Türk Siyasetinin Logoları

bolvitamin
11 min readMay 22

--

Türk siyaset sahnesinde partilerin logolarında en çok karşılaştığımız simgeler kaçınılmaz olarak ay ve yıldız. Bunun dışında sıklıkla güneş, çeşit çeşit kuş, ağaç ve çiçekler de logoların vazgeçilmezleri.

Şimdi gelin, her birine yakından bakalım.
(Alfabetik sıra)
(Altlarına partilerin 2023 seçimlerinde aldıkları oy sayılarını da yazdım.)

Adalet ve Birlik Partisi

Adalet ve Birlik Partisi’nin logosu Güneş’in içine yerleşmiş bir ayçiçeği zannediyorum. Günebakan veya gündöndü isimleri ile de tanınan çiçek mitolojide “sana tapıyorum” manası taşıyormuş.

İlk bakışta parti hem ismen hem logo olarak Ak Parti’den etkilenmiş gibi görünüyor ama sitesinde 1993'ten beri siyaset hayatında oldukları yazıyor. Belki de isim ve logo daha sonra değişmiştir bilemiyorum.

10 / 2
41.086 Oy

Adalet Partisi

Adalet Partisi logosunda da güneşi görüyoruz. Ancak bu kez, bir bütün olarak değil de beyaz yakayı veya anayasa kitapçığını (kendini liberal muhafazakar olarak tanımladığı için Kuran olduğuna ihtimal vermiyorum. Başka bir partide benzer biçimde Kuran’ın da kullanıldığını göreceğiz.) simgeleyen bir görüntünün arkasından doğuyor.

10 / 4
108.629 Oy

Ak Parti

Ampul; ışığı, aydınlığı, şeffaf yönetimi ifade ediyormuş. Ampul’ün yanması hareketi ve gayreti simgelerken etrafındaki yedi ışık hüzmesi, Türkiye’nin yedi bölgesini temsil ediyormuş. Sarı renk, ışık ve umutla birlikte canlılığı, tevazuyu, bilgiyi ve bilgeliği simgeliyormuş. Siyah güç, otorite ve bağlılık; mavi ise sakinlik ve güven işareti olarak görülüyormuş. Logo bildiğiniz üzere türk reklamcılığında ampulun herhangi bir biçimde simge olarak kullanımına da son verdi. İçindeki ampulun yanmasını sağlayan tel kısmının bir anlamı yokmuş gibi gözüküyor. Çok gereksiz bir ayrıntı olarak karşımızda duruyor.

10 / 4
19.387.412 Oy

Anavatan Partisi

Arı “Arı gibi çalışkan”dan gelen arı olmalı diye düşünüyorum. Bal yaptığı yer de Türkiye olarak gösterilmiş.

10 / 3
65.686 Oy

Bağımsız Türkiye Partisi

Ortada bir hilal ve onu çevreleyen 16 adet yıldız. Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanlığı forsunda da 16 yıldız bulunuyor ve tarihteki 16 Türk devletini ifade ediyordu.

10 / 4

Büyük Birlik Partisi

Hilal; karanlıkları aydınlatan ışığı, yayılmacılığa ve zulme dayanan Yeni Dünya Düzeni’ne alternatifi, muhalif duruşu ve gücü ifade ediyormuş. Hilalin kucakladığı gül ise Hazreti Muhammed’i hatırlatırken, “O’nun insanlığa takdim ettiği soylu değerlerini vurgulayan; bozgunculuğu, kini ve zulmü reddeden bir sembol olarak seçilmiştir” ifadesi kullanılıyor.

Gül hilalin içerisine başarılı bir şekilde yerleştirilmiş.

