Bojan Žarković
4 min readOct 28, 2018

--

Šta je to VPS i zašto je bolji od shared hostinga?

Većina malih i srednjih preduzeća za svoje sajtove koristi shared hosting, to je ono cpanel, nekoliko mail adresa, nekoliko MySql baza, oko 25$ godišnje, klasika. To je sve OK ukoliko zakupci shared hostinga znaju tačno koje su njegove prednosti i mane. Na žalost malo njih zna, zbog čega sam odlučio da napišem ovaj post i da u najkraćim crtama približim ovu tematiku širem krugu ljudi.

Hosting je iznajmljivanje prostora na serveru. Server je kompjuter koji je jači od običnih kućnih kompjutera da bi mogao da izdrži povezivanje velikog broja posetilaca i da im svima brzo odgovori. Server je non-stop povezan na internet i sa njega se "servira" web sajt. Server je moguće iznajmiti za potrebe vašeg sajta, i kada iznajmite ceo server to se zove "dedicated server" i to je najbolji vid hostinga, ali i najskuplji. Pošto ne mogu svi da priušte ovo, neko se setio da podeli resurse servera, dakle da više sajtova "servira" sa jednog zajedničkog servera.

Ta usluga se zove "shared hosting". Kompanija zakupi server i onda dalje preprodaje prostor na njemu. Problem je što ovde ne postoji granica. Znači ukoliko server može da bez problema radi sa 100 sajtova, ove kompanije to ne interesuje, one će postaviti 1.000 ili 10.000 sajtova na njega. Postaviće koliko god potražnje ima. Zbog toga se dešava da server ne može da podnese opterećenje i pada, tj stranice su u nekom trenutku nedostupne. Možda ste primetili da se shared hosting kompanije hvale kako imaju 99.99% "uptime" garantovano. To znači da garantuju da će vam sajt biti dostupan na internetu 99.99% vremena.

Ovo po meni nije za pohvalu, jer to znači da vaš sajt neće biti dostupan minut ipo svakoga dana. Sve je to OK ukoliko vam je na shared hostingu neki lični hobi projekat, ali ukoliko je ozbiljan biznis u pitanju to ne bi trebalo da se toleriše. Drugi problem kod shared hostinga je što vi ili vaša kompanija nemate nikakvu kontrolu nad bezbednosti servera. Kompanija koja preprodaje shared hosting vrši sva podešavanja servera pa i zaštitu, tako da vi samo možete da se nadate da oni znaju šta rade. Možete da unajmite najveće stručnjake za internet bezbednost, ako vam je sajt na shared hostingu, možda vam je server pun bezbednosnih rupa (naravno stručnjaci će vam odmah reći da hitno menjate hosting). Shared hosting je takođe ograničen po pitanju softvera koji je instaliran na serveru. Ne možete jednostavno da ažurirate softver na najnoviju verziju, ili da pređete na potpuno drugi softver. Šta dobijete to je to.

Iz ovoga što sam do sada naveo već možete da shvatite zašto shared hosting nije rešenje za ozbiljne, velike projekte. Ipak, dedicated hosting je preskup. Tu na scenu stupa VPS.

VPS ili "virtual private server" spaja najbolje iz oba sveta. Jedan server je podeljen na više delova, ali na tačno određen broj delova i svaki deo je izolovana celina za sebe. Svaki VPS dobija svoj deo resursa koji ostali ne mogu da koriste. Jedini način da vaš sajt ne bude dostupan je ukoliko baš konkretno vaših posetilaca ima toliko mnogo da preopterete resurse koji su rezervisani za vas. Ovo se na VPS lako rešava tako što se pređe na veći paket (kako popularnost sajta raste prelazi se na sve jače pakete). VPS jeste malo skuplji od shared hostinga (od 42$ godišnje) ali to nije jedino što treba da uzmete u obzir ukoliko se dvoumite između njega i shared hostinga. VPS dobijate bez ikakvog softvera osim operativnog sistema.

Potrebno je dosta instaliranja i podešavanja koje moraju da obave stručnjaci. Sa shared hostingom može da se snađe svako, ali sa VPS to nije slučaj. Takođe uz shared hosting obično ide i email server, uz VPS ne. Uz VPS morate posebno da platite za usluge e-mail servera (od 30$ godišnje), ali ovo je u stvari još jedna prednost VPS-a a ne mana. Email server sa koga se šalju vaši mailovi na shared hostingu je skoro uvek na crnim listama zbog čega će svi vaši mailovi završavati u spam folderu primaoca. Ovo je definitivno veliki gubitak za vaš biznis. Kada platite za ozbiljan mail server, mailovi stižu u normalan inbox primaoca.
Znači VPS jeste skuplji, pogotovo kada se uračuna i novac koji treba izdvojiti za stručnjaka koji će podesiti i održavati server, ali svakako se isplati ukoliko vaš posao zavisi od vašeg sajta.

Nadam se da sam vam pomogao da bolje razumete prednosti i mane različitih vrsta hostinga.

Ukoliko imate neko pitanje slobodno ga postavite u komentaru, odgovoriću vam što pre stignem.

Ovaj tekst prvobitno je objavljen na sajtu https://vardumping.blogspot.com

--

--