128 Followers
·
Follow

2020'de Okunması Gereken En İyi 5 Dijital Pazarlama Kitabı Tavsiyesi

Dijital pazarlama kitapları, endüstri anlayışınızı hızlandırabilen ve pazarlamacı olarak başarılı olmak için gereken bilgileri veren temel kaynaklardır.

Image for post
Image for post
En İyi 5 Dijital Pazarlama Kitabı

Dijital pazarlama gelişmekte olan bir alandır ve gelişmekte olan eğilimleri yakalamak gerekir. Hedef kitlenizin yolculuğu boyunca katılımını sağlamak için, alandaki yeni gelişmelerden haberdar olmanız ve disiplinin ön planında olan stratejileri uygulamanız gerekir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için dijital pazarlamanın çeşitli yönleriyle ilgili ilk beş kitabın bir listesini derledim.

 1. Pazarlama 4.0: Gelenekselden Dijitale Geçiş
 2. Dijital Pazarlama Stratejisi
 3. KOBİ’ler İçin Etkili Dijital Pazarlama Teknikleri
 4. Dijital Pazarlama Strateji, Yürütme ve Uygulama
 5. Unmarketing: Pazarlamayı Bırakın Bağ Kurmaya Çalışın

Dijital pazarlama, arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, dijital reklamcılık, sosyal medya pazarlaması ve web analizi gibi kanallardan oluşur. İster dijital pazarlama uzmanı olun ister belirli bir alanda uzmanlaşın, tüm dijital pazarlama ekosistemini anlamanıza yardımcı olması için bu dijital pazarlama kitaplarını okuyun. Burada önerilen dijital pazarlama kitapları, 2020'deki rolünüzde başarılı olmanız için gereken becerileri verecektir.

1. Pazarlama 4.0: Gelenekselden Dijitale Geçiş

Image for post
Image for post

“Teknoloji dünyası bugün o kadar hızlı ilerliyor ki, her bir değişim bir sonrakini daha da hızlandırıyor. Böyle bir ortamda ileriye doğru giderken pazarlama uzmanlarının yollarını bulmalarına yardımcı olacak bir temele ve referans noktasına sahip olmaları son derece önemlidir. Bu yönde yeni bir bilimsel temel atan Pazarlama 4.0 kitabı, dijital ve mobil geleceği icat etmeye ve anlamaya çalışan herkes için bir başlangıç noktası ve paha biçilmez bir kaynak olacaktır.”

-Howard Tullman, CEO, Chicagoland Entrepreneurial Center/1871

“İnternet ve IT, pazarlamayı kökünden değiştiriyor. Bu kitap yeni dönemde pazarlama konusunda çok önemli bilgiler veriyor.”

-Hermann Simon, Kurucu ve Başkan, Simon-Kucher&Partners

“Kotler ve arkadaşları bugünün dijital, interaktif pazarı ile pazarlamanın yeni rolünü çok güzel bir şekilde sentezlemişler.”

-Don Schultz, (Aktif Emekli) Bütünsel Pazarlama İletişimi Profesörü, Medill Gazetecilik, Medya, Bütünsel Pazarlama İletişimi Fakültesi, Northwestern Üniversitesi

“Bugün pazarlama alanında geçekleşmekte olan devasa değişimleri belgeleme konusunda hiç kimse pazarlamanın babası Philip Kotler’den daha nitelikli değildir. Pazarlamanın geleceği dijitaldir ve bu kitap da rehberiniz.”

-Al Ries, Positioning: The Battle for Your Mind yazarı

Philip Kotler, Northwestern Üniversitesi İş Yönetimi Akademisinde Profesör unvanıyla görev yapmaktadır. Modern Pazarlamanın Babası olarak kabul edilir. Wall Street Journal tarafından iş dünyasının en etkili altı düşünürü arasında gösterilmiştir. Kitapları yaklaşık 25 dile çevrilmiştir ve düzenli olarak uluslararası çevrelerde konuşmalar yapmaktadır.

Hermawan Kartajaya MarkPlus Inc. danışmanlık şirketinin kurucusu ve İcra Kurulu başkanıdır. İngiltere merkezli Chartered Institute of Marketing adlı eğitim amaçlı mesleki birliğe göre “Pazarlamanın Geleceğini Şekillendirmiş Olan 50 Guru”dan biridir.

Iwan Setiawan MarkPlus’ta (www.markplusinc.com) COO olarak görev yapmakta ve orada şirketlerin pazarlama stratejilerinin tasarımlarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sık sık yazarlık ve konuşmacılık yapan Iwan, Marketeers sitesinin (www.marketeers.com) baş editörüdür.

