Microsoft’ta Staj & Yaz Okulu #12

Muhteşem geçen bir günden merhaba sevgili okurum,

Biliyorum neredeyse her gün güzel geçiyor diyorum ama bugün ayrı bir güzeldi. Nedeni ise başlıktaki resimde gördüğün Hasan Abi‘nin hikayesiydi. Bu efsane isme gelmeden önce günün başlangıcından itibaren neler olup bittiğini aktarmak istiyorum.

Günün başlangıcı, Gazeteci Timur Sırt‘ın hem kendi hayat hikayesi hem de girişimcilik hakkındaki konuşması ile başladı. Gazeteci kimdir, merak nedir, itibar nedir ve zaman nedir gibi soruların yanıtını hep beraber tartışarak aradık. Maden Mühendisi olarak mezun olduktan sonraki iş hayatında da neler yaptığından kısa kısa bahsetti. Bilişim ile olan tanışmasından Türkiye’deki farkında olmadan dağıttıkları ilk virüslü Cd-Rom’a kadar güzel noktalara değindi.

Zamana karşı yarışırken itibarını kaybetme.

Bizlere tavsiyesi “ne yaparsan yap, kesinlikle kontrol et” yönündeydi. Ayrıca ön yargılarımızı kırmamızı, sorumluluk almamızı da tavsiye etti. Sadece kişisel gelişim hakkında değil, meslek olarak da tavsiyeler aldık. Dijital dönüşüme ayak uydurmamızın da altını çizdi. Bence tüm bu tavsiyeleri ve görüşleri gerçekten çok kıymetli.

Bu güzel konuşmanın hemen ardından Microsoft MVP’si Hardware Designer Umut Erkal‘ın IoT ve Girişimcilik üzerine yaptığı konuşma başladı. Hayatındaki önemli noktalardan, merak duyduğu alanlardan ve şu anda geliştirdiği Turta markasından çokça bahsetti. IoT alanında yaptığı ve sürdürdüğü çalışmalara da değindi. Bence Türkiye’de IoT konusunda kesinlikle sayılı isimlerden. IoT çok fazla ilgimi çekmemesine rağmen ben çoğu kısmı keyifle dinledim. Hatta stajım boyunca geliştirdiğim proje için feedback alma şansı bile yakaladım. Bu teknik eğitim hem uzun hem de teknik olduğundan dolayı detaylarına girmeyeceğim. Ama eğer IoT hakkında sorularınız varsa @uerkal adresinden kendisi ile iletişime geçebilirsiniz. Emin olun, çok yardımsever ve çok sevecen biri :)

Tüm bu kıymetli konuşmacıların ardından sıra efsane isme geldi. Hayallerinin peşinden giden, olumsuz şartlara asla aldırış etmeyen, benim için hayatım boyunca ilham kaynağı olacak olan ve Microsoft’ta Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışan Hasan Özdemir‘in konuşması başladı. Bugüne kadar bir çok konuşmacı dinledim. MVP’den de, CEO’dan da. Yazılarımı takip eden birisi için her yeni gelen konuşmacıya dünkü konuşmacıdan daha iyi demişimdir. Ama Hasan Abi‘den daha iyi bir konuşmacı olmayacak. Doğuştan görme engeli olmasına rağmen nasıl uygulama geliştirdiğini görmen gerek okurum. Tüm salon dokunsan ağlayacaktı desem herhalde yalan olmaz. Uzun zamandır bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Kulaklığını takarak bir ekran okuma yazılımıyla o kadar harika ve mükemmel projeler bitirmiş ki hayretler içinde kalmamak elde değil. Hasan Abi‘yi anlatmak için ne kelimeler ne de sayfalar yetmez. Elimde bu kadar imkan olmasına rağmen yapabildiğim projelere bakınca kendimden utandım. Hasan Abi, hayallerinin peşinden giden harika bir insan. Anladım ki eğer gerçekten bir şeyi istersen, onu gider alırsın. Bizler ne yapıyoruz? Bizler, hayallerimizin bize gelmesini bekliyoruz ve daha çok bekleyeceğiz.

Bizlere sunum yaparken ufak bir de demo projesi geliştirdi. Göremeyen bir insan olarak hiç bir insandan da yardım almadan o kadar harika şekilde uygulama yazdı ki koskoca salondaki 100 kişinin ağzı açık kaldı. Uygulamayı yazıp, bilerek hata yapıp daha sonra hataları düzeltip debuglaması.. Şunu çok samimi söylüyorum ki çoğu yerde o yaşadığım durumu ifade edecek kelime bulamadım. Ve işinde iyi olduğu kadar da oldukça samimi bir insan olduğunu atlayamam. O kadar eğlenceli, esprileri o kadar kaliteli ki kahkahalar attık. Hayatımda “iyi ki tanıdım” dediğim insanlardan biri oldu. Hasan Abi‘yi anlatmaya kelimeler yetmez. Kendisini daha fazla tanımayı gerçekten istersen, bir gün Microsoft’ta ziyaretine gitmelisin. Eminim çok sevinecektir :)

Bugünlük aktaracaklarım bunlar. Yarın görüşmek üzere sevgili okurum ;)

Bu yaz bir harika dostum!
#buyazseninyazin