128 Followers
·
Follow

Gelen Pazarlama (inbound pazarlama) Nedir ve Neden Önemlidir?

Kabul edelim, hiç kimse en sevdiği TV şovunun ortasında çıkan reklamlardan hoşlanmaz. Ya da hiç abone olmadıkları markalardan gelen satış e-postalarıyla dolu bir gelen kutusuna uyanmak.

Image for post
Image for post
Photo by Austin Distel on Unsplash

Bu tarz kitle pazarlama teknikleri artık etkili değil. Müşteriler artık ne alacaklarına, kimden alacaklarına ve reklamlarının yapılmasını isteyip istemediklerine kendileri karar veriyor. İşte tam da bu yüzden markalar gelen pazarlamayı (inbound pazarlama) benimsiyor.

Gelen pazarlama, potansiyel müşterileri ve ziyaretçileri istenmeyen promosyonlar ve içeriklerle kesintiye uğratmak yerine onları çekmeye odaklanan bir iş metodolojisidir.

Müşterilerinizin yüzüne bir ürün itmek yerine, sorularını yanıtlayan ve sorunlarını çözen değerli içerikler oluşturmaya odaklanıyorsunuz. Yani satın alma zamanı geldiğinde size gelirler.

Gelen pazarlama ve giden pazarlama karşılaştırması

Ancak tüketiciler, istenmeyen posta filtreleme, reklam engelleme ve arayan kimliği gibi hizmetlerle bu istenmeyen mesajları engellemenin yollarını giderek daha fazla arıyor.

Gelen pazarlama kavramı, giden çözümlerin başarısız olan etkinliğine yanıt olarak 2005 yılında tanıtıldı.

Ziyaretçileri müşterilere ve işletmenizin tanıtımcılarına dönüştürmek amacıyla alıcı yolculuğunu anlamayı ve her aşama için içerik oluşturmayı içerir.

Bu, yalnızca maliyeti düşürmekle ve uzun vadede yatırım getirinizi (ROI) artırmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizle güven, güvenilirlik ve sadık ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Onların sorularını yanıtlayarak ve anlamlı deneyimler sunarak, müşterilere onları gerçekten önemsediğinizi göstermiş olursunuz.

Gelen pazarlamanın faydaları

Gelen pazarlamanın meyveleri, diğer reklam tekniklerinden daha az “gözünüze” gelse de, uzun vadede işletmeniz için çok daha değerlidir.

Gelen pazarlamanın bazı temel avantajları şunlardır:

Azalan gider

Daha yüksek güven ve güvenilirlik

Yararlı içerik oluşturma ve sosyal kanıtı kullanma gibi gelen pazarlama teknikleri, tüketicilerin markanızla ilişkilendirdiği risklerin sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Kaliteli trafik ve potansiyel müşteriler

Öğrenme ve gelişme fırsatı

Gelen pazarlama stratejisi

Gelen pazarlama stratejisi oluşturmak, müşterilerinizin yolculuklarının belirli bir noktasında ne istediğini bilmeyi içerir, böylece ihtiyaçları ile uyumlu ve onları bir sonraki seviyeye taşıyan içerikler oluşturabilirsiniz.

Gelen pazarlama stratejisinin dört aşaması şunlardır:

  • İçeriğinize ziyaretçi çekin
  • Ziyaretçileri potansiyel müşteriye dönüştürün
  • Müşteri adaylarını besleyin
  • Müşterileri memnun edin

Ziyaretçileri çekin

Bu, değer sağlayan içerik oluşturmayı ve ardından hedef kitlenize mümkün olan en iyi şekilde ulaşmasını sağlamayı içerir.
Bu aşamada kullanılan üç ana taktik aşağıdadır:

İçerik yaratımı

SEO

Gelen pazarlamada, kaliteli içerik ve SEO, web sitenize ziyaretçileri çekmek için birlikte çalışır. Biri olmadan diğeri kadar etkili olmayacak.

Sosyal medya

Hedef kitleniz kim olursa olsun, muhtemelen birden fazla sosyal medya platformunda zaman geçiriyordur. Hangi platformların sizinle ilgili olduğunu öğrenin ve içeriğinizi orada etkili bir şekilde oluşturmak, paylaşmak ve tanıtmak için bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturun.

Sosyal medyanın iyi yanı, katılım için çok sayıda araç olmasıdır.

Ziyaretçileri potansiyel müşteriye dönüştürün

Onları daha fazlasını öğrenmeye teşvik ediyorsunuz.

Bu aşama, ziyaretçilerin iletişim bilgilerini ele geçirmeyi içerir, böylece onlarla iletişim kurabilir ve neden sizinle iş yapmaları gerektiğini onlara gösterebilirsiniz.

Ziyaretçileri potansiyel müşteriye dönüştürmek için kullanılan üç taktik şunlardır:

  • Açılış sayfalar
  • Açılış sayfanız, potansiyel bir potansiyel müşterinin reklamınızı veya bağlantınızı tıkladığında gördüğü şeydir. Ziyaretçileri kaydolmaya veya abone olmaya teşvik etmek için bu sayfayı optimize etmeniz gerekir. Ziyaretçilere potansiyel müşterilere dönüştürmek için harekete geçirici bir mesaj (CTA) vereceğiniz yer burasıdır. Birazdan bu konu hakkında daha fazlası.

Written by

Author of digital marketing book for SMBs • Newbie entrepreneur • Marketing manager • Netaholic • www.borakurum.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store