 • Sektörünüzde daha yatay, kapsayıcı ve sosyal bir iş ortamına dönüşümün göstergesi olan trendler nelerdir?
 • Pazardaki bu dönüşümlere ayak uydurmak için planlarınız nelerdir?
 • Sektörünüzde bağlantılı müşterilerin çelişkili doğasını gösteren durumların bazıları nelerdir?
 • Şirketiniz, gençlerin erken benimseyici ve trend belirleyiciler olarak oynadığı rollerden yararlanarak daha büyük bir fikir payı nasıl elde edebilir?
 • Şirketiniz, kadınların evdeki etkisinden yararlanarak pazar payını nasıl büyütebilir?
 • Şirketiniz, daha büyük bir gönül payı elde etmek için netandaşları nasıl saptayabilir ve onlardan nasıl yararlanabilir?
 • Markanız dijital dünyada insandan insana bir dokunuşa dayalı güçlü bir farklılaşmayı nasıl geliştirebilir?
 • Şirketiniz ortak yaratımı benimseyip döviz kuru benzeri fiyatlandırmadan yararlanarak ve topluluğu harekete geçirip sohbetleri teşvik ederek geleneksel dört P’den dijital dört C’ye nasıl geçiş yapabilir?
 • İşbirliğine dayalı müşteri ilişkilerini benimsemek için müşteri hizmetleri stratejinizde yapılması gereken temel değişiklikler nelerdir?

(Tanıtım Bülteninden)

2. Dijital Pazarlama Stratejisi

Image for post
Image for post

Modern pazarlamacının ölçülebilir ve hesap verilebilir işletme başarısı için dijital medya ile stratejik düşünmeyi nasıl uygulayacağını öğrenmesi gerekir. Dijital Pazarlama Stratejisi kitabı mükemmel dijital pazarlama stratejinizi oluşturmanın her aşamasında size yön göstererek tam olarak bunları gerçekleştirmenizi sağlayacak temel unsurları kapsamakta. Kitap dijital pazarlamanın temel tekniklerinin ve platformlarının analizini içermektedir. Kitabın içerdiği konular: sosyal medya, içerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu, kullanıcı deneyimi, kişiselleştirme, görüntülü reklam ve müşteri ilişkileri yönetimidir. Planlama, işletmenin ana hedefleriyle bütünleştirme ve yöneticilere sunum da dahil olmak üzere uygulama boyutuna da kitapta değinilmektedir.
Simon Kingsnorth dijital pazarlama stratejisini en iyi örnek olaylarıyla, grafiklerle, kontrol listeleriyle ve özetlerle canlandırmaktadır.

Kitap ayrıca:

 • Dijital pazarlama tekniklerinin genel işletme stratejisine nasıl bütünleştirileceğini ve karar vericilerden onay almak için stratejinizi onlara nasıl sunacağınızı göstermekte
 • Gerçek dünyadan Nestle, Hertz, Adidas, Google, Amazon ve çok sayıda diğer işletmelerden örnek olayları ve analizleri içermektedir. Bunları inceleyerek en iyi uygulamaları görebilir ve kendi dijital stratejinizi geliştirebilirsiniz.
 • Vizyon temelli ve gerçek zamanlı planlama, içerik pazarlama planlaması, sunum biçimleri ve daha başka modelleri ve ipuçlarını da içermekte ki bunlar işletmelerin belirli işletme ihtiyaçlarına uyacak strateji ve teknikleri uygulayabilmesini mümkün kılacaktır.

Sınırlandırıcı her duruma uyan bir model sunmaktansa kitap, farklı işletme ihtiyaçlarına göre kendi stratejinizi geliştirebilmek için uyarlayabileceğiniz araçları size vermekte ve pazarlamaya bütünleşik ve bütüncül bir yaklaşımın nasıl daha büyük başarıya ulaştırdığını sergilemektedir.

3. KOBİ’ler İçin Etkili Dijital Pazarlama Teknikleri

Image for post
Image for post
https://www.borakurum.com.tr/dijital-pazarlama-kitabi.html

KOBİ’leri merkeze alarak hazırlanan bu kitap, küçük ve orta boy işletmeler için dijital pazarlama teknikleri hakkında etkili ve pratik bir rehber olmayı amaçlamaktadır. Kitaptaki uygulanabilir tekniklerin her biri, işletmelerin dijital pazarlama hedeflerini gerçekleştirmelerine ilham verecek biçimde düzenlenmiştir. En iyi dijital pazarlama stratejisi entegre edilmiş, hedefleri belirlenmiş ve müşteri merkezli bir yaklaşımla mümkündür. KOBİ’ler İçin Etkili Dijital Pazarlama Teknikleri bunu başarmanızı sağlayacak ipuçlarını size verecek.

