Snippet of development - SWE
Image for post
Image for post

Dockerfile’ları düzenleyerek daha hızlı build işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz?

İçerik

Önsöz

Bu yazı dotnet özelinde detaylar içermektedir fakat dotnet haricinde uygulama geliştirenlerde faydalanabilir. Derinlemesine incelenmesi gereken kaynakların bağlantılarını ve anahtar kelimelerini yazı içerisinde bulabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular, eklemek veya düzeltmek istediğiniz yerler olursa bana paylaştığım iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Problemin Tanımı

En basitinden bir CI (Continuous Integration) pipeline’nına sahip olduğunuzu veya local olarak docker ile çalıştığınızı, build olan bir docker compose file’ımız olduğunu düşünelim.
docker-compose

Çok…


Başlık her şeyi tanımladığı için çok uzatmadan direkt konuya gireceğim. Her zaman yazılımcılar için önerilen bir davranış biçimi olan kısayol kullanımını arttırmanın tartışılmaz şekilde verimlilik yarattığını biliyoruz. Peki gün içerisinde kullandığınız IDE’lerin kısayollarını nasıl öğreniyorsunuz?

Genellersek iki farklı tipte yaklaşıma ulaşabiliriz.
1. Kendi alıştığı temel kısa yolları aktif olarak kullandığı IDE’ye uyarlamak.
2. IDE’nin mevcut varsayılan olarak ayarlanmış kısa yollarını kullanmak.

Burada ikinci yöntemi seçen ve IntelliJ IDEA, Rider kullanıcısı olanlar için bir önerim olacak.

Key Promoter X

Image for post
Image for post

Ne Yapar ve Ne İşe Yarar?

UI üzerinde çalışır iken kullandığınız menülerin ve işlemlerin kısa yollarını size gösterir. Bu işlemi kısayol olmadan kaç defa yaptığınızın kaydını tutar. …


MacOS üzerinde ortam değişkenlerini hızlı bir şekilde kullandığını bash’inize yansıtabileceğiniz kısa ve basit bir yöntemden bahsetmek istiyorum.

home dizininize yada istediğiniz farklı bir dizine giderek .env isimli bir dosya açıyoruz.

cd ~/
nano .env

Image for post
Image for post

Comment olarak # karakteri ya da kendi belirlediğiniz farklı bir karakteri kullanabilirsiniz.
KEY=VALUE şeklinde değişkenlerinizi tanımlıyoruz.


Image for post
Image for post

Merhaba,

Uzaktan çalışmanın kişiler üzerinde farklı etkileri vardır.
Uzaktan çalışmanın avantajları ve dezavantajları gibi konulara girmeden, bu kültür ile çalışan birisinin yaşamı hakkında bilgi sahip olmak isteyenlere yönelik bir yazı olacaktır.

Uzaktan çalışan kişiler ve kurumlar tarafından kullanılması verimliliği arttıracak ekipmanlar ve deneyimlerden bahsetmek istiyorum.

Yazılım işini senelerdir keyif alarak yapıyorum ve yapmayada devam edeceğim. Kapalı/Açık ofis ortamlarında uzun bir süre çalıştım. Ofiste çalışmanın ne demek olduğunu bilen birisi olarak, uzaktan çalışmanın sadece işini severek yapan kişiler için ateşleyici ve motive edici bir imkan olduğunu düşünüyorum.

Bu konu hakkında olumlu olumsuz görüşlerinizi benimle paylaştığınız zaman çok sevineceğim. Özellikle uzaktan çalışan…


Image for post
Image for post

Giriş

Bu yazı içerisinde basit ve sade hali ile kullandığımız ürün ve hizmetlerin durumunu sorgulayabileceğimiz bir yapıyı ne kadar kolay kurabileceğimizi birlikte deneyimlemek istiyorum.

j : Müşteriler bir kaç saattir sisteme erişimde sıkıntılar yaşıyormuş.
j: Ayrıca sistemde bir gariplik var MSSQL server çok yavaşlamış.
s : SQL Server’a bağlanabiliyor musunuz?
j : Evet bağlanabiliyoruz.
s : Sorgu atabiliyor musunuz? (bkz: sorgu atmak )
j : Evet bay s.
s : Bana hemen sp_WhoIsActive’i çağırın!!!11 (Büyük harfler ile)

