Potrebujeme väčšie kladivo

Kto nečítal https://medium.com/@DahnJahn/koronavirus-kladivo-a-tanec-e6ba3281ca51, mal by si prečítať. V skratke: Potrebujeme pár týždňov drsných opatrení (tzv. kladivo), aby sme nástup epidémie zastavili a kúpili si čas. A následne presnými (ale menej drastickými) opatreniami udržiavať epidémiu pod kontrolou (tzv. tanec).

Na Slovensku na tanec nie sme pripravení ani omylom, tak sa pozrime aspoň na kladivo. Dobrá správa je, že opatrenia nejaký účinok majú(ešte tu nemáme hroznú epimédiu). Zlá správa je, že to pravdepodobne nestačí (reprodukčný faktor R0 veľmi pravdepodobne nemáme pod 1, ale skôr okolo 1.2).

Dobré správy: nie sme na tom úplne zle

Priemerný rast máme menší ako 33% (posledné dni to bolo 18%, 35%, 8%, 18%, 11%, 30%, 4%). A ešte k tomu máme veľa prípadov dovezených zo zahraničia.

Druhá strana mince je mizerný počet testov. Ale percento pozitívnych prípadov medzi testami je +- konštantné (okolo 6%) a dokonca o trochu menšie v porovnaní s Českom (okolo 7%). Ak by nám tu niečo zúrilo, tak by toto číslo rástlo.

Posledná vec je počet úmrtí. Zatiaľ máme len jedno a to sporné. Poľsko, Taliansko (a hlavne Talianske provincie iné ako Lombardsko) hlásili prvé úmrtia už pri 100 prípadoch.

Dalo by sa hovoriť aj o kvalitatívnych pozorovaniach. Vyzerá to pozitívne (málo ľudí v uliciach a väčšina má rúška). Ale toto viem len o Bratislave z pár výjazdov.

Zlá správa 1: Talianske opatrenia nestačia

Toto je asi najznámenší graf v súvislosti s Covid19.

Tu by sa zdalo, že po 23. januári sa situácia začala zlepšovať. Pravda je ale taká, že v Hubei provincii sa po 2. februári opatrenia ešte sprísnili. Iba jedna osoba z domácnosti mohla vyjsť von raz za dva dni. Teda vývoj vo Wuhane vyzeral viac takto:

Pred opatreniami bola epidémia na prudkom vzostupe (R=3.88), po prvých opatreniach sa rast spomalil (R=1.25) a až následne po 2. februári epidémia bola na prudkom ústupe (R=0.32).

V Taliansku už tiež máme nejaké 2 týždne pomerne silnú uzáveru. Samotné dáta počtu nových prípadov hovoria, že Talianske opatrenia nevyzerajú dostatočne (ak zarovnáme na seba 23. január pre Hubei a 9. marec pre Taliansko):

To isté si o Talianskych opatreniach myslia špičkoví epidemiológovia, ktorí sa snažia odhadnúť aktuálne reprodukčné číslo:

Ako bonus aj Čínsky doktor dal Taliansku veľmi silnú hubovú polievku:

Zlá správa 2: Asi ani Slovenské opatrenia nestačia

Z tých mizerne malých čísel sa veľa usudzovať nedá. Skúsil som urobiť Bayesovský model (https://github.com/usamec/covid_past) a odhadnúť aké máme súčasné reprodukčné číslo. V takomto modeli sa dá spájať to, čo vidíme (dáta), odborný odhad tzv. priors (ako dlho trvá kým niečo otestujeme, kedy boli opatrenia a aký mohli mať dopad, koľko z prípadov je dovezených) a navyše sa dá veľmi ľahko modelovať aj neistota.

Aktuálne vychádza, že na začiatku bolo reprodukčné číslo 2,2 – 2,8 a teraz je 1,1 – 1,7. Ale stále je to veľmi citlivé na odborný odhad (priors). Prakticky jediné, čo vieme povedať, že R0 určite nie je hlboko pod 1.

Disclaimer: Nie som epidemiológ ale skôr dátový vedec/programátor. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že dané odhady nie sú úplne uletené.

Poznámka: V modeli sa snažím len odhadnúť ako vývoj vyzeral doteraz (a hlavne súčasný reprodukčný faktor). Predikcie do budúcnosti v ňom nerobím.

Vývoj počtu reálnych prípadov je asi takýto (odhadujem, že testy odhalia 1 zo 6 prípadov):

Keďže medzi tým, kedy sa niekto nakazil a kedy to zistíme je rozdiel, tak na model pre posledné 2 týždne má veľký rozptyl.

Ako ďalej?

Kto môže sedieť doma na zadku, tak nech sedí doma na zadku. Buďme radi, že v tejto vojne je hranie World of Tanks, pozeranie televízora, čítanie knihy, atď, to najlepšie čo môžeme urobiť.

Neviem, či sa opatrenia dajú ešte sprísniť. Môžeme zavrieť fabriky a zrušiť MHD. Ale to by možno pre ekonomiku bolo až moc. Skôr treba viac testovať, dohľadávať kontakty a izolovať, …. A potom znovu testovať, dohľadávať kontakty a izolovať. A znovu… Lebo skúsenosti z Juhovýchodnej Ázie ukazujú, že toto je viacmenej jediná cesta.

Apropo testy. Vraj ich máme 3000 (update: už vraj 10000). A vraj ich vieme mať veľa. Rozdiel asi bude hlavne v tom, že tých 10000 máme s okrúhlou pečiatkou. Dúfam, že sa to porieši čím skôr, lebo bez testov ani nevieme, čo sa tu deje a ani nevieme túto pliagu zastaviť.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store