“Bu kitap, dijital dünyaya adım atmaya hazırlanan her KOBİ’nin bilmesi gerekenleri kapsayan rehber niteliğindedir.”
Dr. Uğur Özmen, Bilgi Üniversitesi

“Bu kitapta dijital pazarlama kavramlarını tanıyacak ve daha çok iş yapmak için görünür olmanın yöntemlerini bulacaksınız.”
Dr. Oğuzhan Aygören, Boğaziçi Üniversitesi

“Dijital pazarlamayla ilgili bilginiz bu kitapla artıyor.”
Fırat Çapkın, D&F Management

“Dijital stratejilerin kurgulanmasında teori ile pratiği bir araya getirebilen, neyin neden yapılması gerektiğini net ve kolay bir anlatımla aktarabilen, kılavuz niteliğinde bir kitap.”
Dr. Saba Gamze Oral, Öğretim Görevlisi

4. Dijital Pazarlama Strateji, Yürütme ve Uygulama

Image for post
Image for post

Bölüm 1 :Dijital Pazarlamanın Temelleri

1. Dijital Pazarlamaya Giriş
2. Çevrimiçi pazar analizi: mikro çevre
3. Çevrimiçi makro çevre

Bölüm 2: Dijital Pazarlama Stratejisi Geliştirme

4. Dijital Pazarlama Stratejisi
5.Dijital medya ve teknolojinin pazarlama karması üzerindeki etkisi
6. Dijital platformları kullanarak ilişkisel pazarlama

Bölüm 3 : Dijital Pazarlama : Yürütme ve Uygulama

7. Çevrimiçi müşteri deneyimi sağlama
8. Dijital medya için kampanya planlanması
9. Pazarlama iletişimlerinde dijital medya kanalları kullanma
10. Dijital kanal performansını değerlendirme ve geliştirme
11. İşletmeden tüketiciye dijital pazarlama uygulaması
12. İşletmeden işletmeye dijital pazarlama uygulaması

5. Unmarketing: Pazarlamayı Bırakın Bağ Kurmaya Çalışın

Image for post
Image for post

Henüz ortada YouTube bile yokken müşterilerinin viral pazarlama videoları 60 milyonun üzerinde izlenen Scott Stratten, pazarlamaya yepyeni bir soluk getiriyor. Artık pazarlamanın yeni bir sayfasındayız; müşteriyle bağ kurmak bu yeni sayfadaki en önemli başlık. Nesiller boyunca pazarlama dünyasının ikiyüzlülükleriyle karşılaştık. Pazarlamacılar kendilerine uygulanan bazı pazarlama metotlarından nefret ediyordu, ama bu nefret ettikleri yollardan vazgeçemiyorlardı. Hem uyguluyorlar hem de şikayet ediyorlardı. Broşürler, billboardlar, televizyon ve gazete reklamları… Bunlar 21. yüzyılda ne kadar işe yarayabilir? Geleneksel medyadan ne kadar fayda sağlanabilir? Belki de müşteriye ulaşmanın ve markanın viral hale gelmesinin en önemli ve en düşük maliyetli adımı sosyal medyayı kullanmaktan geçiyordur. Konusunda çok tutkulu bir konuşmacı olan Stratten, Twitter’da yüz bine yakın takipçiye sahip. Business Review USA tarafından Amerika’nın 10 Marketing Gurusundan biri seçildi. UnMarketing daha yayımlanmadan dikkatleri üzerine çekti ve Amazon’un en çok satan kitaplarından biri oldu. Bu yıl sosyal medya ve pazarlama hakkında okuyabileceğiniz en farklı kitap olan Unmarketing, yazarının da itiraf ettiği gibi, bestseller olması için yazılmamıştı, ancak listelerde tecrübeli yazarların kitaplarını aratmayan bir ilgiyle karşılandı. Scott stratten’a kulak verin; bildiğiniz pazarlamayı bırakın, bağ kurmaya başlayın.

Written by

Author of digital marketing book for SMBs • Newbie entrepreneur • Marketing manager • Netaholic • www.borakurum.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store