Firefox ESR Tor Proxy — Kali Linux

Torlayalım bakalım.

Öncelikle tor servisimizi yükleyelim.

>apt-get install tor

Daha sonra tarayıcımıza gelelim ve arama motorumuza Auto Proxy yazalım. Bizim için uygun olan eklenti sayfasına giriyoruz. Eklentimizi tarayıcımıza yüklüyoruz. Yükledikten sonra resimdeki kırmızı alan içindeki simge tarayıcımızın üst tarafında belirecek.

Daha sonra tarayıcımızda bazı ayarlamalar yapmak için ayalara(Preferences) tıklıyoruz.

Açılan sayfada Gelişmiş (Advanced) ardından Ağ (Network) ve ağa bağlı bulanan Ayarlar (Settings) kısmına gidiyoruz.

Burada Vekil Sunucuyu Elle Ayarla(Manuel Proxy Configuration) kısmını seçip. SOCKS Sunucu kısmına 127.0.0.1 , port kısmına 9050 yazıyoruz. Hemen altında SOCKS5 ve Remote DNS seçeneklerini işaretliyoruz. Tamam (OK) deyip çıkıyoruz.

Şimdi en başta yüklediğimiz tor servisimizi aktif hale getirelim. Aktif mi diye kontrol edelim.

> service tor start

> service tor status

Start diyerek servisimizi başlattık. Status ile de dumunu gördük.

NOT: Servis durumuna baktıktan sonra terminal ekranına devam etmek içim klavyenizden yalnızca “q” harfine basmanız yeterlidir.

Artık son ayarımızı da yaptıktan sonra tor ağına bağlantımızı da kontrol edip bitirelim. Yüklediğimiz auto-proxy eklentisi yeşil renkte değilse yeşil olana dek tıklayınız. Daha sonra ;

url : https://check.torproject.org

Adresine giderek tor ağına bağlantımızı kontrol ediyoruz. Ve Tebrikler (Congratulations) yazısını görüyorsanız. Artık tor ağına tarayıcınız üzerinden bağlısınız.

NOT: Son resimde şuna da değinmek istedim normalde yüklediğiniz auto-proxy eklentisi varsayılan olarak tor ayarında olur. Ama olur da olmaz ya siz servisinizi aktif de etseniz eklentiniz yeşil renkte de olsa tor ağına bağlanamaz ya da bu ayarlar açıkken internete giremezsiniz. O zaman eklentinin yanındaki küçük aşağıya bakan oka tıklıyorsunuz. Varsayılan Vekil (Default Proxy) kısmında tor seçili olmasına dikkat ediyorsunuz.

NOT: Sadece eklentiyi kapatarak(üstüne tıklayarak gri renkli hal almasını sağlayarak) internetinizi normale çevirebilir. Tor Proxy üzerinden bağlantınızı kapatabilirsiniz.

NOT: Tor servisini durdurmak için terminale;
>service tor stop
Yazarak tor servisini durdurabilirsiniz. Durumunu aktif olduğunu kontrol ettiğimiz komut ile kontrol edebilirsiniz.

İyi çalışmalar ..