10 / 5
533.409 Oy

Büyük Türkiye Partisi

Logo hakkında bilgi bulmak bir tarafa web sitesini bile bulamadım. Gerçi zaten hakkında bilgi alınacak türden bir logoları da yok. Sanki 9 dakikada parti kurmaları gerekiyormuş da bir an evvel logosunu yapmışlar gibi. kahverengi ceketli 2 erkek eli Türkiye haritası üzerinde el sıkışıyor. Sanki bir satış gerçekleşmiş, anlaşmaya varılmış gibi. Haritanın arkasından da sivri uçlarıyla bir güneş beliriyor. Tabii, bu sivri uçlar yine tam 9 adetler. Bu arada haritada Kıbrıs da yer alıyor ama ana karadan epey uzağa itilmiş neden bilinmez.

10 / 2

Cumhuriyet Halk Partisi

6 ok. Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve Devrimcilik. Oklar türk oklarının stilize edilmiş hali imiş. Oklardan ortadakinin arkasında yaya takılması için açılan bir çentik olduğunu fark edebilirsiniz dikkatli bakınca.

10 / 6
13.791.299 Oy

Demokrasi ve Atılım Partisi

Logoda yer alan su damlası saf ve temiz olmayı, filiz ise yenilik ve umudu temsil ediyor. Seçilen tırnaklı yazı tipi ise hem amblem ile uyumsuz hem de DEVA yazmak için de doğru bir tercih gibi görünmüyor.

10 / 4

Demokratik Sol Parti

Mavi özgürlüğü simgeliyor. Güvercin ise bildiğimiz gibi barış ve sevgi kavramlarını temsil ediyor.

10 / 6

Demokrat Parti

Türkiye haritası üzerinde bulunan kırat simgesi DP logosu Anavatan Partisi ile birleşmeden önce yalnızca kırat şeklinde imiş. Anavatan ile birlikte harita eklenmiş. Kırata aynı zamanda demirkırat da deniyor biliyorsunuz. Bununla ilgili çok enteresan bir bilgi var. Demokrat kelimesine halk yabancı olduğu ve telafuzu görece zor olduğu için halk arasında kullanılan “demir kırat” parti tarafından sembol haline getirilmiş.

10 / 5

Emek Partisi

Bir çark içerisine alınmış dünya simgesi ve üzerine yazılmış olan EMEP yazısı rahatsızlık vermeden usulca yerleştirilmiş. Genel olarak bu 3 ögenin yerleştirildiği durumlarda bir kargaşa-kavga görmeye alışık olduğumuz için EMEP’in logosu için başarılı dememiz yanlış olmaz.

10 / 6

Gelecek Partisi

Aşkın ve sonsuzluğun simgesi Çınar ağacı.. Osmanlı’yı da simgeliyormuş Çınar ağacı yaprağı. Osmanlı Bankası diye bir banka vardı. Hala var mı bilmiyorum ama onda da bir ağaç vardı. Galiba o zeytindi gerçi.

Gelecek Partisinin “gradient”siz yaprak kullanımı ve parti adının alt kısımda yer aldığı logonun dengesi daha iyi diye düşünüyorum. Yaprağın alt kısmından ortasına doğru açılmış olan yolun bir anlamı var mı bilmiyorum ama dikkat çeken bir özellik. Parti, logosunun anlamını şöyle ifade ediyor;

…kadimliği, kadim kültüre ve köklere bağlılığı, ilkelerinde sağlam durmayı, geleneği tasvir ediyor.

10 / 5

Genç Parti

Genç Parti genç olduğunu ispat etmek için olsa gerek yazı tipi seçimi enteresan. Amblem ile hiçbir şekilde uyuşmuyor. Sanki logonun vektöreli lazım olmuş da jpeg’ini alıp trace etmişler de bozulmuş gibi.

10 / 3
112.732 Oy

Güç Birliği Partisi

Seçime giren partilerin logoları arasında en “çılgın”larından birisi GBP’ninki. Web sitelerinde logonun hikayesine dair bir şey bulamadım. O nedenle ben kendi anladıklarımı aktarmaya çalışacağım.