Nedir

“Health Check” bizlere, bir uygulamanın veya sistemin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol imkanı…


İş ararken LinkedIn profiliniz özgeçmişiniz ve kapak yazınız kadar olmazsa olmazdır. LinkedIn sadece iş arayanlara yeteneklerini sergilemek için müthiş bir platform sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çok sayıda işverenin siteyi gezmesine de olanak sağlıyor. O yüzden, insanların buradaki profillerinin potansiyelini optimize etmesi oldukça mantıklı geliyor. Ancak, şaşırtıcı sayıda çok insan LinkedIn’in en esnek ve muhtemelen en kullanışlı yönü olan “Özet” bölümünü göz ardı ediyor.

Yine de bunun neden böyle olduğunu anlıyorum. Ucu açık bembeyaz bir tuval sizi korkutuyor olabilir. Özet bölümünüze ne yazabileceğiniz ve ne yazmanız gerektiği konusunda yardımcı olabilmek için aşağıda ders niteliğindeki ilham verici üç farklı örneği dikkatinize sunuyorum.

Image for post
Image for post

1. Kişiliğinizin Ön Plana Çıktığından Emin Olun


İşte üst seviye tasarımcıların en çok kullandıkları uygulamalar ve nedenleri!

Günümüzde o kadar çok bağımlı olduğumuz uygulama var ki yarın hizmeti durdursalar toparlanmamız çok zor olurdu. Bu durum özellikle de tasarımcılar için geçerli. Geçimlerini büyük yazılımlar sayesinde kazanıyorlar. Dahası, bütün gün tasarım ayrıntılarını inceleyenlerde bir uygulamayı nelerin mükemmel yaptığına dair eşsiz içgörüler var. Tıpkı Superman’in çelikteki mikroskobik yapısal çatlakları gördüğü gibi onlar da UI/UX sürtünme noktalarını görebiliyorlar.

Bizler de mevcut en iyi tasarımcıları tarayıp iki düzineden fazla tasarımcıyla vazgeçemedikleri uygulamalar hakkında konuştuk. Her tasarımcının en az birkaç tane vazgeçilmez gördüğü uygulaması var. Bu uygulamalardan bazıları özellikle tasarımcılar için yazılmış ama…


İnternet hayatlarımızı soyut açıdan tamamen değiştirdi: arkadaş edinme tarzımız ve ilişkileri sürdürme şeklimiz, haberleri ve bilgileri içselleştirmemiz, eğlenceyi tüketim şeklimiz ve daha fazlası. Şimdi de tüm bunların son ayağı olan Nesnelerin İnterneti (IoT) ise çevremizi ve bedenimizi gerçek manada izleme ve kontrol etme vaadinde bulunuyor. Eğer bu yeni ve birleştirici ağ beklendiği gibi gelişirse hali hazırda yaptığımız ışığı yakma, termostatı ayarlama ve manavdan alışveriş yapma gibi günlük hayatın basit eylemlerini köklü bir biçimde değiştirecektir. Sadece akıllı telefonumuzun ekranı yardımıyla bunlardan daha fazlasını yapabiliyor olacağız. Daha yakından bakarsak, bu teknoloji insanın üzerine düşen işi geliştiriyor veya indirgiyor diyebiliriz.

Image for post
Image for post

Her yeni teknolojide…


Bazı durumlarda ufak servislerinizin farklı container içerisine dağılmadan tek bir container içerisinde çalışmasını isteyebilirsiniz.

Gerçekten bir birine sıkı sıkıya bağlı veya zorunlu olarak kullanmanız gereken durumlarda bu tarz bir yaklaşımda bulunmanızı tavsiye ediyoruz.

Docker Ne Öneriyor?

Docker container’ı içerisinde main process olarak ENTRYPOINT veya CMD ile verdiğiniz process’ler çalışmaktadır.

Genel olarak tavsiye edilen görevlerine göre bölerek her bir container içerisinde sadece bir tane servis çalıştırmaktır.
Docker container’larının network ve volume’larını birbirine bağlayabilirsiniz.

Docker Neden Böyle Söylüyor?

Docker aslında işini düzgün yapacak bir main process olsun diyor. …

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store