128 Followers
·
Follow

İnternette nasıl güvenilirlik kazanılır?

Bir internet şirketi için işletmenizin güvenilirliğini bu kanal üzerinden herkesin gözünde göstermek çok önemlidir ve artık bir zorunluluktur.

Bununla birlikte, şirketler sitelerinin niteliklerinden her zaman yararlanmazlar, bu da İnternet kullanıcıları nezdindeki güvenilirliklerini azaltır. Web uygulamalarını akıllıca kullanmak, kullanıcılar arasında güven oluşturur ve bu kullanıcılar daha sonra müşteri haline gelebilir. Güvenilirlik kazanmak icat edilemez, bu yüzden işte birkaç ipucu.

Bir web sitesi oluştururken çoğu şirket, platformlarını yalnızca ticari bir yanlış anlaşılmaya neden olan statik bilgileri yaymayı amaçlayan bir site olarak görür. Çok yeni olmayan veya yeterince güncellenmemiş bir platform sadece profesyonellik eksikliğini değil, aynı zamanda modası geçmiş bir imajı da gösterir. İnandırıcılık kazanmak için, görselleriniz aracılığıyla hangi imajı aktarmak istediğinizi düşünün ve trendler sürekli değiştiği için modası geçmişse bunları değiştirmekten çekinmeyin. Modern bir tasarıma sahip bir sitenin gelecekteki müşteriler üzerinde daha fazla etkisi olacaktır, ancak ilgisizliğin ilk nedeni yavaş gezinmedir. İnternet kullanıcıları tarafından sıkça görülen ve incelenen, orijinalliği olmayan ve çoğu zaman şirketinizi, bilgi birikimini vurgulamayan resim bankalarından gelen resimleri kullanmamaya dikkat edin.

Güvenilirlik, gelecekteki müşterilerinizin güvenini oluşturmanıza yardımcı olur. Belli ki iyi bir e-itibar gerektiriyor. Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmenin ve güvenilirliğinizi göstermenin en iyi yolu, mevcut müşterilerinizle imajınız üzerinde oynamaktır.

İnternet kullanıcılarına gerçek bir güven taahhüdü niteliğindeki görüşler veya yorumlar sayesinde sitenizde veya Google’da kendilerini ifade etmelerine izin verin. TripAdvisor yorumlarına sahip restoranlara gelince, samimi mesajlar, potansiyel müşterilerinizin dalma ve referans olarak sizden alıntı yapma konusunda size güvenmelerini sağlayacaktır.

İnternet o kadar geniş bir platform ki her kullanıcı tek bir soruya binlerce çözüm bulabilir. Web’deki rakiplerinizden etkilenmeyin, onlar sizden daha güvenilir değiller. Dikkat çekmek ve kullanıcıları ikna etmek için uzmanlığınızı öne çıkarın. Herkes uzmanlığını iddia edebilir, ancak İnternet kullanıcıları özgünlük, uzmanlaşma arıyor.
En iyi nasıl yapılacağını bildiğinizi ortaya koyun, orijinal ve mantıklı bilgileri iletin. Yalnızca kopyalayıp yapıştırırsanız, rakiplerinizden daha alakalı görünmezsiniz. Okuyucuya hitap etmek için özgünlüğünüzü korurken açık ve öz olun.

Güvenilirlik, şirketinizi aşamalandırarak da kazanılır. Küçük yapılar için, ekiplerinizin fotoğraflarını doğrudan görüntüleyerek görünürlük kazanın. İnternet kullanıcıları, iletebileceğiniz insan tarafı sayesinde size daha yakın hissedecekler. Tesislerinizin ve ekibinizin görüntülerini paylaşmak, şirketinizin dinamizmini deneyimlemenizi sağlar. İnternette ekibiniz varlığınızın garantörü olacak. Ekibinizde uzmanlar varsa, bundan bahsetmeyi unutmayın. Ve sonra açılır menüden, hikayeniz, ekibiniz ve değerleriniz gibi bilgileri bulmak çok önemlidir, böylece sizin hakkınızda konuşmak isteyen bir gazeteci sıkıcı bir araştırma yapmak zorunda kalmadan içerik bulabilir veya bir adayın size katılmak istiyorum.