Aşağı yukarı Ankara civarlarında şaha kalkmış olan bir dev (kraliçe?) karınca elinde ekmek tutuyor. Onlarca küçük karınca ise ona doğru hareket eder biçimde resmedilmiş. Saymadım ama zannederim ki küçük karınların sayısı il sayımız ile aynı. 81 adet. Tüm bunlar gökyüzü ve denizin buluştuğu noktadan doğan güneşin üzerine konumlandırılmış Türkiye haritasında gerçekleşiyor. Deniz ve gökyüzü bize konunun ülkenin batısında geçtiği fikrini veriyor. Ama bir taraftan da güneş batmak üzere değil de doğmakta olduğunu düşünüyorum. Ayrıca güneşi de dalga olması çok muhtemel bir çift el dua eder biçimde kavramış halde.

10 / 2
27.325 Oy

Hak ve Özgürlükler Partisi

Güneş Hak-Par logosunda da karşımıza çıkıyor. 16 adet düzensiz büyüklü küçüklü şekillerle ışığı bulunan güneşin önünde 2 erkek bir kadın ikonu el ele tutar veya halay çeker biçimde gösterilmiş.

10 / 3
45.547 Oy

Halkın Kurtuluşu Partisi

Çin Halk Cumhuriyeti bayrağına çok benzeyen bir bayrak kullanıyor HKP.

10 / 3
31.928 Oy

Halkların Demokratik Partisi

Bir çift elden fırlatılan yapraklar ağaç gövdesine dönüşmüş. Ağaç üzerinde aynı zamanda meyve gibi konumlandırılmış olan yıldızlar da bulunuyor.

10 / 6

Hür Dava Partisi

Ortasından açılmış, herhangi bir şey yazılı olmayan Kuran olduğunu düşündüğüm bir kitap simgesi ve arkasından doğan güneş. Güneşin 5 adet uzun ışık çizgisi 6 adet de kısa çizgisi bulunuyor. Bunların 5 adet olan islamın şartları ve 6 adet olan imanın şartları ile ilgili var mıdır bilemiyorum. Yine yeşil renginin seçilmesinin de islam bağlantısından olmalı diye düşünüyorum.

10 / 3

İyi Parti

İyi Parti logosunda da güneşi görüyoruz ama daha ikon olarak karşımıza çıkıyor. Mavinin açık tonu da güneşin tam tepede ve en parlak olduğu andaki gök yüzünü ifade etmek için seçilmiş olmalı. Bu bir parti logosu olmasa idi yazı tipi ile amblemin uyumu iyi derdim. Herhalde yumuşak bir hava yaratmayı arzulamışlar. Ayırıcı olarak kullanılan çizgi ise ortalığı karıştırmış olsa da amblem ile tipografi arasına böyle bir müdahale kaçınılmaz olmuş. 8 adet güneş ışını olduğunu görüyoruz burada da. Sebebini bilemiyorum. Son zamanlarda görmeye alışık olduğumuz dark/light mode havası var logoda.

Logo KIYI boyunun sancaklarında kullandığı iddia edilen ok ve yaya da benzetiliyor.

10 / 4
5.272.482 Oy

Memleket Partisi

Döngüsel, yedi çizgi ve noktanın ortasında bulunan bir nazar boncuğu. Nokta ve çizgiler dans eden veya kucaklaşmak için kollarını açan insan ikonuna benzetilmiş. 7 tane olmalarının bir anlamı var mı bilemiyorum, sadece döngüyü tamamlamak için bile olabilir.

10 / 5
502.802 Oy

Millet Partisi

Koruyuculuğun simgesi çift başlı kartal zannediyorum hilal ve kitap ile işaret edilen Türk ve islami değerlere kol kanat geriyor, göz kulak oluyor.

10 / 4
52.382 Oy

Milliyetçi Hareket Partisi

Logo, üç hilal ile üç kıta üzerinde hüküm süren Türklüğü ifade ediyor.

10 / 6
5.484.515 Oy

Milli Yol Partisi

Ayın alt ucuna bağlanmış olan anka kuşu ağzında da yıldız tutuyor. Anka kuşunun simgelediklerine dair çok çeşitli görüşler olsa da burada sanırım yeniden doğuş, diriliş anlamlarını üstlenmiş. Neden sadece kuşun gölgesi var bilemiyorum.

