Togg Açın Halinden Ne Anlar

…veyahut Aç Togg’un gözüne bakmakla doymaz da diyebiliriz. Ve dahi, Komşusu aç yatarken Togg ile gezen bizden değildir diyenlerimiz de olur. Tabii, onların Karnı Togg sırtı pek.

Dünyayı ileriye taşıyacak hareket teknolojilerimizle yeni nesil akıllı cihazlar tasarlıyoruz. Bu cihazların etrafında ise “Use Case Mobility” kavramına uygun, hayatın her alanının birbiriyle bağlantıda olduğu mobilite ekosistemi geliştiriyoruz.

Elektrikli otomobil dünyasını baştan tanımlama hedefiyle yola çıkan Togg, henüz hiçbir şeyi tanımlamamış olsa da Gemlik’teki tesislerin inşaatı yükselmeyi sürdürüyor. Biz, Togg cephesinden, tescillediği “Use Case Mobility” kavramına ve mobilite ekosistemine dair detayları anlatmasını beklerken onlar bambaşka bir haber ile geldi. Evet, -nedense- Togg logosunu yeniledi.

Logonun animasyonlu sunumunu ilk gördüğümde, Togg’a ait olmadığını, birilerinin dalga geçmek maksadıyla böyle bir işe giriştiğini düşündüm. Google’a “free logo generator” yazıp aralarından en sıradan olanına girilmiş, siteden bir sembol ve popüler bir yazı tipi seçilerek (Gotham) alelade bir logo hazırlanmış gibiydi. Bir süre sonra tüm bunların şaka olmadığını ve logonun Chermayeff & Geismar & Haviv (CGH) imzası taşıdığını öğrendik. Bunun ikinci bir şaka olduğunu düşünenlerimiz de muhakkak olmuştur.

Haberi alır almaz CGH’nin web sitesine ve sosyal medya hesaplarına baktım ancak konu hakkında herhangi bir paylaşım göremedim. Yaptıklarından onlar da pek hoşnut olmamışlar ki herhangi bir paylaşıma lüzum görmemişler. Lakin, Togg CEO’su yaptığı açıklamada CGH adını zikredince fail netleşmiş oldu.

Yapılan açıklama ise tam olarak şöyle;

Yerli ve global ajansların dahil olduğu bir sürecin ardından Togg’un marka değerlerine uygunluk, özgünlük ve tescil edilebilirlik kritelerinden en yüksek puanı alan logoyu seçtik. Logomuz bugüne kadar Türkiye ve dünyada önemli markaların logolarını oluşturan CGH tarafından tasarlandı. Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Azerbaycan, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye’de logomuzun tescil işlemleri için gerekli süreçleri başlattık. Logomuz, Togg’un yaşamı kolaylaştıran mobilite çözümleri sayesinde teknolojiyi ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren bir teknoloji şirketi olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda logomuzdaki dualite teması doğu ve batı arasında rasyonel ve duygusal bir denge yaratma fikrini besliyor.

TOGG CEO

Öte yandan, görüyorum ki, ortaya çıkan logo hepimiz için sürpriz olmuş. Ben kendi adıma lale figürünün yeni bir yorumunu bekliyordum. CGH bu anlamda hepimizi ters köşe yapmış olsa da tasarlanan logoya baktığımda eli yüzü düzgün bir lale figürüne bile razı olabilirdim diye düşünüyorum.

TRT’nin eski ve yeni logoları

Laleyi ne kadar seviyorsak doğu ile batı arasında köprü görevi görmeyi de bir o kadar seviyoruz. Hatta, bu kesişim bana hemen TRT’nin bir önceki logosunu hatırlatıyor. Batının bize sırt çevirmesiyle yüzünü doğuya dönme kararı alan TRT bu kapsamda logosunu da çarçabuk değiştirmişti. Doğu ve batı arasındaki duygusal dengede oluşan açığı da Togg derhal doldurdu. Bin şükür.

CGH, Türkiye için en bayağı fikri hayata geçirmiş olsa da afili laflar üreterek jürinin gönlünü fethetmişe benziyor.

…teknolojiyi ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren bir teknoloji şirketi… doğu ile batı arasında rasyonel ve duygusal bir denge…

İnsan ister istemez heyecanlanıyor, dünya yollarında bir türk arabası, logosunu mühim bir stüdyoya sipariş etmişler, şöyle gururlanacağımız bir dünya markamız olur hiç olmazsa diyorsunuz.. Ancak, Chermayeff’in bize layık gördüğü doğu ile batı, akıl ile kalp dualitesi. Logonun tasarımını hiç konuşmuyorum bile zaten. Hatta galiba böyle bir yazıyı yazmak bile bu çalışma için fazla kaçıyor.

CGH bununla da kalmamış, şöyle devam etmiş;

…logonun tasarımında iki ok, ortasında değerli taş şeklini oluşturacak şekilde kaynaşarak, Doğu ve Batı’nın bir araya gelmesini simgeliyor.

