21 Followers
·
Follow

Image for post
Image for post
Siyah-beyaz bir görselde bir el yumruk şeklinde havaya uzanıyor. Elin çevresinde pembe bir üçgen var.

İlk tanının üzerinden neredeyse 40 yılı aşkın bir süre geçti ve bu süre zarfında HIV’e bağlı gelişen semptomlar 35 milyondan fazla insanın aramızdan ayrılmasına neden oldu. 2018 itibariyle dünya çapında 38 milyona yakın insanın HIV ile yaşadığı biliniyor ve nitelikli, erişilebilir bir tedavi aldığınız zaman günümüzde HIV teşhisi almayan bir insan gibi uzun yıllar yaşayabiliyorsunuz. Bununla birlikte HIV/AIDS’i sona erdirme ve bilinç yükseltme mücadelesi elbette henüz bitmedi. Her yıl 1 Aralık’ta tüm dünya kaybedilen hayatları ve kaydedilen ilerlemeyi anıyor. Bu akşam aşağıda dinleyeceğiniz parçaları HIV+ herkese, tedaviye erişemeyenlere, aramızdan ayrılanlara ve stigmayı sona erdirmek, hastalığı durdurmak için mücadele edenlere ayırıyoruz.


Image for post
Image for post
Fotoğraf siyah-beyaz. Filmden bir karakter bir duvarın ortasındaki boşluktan görünüyor ve ayakta duruyor.

Yazar William Saroyan’ın 1964 yılında Amerika’dan Bitlis’e yaptığı yolculuğu konu alan Lusin Dink’in yönetmenliğini yaptığı 2013 yapımı “Saroyan Ülkesi” belgeseli çevrimiçi erişime açıldı. İzlemek için tıklayın.

Film üzerine Altyazı Sinema Dergisi’nin 134. sayısında yayınlanan söyleşiyi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Yönetmen: Lusin Dink

Söyleşi: Zeynep Dadak, Berke Göl

Fotoğraf: Gözde Onaran

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli öykücü, romancı ve oyun yazarlarından William Saroyan, 1964 yılında Türkiye’ye geldi, gazeteci yazar Fikret Otyam’la birlikte bir Anadolu yolculuğu gerçekleştirdi. …


*Bu film boyunca kuşları da izleyeceksiniz; takip etmekten geri durmayın.

Image for post
Image for post
Resimde filmin başrol oyuncusu ve hikayesi anlatılan Roman şair Papusza’yı görüyorsunuz. Masada oturan ve aşağı doğru bakan kadının masaya yaslı elinde yanan bir sigara var. Resim siyah-beyaz.

Yönetmen: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Senaryo: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Taş Bebek (Papusza)-2013, ‘Papusza’ lakaplı Bronisława Wajs’ın trajik hikayesini anlatıyor. Papusza şiirlerini resmi olarak yayımlayan ve Lehçeye çevrilen ilk Roman şair. Hikayede tüm bunların iki adamın çabasıyla gerçekleştiği izlenimi verilse de, (Polonya’daki Roman cemaatinin yaşayışına odaklanan şair-tarihçi Jerzy Ficowski ve Julian Tuwim) film bir kadının hem kendi topluluğu içinde, hem de beyaz işgalci erkeklerin arasında yoluna devam etme mücadelesini usta bir sinematografiyle ele alıyor.

Karlovy Vary’de prömiyerini yapan Taş Bebek, Roman topluluğu etkileyen olaylarla bu efsanevi şairin bir yandan öyküsüne yaklaşırken, öte yandan bir kadının cinsiyetinin ötesinde, sahiplendiği farklı kimliklerin katman katman nasıl bir mücadele alanına dönüştüğüne rehberlik ediyor. …

About

blogender

uçan süpürge kadın iletişim ve araştırma derneği/flying broom women’s communication and research association & gen-der studies collective #medium blog.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store