10 / 4
17.688 Oy

Saadet Partisi

“Her bir yıldız programımızda belirtilen saadetin 5 temel unsurunu açıklamaktadır” dedi. Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:”Soldaki hilale yakın küçük yıldız, sevgi, hoşgörü, kardeşlik ve barışı; sağdaki küçük yıldız insan hakları ve hürriyetleri; soldaki ortanca yıldız adalet ve gerçek hak anlayışını; sağdaki ortanca yıldız refah ve kalkınmayı; büyük yıldız ise saygınlık, itibar ve şerefi temsil ediyor. Amblemimiz herkese kolayca tarif edilebilir, milletimizin kurtuluşu için ay-yıldızların altına mührü basmak yeterli olacaktır.”

Hilal ise yine burada da milli manevi değerleri simgeliyor. Aslında burada yıldızları doğru konumlandırarak yıldızların ortasında büyük bir kırmızı yıldız elde etmek mümkün olurmuş ama bu fırsatı tepmişler.

10 / 4

Sol Parti

Nadir yalnızca tipografi kullanılan logolardan biri Sol Parti’nin logosu. Belki de tek. “O”nun içi neden dolu bilemiyorum. Sitesinde de bir bilgiye ulaşamadım. Yıldız markaların tescilli olduğunu göstermek için kullanılan ® işareti gibi konumlandırılmış.

10 / 5
78.032 Oy

Türkiye Değişim Partisi

Herhalde logodaki iki kalp asya ve avrupa yakalarına karşılık geliyor. Yıldız da boğaza konumlanıyor. Bir fikir ile yola çıkılmış kuşkusuz ama fazla romantik sonlanmış. Ayın biraz dikkatli bakılınca seçiliyor olması iyi ama yıldız tam tersi şekilde belirgin olsa da genel olarak kalplerle ilişkisi-yerleşimi fazla zorlama.

Bu arada TDP kurumsal kimlik konusuna ehemmiyet veren nadir partilerden birisi. Logonun hikayesine de sitelerinde yer vermişler;

“Trakya ve Anadolu’yu simgeleyen iki kalp ve Avrupa ile Asya’yı birleştiren “bir yıldız” dan oluşan parti amblemimiz sevgiyi… barışı… huzuru… birlikteliği simgelemektedir.”

10 / 5

Türkiye İşçi Partisi

İç içe geçmiş tarım ve sanayi ve onlara uç göstermiş olan bir yıldız. Açıkcası tüm bu birliktelik iyi tasarlanmış değil. Çarkın iç dişlileri de olmayınca traktör tekerine benzemesiyle beraber tüm söylem tarıma dairmiş gibi hissediliyor ki bunu amaçladıklarını sanmıyorum.

10 / 5
940.230 Oy

Türkiye Komünist Hareketi

Orak Çekiç sembolüne yıldız eşlik etmiş. Orağın üst kısmı aynı zamanda ay gibi de algılanıyor. Bunu hedeflemişler mi yoksa yalnızca denk mi gelmiş bilmiyorum. Şurada amblem üzerine yapılan toplantının kaydını uzunca yayınlamışlar. İlgilenenler bakabilir.

10 / 5
17.864 Oy

Türkiye Komünist Partisi

Yıldız bu kez çark çekiçe eşlik ediyor. Çark ile çekicin birlikteliği burada başarılı. Yıldız bu başarılı birlikteliğin yanında kendine yer bulmaya çalışıyor gibi biraz ama genel olarak başarılı parti logolarımızdan biri demek yanlış olmaz.

10 / 6
63.509 Oy

Vatan Partisi

İki buğday başağının ortasında dev bir yıldız. Yeniden Refah’ta da göreceğimiz türden bir maddiyat — maneviyat ilişkisi kuruluyor diye düşünüyorum.

10 / 5
53.339 Oy

Yeniden Refah Partisi

Ayın kalbine saplanmış başak sembolü.. Bu kompozisyon için orak çekiçten etkilenildiğini düşünüyorum. Başak sembolü maddiyatı ay ise maneviyatın temsili. Refah partisinin ayın sırt kısmından çıkan başak çizgisi yeni versiyonunda kaldırılmış. Sembol ile hemhal olmasa da altında bulunan parti adının harf aralıkları epey iyi düzenlenmiş.