Web’de güvenilirliğin elde edilmesi hala güçtür ve ziyaretler ve potansiyel müşterilerin müşterilere dönüştürülmesiyle gerçekte nicelendirilemez. Yine de sizi önceden tanımayan insanlar için gerekli bir rol oynar.
İnternet gibi geniş bir platformda imajınızı iyileştirmek için her zaman aktif olmayı düşünün. Sosyal ağlar veya terk edilmiş bir web sitesi dinamizm eksikliği gösterecektir. İyi bir SEO’ya sahip olmak için aktif olmakta fayda var, bu da günlük hayata kendini adamış bir şirket olduğunuzun farkında olan internet kullanıcılarında da rol oynuyor. Bu kalite garantisi, bir şirketin güvenilirliğinin temel bir noktasıdır. Facebook veya Twitter gibi ağlarda takip edilmeyi başarırsanız, bumerang etkisi ile bir influencer, yani faaliyet sektörünüzde bilinen ve dinlenen bir kişi olursunuz. O andan itibaren, referans olarak statünüz size güvenilir bir imaj sağlayacaktır ve neden yeni müşteriler olmasın!

İnternette bir işletme olarak alakalı görünmek için, size zarar verebilecek tekrarlayan hatalara dikkat etmeniz gerekir. İlk adım olarak sitenizdeki ve sosyal ağlardaki gönderilerinizdeki yazım hatalarına her zaman dikkat edin. Profesyonelce kabul edilmiyorlar. Yazım hataları gibi, sitenizin tüm yönlerine hakim olmanız gerekir. Örneğin ölü bağlantılar, güvenilirlik kaybına neden olabilir. İnternette bu tür durumlar oldukça sık olabilir, ancak İnternet kullanıcılarının sizi performans göstermeyen bir şirket olarak sınıflandırmasını önlemek için hızlı bir şekilde kontrol edilmelidir. Ancak, bağlantıların düzgün çalışıp çalışmadığını ve 404 sayfalarının kişiselleştirilmesini de düzenli olarak kontrol edin.

İnternetteki güvenilirliğinizi geliştirmek için, doğal referansınız üzerinde çalışmak gerekir. Web sitenize iyi bir referans, belirli Google sorgularında ilk sayfada olmanızı sağlayacaktır. O andan itibaren, size güvenilirlik kazandıracak olan ünlü arama motorudur! Optimum bir sonuç elde etmek için, web’inizi uzman bir ajansa atıfta bulunarak emanet edebilir veya web sitenizi en alakalı aramalarda sunacak AdWords reklamlarını kullanabilirsiniz.

Kullanıcı güveni oluşturmak için internette şeffaf olması tercih edilir. Başlamak için fiyatlarınızı net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Böyle bir uygulama, İnternet kullanıcıları fiyatlarınızı analiz etmek isterse güvenilirlik kazanmanıza yardımcı olabilir. Başka bir açıdan, kişisel veri işlemenizi göstermek size potansiyel müşterilerinize daha fazla ağırlık verebilir. RGPD’nin (Veri Koruma Genel Yönetmeliği) yaklaşan uygulaması birçok değişikliğe yol açacaktır. Şirket olarak bunları dikkate almak esastır. Jesti takdir edecekler, İnternet kullanıcıları verileri konusunda endişeli ve şeffaf olmak gelecekteki müşterilerinizin gözünde güvenilir bir argüman olabilir.

Birçok kişi web üzerinden alışveriş yaparken, bir şirket hakkında önceden bilgi edinmeyi sever. Yapınızın İnternet üzerindeki güvenilirliği, satın alma kararında önemli bir rol oynar. Güvenilirliğin nasıl kazanılacağını bilmek artık müşterilerin size ve ürünlerinize güven duyması için gerekli hale geliyor.

İnternette şirketinizin itibarını dijital pazarlama ile oluşturmak ve sürdürülebilir bir hale getirmek için daha fazla bilgi almak isterseniz. Bu linkten bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Written by

Author of digital marketing book for SMBs • Newbie entrepreneur • Marketing manager • Netaholic • www.borakurum.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store