Merhaba sincaplar! Bu haftaki blog yazımızda ucuza seyahatin ipuçlarını ve harika bir Avrupa seyahati rotasını bulabileceksiniz.

İlk ihtiyacımız olan şey; Interrail bileti! Bu bilet size belirlediğiniz gün ve saatlerde istediğiniz trene ücret ödemeden binebilme şansı tanıyor. Bir gezginin olmazsa olmazı!

13 gün, 7 ülke ve 8 şehirden oluşan bu turun kişi başı toplam maliyeti 3017 TL. Önce turumuzu sonra da harcamalarımızı beraber inceleyelim.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan günün erken saatlerinde uçağa biniyoruz. Elbette ki çok heyecanlıyız! İlk durağımız:

Kopenhag

Danimarka — Kopenhag

Danimarka kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Dünya 7.si. Son derece düzenli sokakları bitmek bilmeyen müzeleri ve insana verdiği değer ile parmak ile gösterilen ülkelerden birisi. Bizim de ilk durağımız Kopenhag! Bu şehir dingin havası, geniş sokakları, sapsarı ve nazik insanlarıyla tam bir baş yapıt! İki gece konaklama bu güzel şehir için yeterli olacaktır. Daha gidecek çok yolumuz var!

İsveç — Malmö

Danimarka’nın başkenti Kopenhag ile İsveç’in en güzel şehirlerinden birisi olan Malmö arasında yalnızca bir köprü bulunmakta. Sabah erken saatlerde Kopenhag’dan ayrılarak İsveç’i de ziyaret ediyoruz. Özellikle Güneş’in 23.00’a doğru battığı yaz aylarında şehri gezmek için yeteri kadar vaktimiz olacak!

Hamburg

Almanya — Hamburg

Malmö’den günün son trenine biniyoruz ve bir sonraki durağımız Hamburg! Burası inanılmaz hareketli bir öğrenci şehri. 1200 yaşında olan bu şehirde 2300’den fazla köprü bulunmakta. St.Michael Kilisesi’nden şehrin panoramik manzarasını görmeden kesinlikle ayrılmayın. Biz gerçekten çok beğendik. Burada iki gece konaklıyoruz.

Amsterdam

Hollanda — Amsterdam

Hamburg’dan 5 saat süren bir tren yolculuğunun ardından Amsterdam’dayız, ne büyülü bir şehir ama! Bu şehrin sokaklarında gezerken defalarca kez buraya yerleşmeyi, yüksek tavanlı loş ışıklı Hollanda evlerinde yaşamayı hayal edeceksiniz. Dünya üzerinde bünyesinde en çok müze bulunduran şehir burası. Amsterdam’da hem tarih-kültür gezisinin yanı sıra çılgın bir eğlence ortamı sizi bekliyor olacak. Buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Yine de üç gecelik vaktimiz olduğunu unutma. Daha gidecek çok yolumuz var!

Berlin

Almanya — Berlin

Amsterdam’dan Berlin’e 6 saat 30 dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşıyoruz. Trenlerin son derece konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Berlin’de tarihi baştan yaşayacak Almanya’nın başkentinde İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Burada pek çok müzeye ücretsiz girebileceğiniz belirtmeliyim. Berlin’de iki gece konakladıktan sonra yeniden yola koyuluyoruz!

Prag

Çek Cumhuriyeti — Prag

Konforlu, hızlı trenler artık yok. Yolculuğumuz dört saat sürüyor ve tren tıngır mıngır giderken birçok yerde duruyor. Çevrenizde değişen insanları seyrederek güzel bir yolculuk geçiriyoruz. Çok iyi korunmuş bir ortaçağ kenti olan Prag’dayız. Paramız bir nebze azaldı, neyse ki bu cuma yaptığımız son görevlerin ödemesi gerçekleşecek. Gönlümüz rahat. Bu şehirde iki gece konaklama yeterli olacak.

Avusturya — Viyana

Viyana en yaşanabilir şehirler listesinde üst sıralardaki yerini uzun zamandır koruyor. Son derece düzenli bir başkent olan Viyana’da az paralı bir gezgin için hayat son derece pahalı. Sokakların tadını çıkarın, Belevdere Sarayı’nı ve müzeleri geziyoruz. Bir gece konaklama bütçemiz için fazla bile. Ayrıca interrail biletimizde son kullanım hakkımızı aynı gün kullandığımız ve otobüse para vermek istemediğimiz için son tren ile Budapeşte’ye geçmeye karar veriyoruz.

Macaristan — Budapeşte

Son durağımız Budapeşte. Viyana’daki yüksek fiyatlardan sonra burada her şeyin ne kadar ucuz olduğunu göreceksiniz. Tuna nehrinin ikiye böldüğü, nehrin iki ayrı tarafında bulunan Buda ve Peşte bölgelerinden adını alan harika bir başkent. Fisherman’s Bastion ilginç mimarisi ile görülmeye değer. Şehir manzarası ise buradan harika. Bir gece konakladıktan sonra Ferenc Lizst Uluslararası Havalimanı’ndan İstanbul’a doğru son yolculuğumuz başlıyor. Elbette bu seferlik son!

13 gün süren bu interrail macerasının bir kişiye maliyeti ne oldu diye sorarsanız, gelin beraber hesaplayalım;

· Uçak biletleri 620 TL,
· 15 gün içinde 5 gün İnterrail bileti 826 TL,
· Konaklama 10 Euro/Gece — Couchsurfing platformu sayesinde Kopenhag’da iki gece ücretsiz konakladık. Toplam 475 TL,
· Beslenme 12 Euro/Gün — Marketten aldığımız malzemeler ile sandviç yaptık, sularımızı sokak çeşmelerinden doldurduk. Avrupa’da musluk sularının neredeyse tamamı içilebilir. Toplam 570 TL,
· Hediyelik eşya 111 TL,
· Eğlence ve ekstra harcamalar 415 TL,
· Bu turu gerçekleştirebilmek için Shengen vizesi almalısınız.
Genel Toplam= 3017 TL

Seyahate hazırlanırken 6 ay boyunca kendimizi fazla yormadan Bounty’de bulunan görevleri tamamlamaya çalıştık. Ayda bir ya da iki gün denetleme görevleri için ciddi zaman harcadık. Ancak kazandığımız ödüller buna değerdi. Ayrıca görevleri yaparken gerçekten eğleniyorduk. Sonunu da harika bitirdik, hayalimizi gerçekleştirdik. Sıra bir sonraki seyahatimizde!

Sen de hedeflediğin ya da gerçekleştirdiğin hayalini bounty@twentify.com adresine mail olarak yaz, sincaplara ilham ver!

Not: Bütçe, 13.04.17 tarihli şartlara göre hesaplanmıştır.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Bounty Türkiye’s story.