10 / 5
1.529.119 Oy

Yenilik Partisi

Amblemdeki kuşun martı olduğunu düşünüyorum. Benzediğinden değil, web sitelerinde martıyı bir iki yerde daha fotoğraf olarak kullandıkları için. Martının yukarı doğru uçtuğunu gözlemliyoruz ama martının yükselirken neredeyse dik şekilde uçtuğunu sanmıyorum. Galiba amaçları kanat ve kafa kısmını yukarı doğru çevirerek Y harfi elde etmek olmuş. Ay yıldıza da yer bulmaya çok uğraşılmamış direkt Y’nin üst iç boşluğuna yerleştirilmiş. Daha çılgıncası ay yıldızdan bir martı ve aynı zamanda da bir Y harfi elde etmeye çalışmak olurdu sanırım. O kadar uzatmamışlar işi.

10 / 3
11.164 Oy

Yeni Türkiye Partisi

Partiye ait bir web sitesi bulamadım. Parti hakkında bilgiyi Tbmm sitesinden logosunu da Wikipedia’dan aldım. Dört yapraklı yoncanın içerisinde yer alan yıldızı da sayarsak 9 adet yıldız bulunuyor logoda. Bunun 9 ışık doktrini ile alakası var mı bilemiyorum. Açıkcası partiyi de ilk defa bu seçimde duydum sanıyorum. Dört yapraklı yoncanın şans anlamı taşıdığını düşünürsek kafamız iyice karışıyor. Bizlere Yeni Türkiye’nin işinin şansa kaldığını anlatmaya çalışıyor olabilirler mi?

10 / 3

Yeşiller ve Sol Gelecek Parti

Kapatılacağı düşünülen HDP’nin oylarını yönlendirmek için açılan Yeşil Sol Parti’nin logosu da HDP logosunun sade bir versiyonu. Ağaç gövdesi Y şeklinde çalışılmış. Zannediyorum Y’yi oluşturan çizgiler de bize S’yi göstermeyi amaçlıyor. Ağacın üzerinde bulunan 3'ü büyük olmak üzere toplam 15 adet yaprağın ise özel bir anlamı var mı bilemiyorum.

10 / 5
4.803.774 Oy

Zafer Partisi

Gayet itina ile hazırlanmış Kurumsal Kimlik Kılavuzu olan partinin logoya dair açıklaması kılavuzda şöyle geçiyor;

Tarihten bu yana Türklerin en güçlü sembolü ve yol göstericisi olan Bozkurt edasıyla konumlandırdığımız alev, içimizde yer alan “Bilim” ateşini temsil etmektedir. “Alev” aynı zamanda Türk tarihinde anlamlı bir yere sahip olan “Ocak Sönmemesi” deyiminden hareketle; bacası tüten / tütmeyen vatanı için şehit düşmüş tüm haneleri, yani “Ocağı” temsil etmektedir.

Logomuzdaki “Yıldız” Türkiye Cumhuriyeti’ne, Atatürk İlkelerine, Devletimize bağlılığımızı ve sadakatimizi göstermektedir.

Uğruna yüzyıllar boyunca sayısız canlar feda ettiğimiz Türk sancağındaki “Hilal” logomuzdaki en önemli unsur olma özelliğini taşımaktadır. Hilal, aynı zamanda gittiği coğrafyalarda “Barış” getiren “Türk Birliğini” temsil etmektedir.

Tarih boyunca göç yollarında bile ocağını söndürmemek için çaba gösteren Türk analarının ve ceddinin yolunda yürüyeceğimizin işareti olarak ocağı kavrayan güçlü el “Birlik”in timsali olarak varlık göstermektedir.

10 / 4
1.215.264 Oy

Benzer şekilde Süper Lig takımlarının logolarını incelediğim yazıyı okumak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz.

Mayıs 2023
bolvitamin

--

--