Microsoft’ta Staj & Yaz Okulu #11

Haftanın ilk günüden merhaba,

Bu hafta günün ilk konuşması efsane isim Fi Çi Pi yazarı Azra Kohen tarafından yapıldı. O kadar samimi bir konuşma oldu ki çok etkilendik. Fizik ve biyolojinin günümüz toplumunda nasıl tanımlandığı inceledik. Örneğin, kanser hücresinin insan vücuduna zarar vermeyi başladığı süreci, toplumsal yapıda nasıl olduğunu analiz ettik. Senin de tahmin edebileceğin üzere çok farklı bir bakış açısı oldu :)

Evren maddeden değil, bilinçten oluşur.

“Kendimizi daima güncellemeliyiz” sözü günümüzü özetledi diyebilirim. Aslına bakarsan o kadar çok konuya değinerek o kadar fazla şey öğrendik ki, tüm bunların hepsini anlatmaya kalksam sayfalar yetmez :)

Hemen ardından Software Development Engineer İbrahim Kıvanç‘tan Microsoft Cognitive Services hakkında bilgi aldık. Vision, Speech, Language, Knowledge, Search ve Labs konu başlıkları hakkında detaylı bilgi aldık. Biraz teknik olacak ama Luis.Ai kısmına girerek ChatBot ile implemantasyon sağladık. Language Understanding Intelligent Service(LUIS) için, verdiğimiz datalarla herhangi bir konuyu kendisine öğretebildiğimiz bir bebek(yapay zeka) diyebiliriz. Konu teknik olduğu için anlamıyor olabilirsin, fakat eğer merak ediyorsan kesinlikle denemelisin.

Geliştirdiğimiz demo uygulamaya ise buradan ulaşabilirsin sevgili okurum. Yapman gereken sadece Luis’in implemantasyonunu ChatBot’a sağlamak. Eğer takıldığın bir kısım varsa benimle iletişime geçebilirsin ;)

Öğleden sonra ise Dijital İletişim Danışmanı Ercüment Büyükşener‘den Dijital Dönüşüm hakkında tek kelimeyle harika bir konuşma öğrendik. Konuşmanın hemen ardından teknik bilgi açısından gerçekten ne yapıyorum ve ne yapacağım diye kendi kendime soruyordum. Ne mi anlattı? Tabiri doğru ise konuşmanın ana konusu “fikirleri öldürün!” oldu. Teknoloji ne durumda, nereden geldi ve nereye gidiyor konuları üzerinde durduk.

Kuralları olmayan bir oyunun kazananı olmaz.

Kuralların değiştiğinden, bu değişim içerisinde kendisini değiştiren, oyuna ayak uyduran insanların kazanacağından bahsettik. Yapay zekanın şu an ne durumda olduğunu da düşününce, bu hiç de yanlış değil. Şu an çoğu meslek öldü ve ölmeye devam ediyor. Kendimi sorgulamaya başladım, tavsiye de ederim ;)

Çok yoğun ve yorucu bir haftadan diğerine geçmiş olduk. Sana yaşadıklarımı ve izlenimlerimi elimden geldiğince yalın bir şekilde anlatmaya çabalıyorum. Projeler ve sunumlar da olunca yazıları yayımlamam biraz gecikmeli olabiliyor. Öyle yada böyle her gün yine de yazmaya devam edeceğim, bil istedim :)

Yarın görüşmek üzere, hoşçakal sevgili okurum.

Bu yaz bir harika dostum!
#buyazseninyazin