Siyah-beyaz bir görselde bir el yumruk şeklinde havaya uzanıyor. Elin çevresinde pembe bir üçgen var.

Fotoğraf siyah-beyaz. Filmden bir karakter bir duvarın ortasındaki boşluktan görünüyor ve ayakta duruyor.
Resimde filmin başrol oyuncusu ve hikayesi anlatılan Roman şair Papusza’yı görüyorsunuz. Masada oturan ve aşağı doğru bakan kadının masaya yaslı elinde yanan bir sigara var. Resim siyah-beyaz.
Sarı bir duvarın önünde şarkıcı Miss Eaves duruyor. Şaşırmış olarak bize bakan Eaves’in elinde koca bir dilim pizza var.
Resimde arkadan görünen bir yetişkin ve yanındaki çocuk iki tekerlekli bir at arabasının yanında görünüyor. Mekanda kuraklık hakim. Arabanın içinde birkaç tane bidon ve ağaç balyası var.
Görsel Céline Sciamma’nın 2019 tarihli filmi “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi”nden bir sahneden. Filmin karakterlerinden hizmetçi kadın ve ressam kadın karşılıklı birbirine bakıyor. Büyük açık mavi ahşap bir kapının önündeler.

Resim Charlie’nin Melekleri filmine ait. Resimde başroldeki 3 kadın oyuncu var. Yüz ifadelerinden bir şeyle karşılaştıklarını anlıyoruz. Yüzlerinde şaşkın bir ifade var. Kavga etmeye hazır bir şekilde ellerini kaldırıyorlar. Resim gündüz saatlerinde bir yolda çekilmiş.
Fotoğrafta yönetmenliğini Neil Jordan’ın yaptığı “Plüto’da Kahvaltı” (2005) filminden bir görsel var. Başrol oyuncusu ve arkasında ona sarılmış başka bir oyuncuyu fotoğrafta görüyoruz. Fotoğrafa kırmızı, mor ve pembe tonları hakim.
Görsel Kıvılcım Akay’ın yönetmenliğini yaptığı “Amina” filmine ait. Görselde boydan çekilmiş siyahi bir kadın kameraya bakıyor. Işık olarak aydınlık bir görsel. Kadının elinde peruklar var.

blogender

uçan süpürge kadın iletişim ve araştırma derneği/flying broom women’s communication and research association & gen-der studies collective #medium blog.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store