“ortasındaki değerli taş şekli”.. “ortasındaki değerli taş şekli”.. “ortasındaki değerli taş şekli”.. “ortasındaki değerli taş şekli”.. …zihnimde bu büyüleyici sözler yankılanıp duruyor…

Togg’un Belçika ile İspanya arasında köprü konumunda olan Fransa pazarına girerken logosunu da bu duygusal bağ doğrultusunda güncellemesi akla yatkın olur.

Logonun hammaddesi olan pikseller için dışa bağımlı olsak da pikselleri Türkiye’de bir araya getirip kaliteli logolar üretebilen köklü güçlü firmalarımız mevcut. Marka değerine uygunluk, tescil edilebilirlik ve -bakın burası çok önemli- özgünlük değerlendirmesinde yerli firmalarımız geride kalmış olmalılar ki, dolar’a karşı sert savaşlar verdiğimiz, içinde bulunduğumuz zor günlere aldırış etmeden siparişi Amerika’dan vermek durumunda kalmış yerli milli girişimcilerimiz.

Bir diğer fransız; Renault

“Kimse” de soramamış; Benim türk tasarımcım varken, senin ne işin var Charmayef’le, Geismar’la, Haviv’le?

Eski Togg logosu

Togg’un şu an belki de en son ihtiyacı olan şey logo değişimi idi. Gerçi, herhalde projeyi canlı tutmak için olsa gerek böyle bir adım atılmış olabilir. Çünkü, görece kolay kısmı işin. Ama ucuz bir kısmı mı işte bundan emin değilim. Bunu Togg yetkililerine sormak lazım. CGH zaman zaman ucuz iş üretse de ucuza iş üretmediği kesin.

Togg’un bir önceki tanıtımlarında kullanılan logo yeni yapılana göre çok daha özgün ve nitelikli desem başım ağrımaz. Biraz daha üzerinde durularak ufak dokunuşlarla mevcut logo güncellenebilir ve gayet de kullanılabilirdi.

Tekerin ortasında eski Togg amblemi görülüyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği test sürüşünde eski Togg logosu direksiyonun ortasında yer alıyor. Eminim, yeni uygulanacak olan logo bu denli doğal bir bağ kuramayacaktır direksiyon ve teker gibi kısımlarla.

Fotoğrafta paralı yola girmiş iki kişinin otostop çektiğini de görüyoruz.

Yeni logonun, ön panelden ne kadar ayrı ve zayıf olduğu yukarıdaki fotoğrafta rahatlıkla görülebiliyor. Izgara ile ilişkisi hiç tasarlanmamış, zaten ızgara kısmı çok kuvvetli olduğu ve logo o kısımda kaybolacağı için uygun olduğu düşünülen bir boşluğa alelade yerleştirilmiş.

Togg ile Renault’un ön panelleri

Audi, Mercedes, Renault gibi markalar logolarını ızgara kısmına konumlandırıyor. Genel tavır da son zamanlarda bu yönde. Bmw gibi logosunu kaputta kullanan markalar ise ızgarayı yine bu doğrultuda logoya alan açacak şekilde tasarlıyor.

Led aydınlatma işinde iyiyiz. Fotoğraflar (Togg’un resmi sitesinden)

Konudan bağımsız ama ülkemizin elektrikli otomobil atağında TDK’nın da üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum. Otomobiller satışa sunulmadan “Şarj”ı da millileştirerek “şarz”a dönüştürmelerini bekliyorum.

Geçenlerde gerçekleşen Stratcom’da Togg Ceo’sundan projeye dair elle tutulur bir şeyler duyacağımızı ümit ediyorduk. Onun yerine bir internet fenomeni edasıyla twitter’da kaç takipçisi var, instagram’da kaç like alıyor gibi verileri dinledik.

Ne tür veri bazlı iş modelleri yaratacağınız, akıllı şebeke ve şarj konusunda ne tür çözümler üreteceğiniz, akıllı şehre, akıllı yaşama dair nasıl katkılar sunacağınız…

Heyecanla beklediklerimiz bunlar, Heştek HeyeCanlı olan fabrikanın inşaatı değil yani sayın Togg CEO’su.

Gönül ister ki, böyle bir proje hamasetten ibaret olmasın. Birtakım maddi gerçekler üzerine inşa edilsin. Yalnızca milli duygulara hitap etmesin, içinde matematik, geometri, sosyal bilimler, tarih coğrafya barındırsın. Ancak togg cephesinden gelen her yeni haber, kendisinden önce asla gerçekleşmeyen ve yalnızca siyasete malzeme olsun diye harcanan milyarlarca dolarlık milli projelerden bir diğeri olacağı izlenimi veriyor. Ne yazık.

Vivaldi — Four Seasons Winter
Rametli değerli tasarımcı Chermayeff’i de bu vesile ile analım, ruhu şad olsun.

Aralık 2021
Bolvitamin

--

--

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store