanıtım yazılarıdır. Her ICO ve ITO’nun web sitesinde bir whitepaper bulunur ve herhangi bir ICO veya ITO’ya yatırım yapmadan önce mutlaka okunmalıdır.


Image for post
Image for post
Testnet Nedir?

Yazılımcıların Blockchain uygulamalarını test ettikleri alternatif bir test ağıdır. Böylelikle yapılan yeni yazılımlar, tüm testler tamamlandıktan sonra MainNete (Ana Blockchain ağı) çıkar.

About

Bitci

Türkiye’nin en yenilikçi Bitcoin ve kripto para alım satım platformu. https://www.bitci.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store