Macbook Air 13" Early 2015 Uzun Kullanım Sonrası

Bazılarınızın da bildiği üzere bir süredir Macbook Air kullanmaktayım. Aradan yeterince uzun bir süre geçti. Peki bu süre içerisinde Macbook nasıl bir kullanıcı deneyimi sundu? Bu soruya cevap vermek için bu zamanların uygun olduğunu düşünüyorum.

Donanım

Cihazın donanımı oldukça güzel. İnce, hafif bir cihaz. Özellikle de belirtmem gerekiyor ki bataryası şahane. Çok uzun bir süre pildeyken kullanım ömrü sunuyor. Tabi bu kullanım ömrü, sizin pildeyken kullandığınız uygulamalara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Örneğin web tarayıcı olarak Safari kullanırsanız piliniz çok daha uzun giderken, Google Chrome kullanırsanız bu süre gerçekten kısalıyor. Benim kullanımıma göre (Google Chrome kullanıyorum) bilgisayarın pili 8–9 saat gidiyor. 12 saati gördüğüm de oldu. İlk aldığımda test ederken olmuştu. Pilim hala ilk günküne çok yakın bir performans sergiliyor alalı 6–7 ay kadar oluyor. Bir tüyo vereyim pili her ay en az 1 defa sonuna kadar bitirin, sonrasında bilgisayarı açmadan tamamen doldurun. Eğer bu tüyoma uyarsanız sizin de bilgisayarınızın batarya ömrü kendini muhafaza edecektir. Zaten bilgisayarın 3/4'ü bataryadan oluşuyor. Şöyle bir görsel iliştireyim:

Macbook Air İç Görüntüsü (iFixit)

Eğer 2015 ve üzeri bir model alırsanız, donanım güncellemesi yapmak mümkün değil. Modeliniz 4GB RAM’e sahipse ve 128GB SSD varsa geçmiş olsun diyeyim şimdiden. Bu donanımı 2015 ve üzeri sürümlerde güncellemek mümkün değil. Hepsi anakarta tümleşik halde geliyor.

Gövdenin metal olması güzel bir şey, bilgisayarı daha sağlam kılıyor. Fakat pek de bir espirisini göremedim metal olmasının. Metal olmasının tek sıkıntısı hemen kozmetik hatalarının oluşuyor olması. Diyelim elinizde kalem falan çeviriyorsunuz bilgisayarın başında, bilgisayarın üzerine düşerse bu kalem, hemen deforme oluyor.

Ayrıca MagSafe girişinin de hemen deforme olduğundan bahsetmem gerekiyor. Hem kablonun ucundaki erkek kısım hem de bilgisayardaki dişi kısım deformasyona uğruyor 2 ay kadar sonra. Aşağıda ilgili görselleri bulabilirsiniz.

İlgili deformasyonlar görülebilir. Hem kablolarda hem de girişte.
Bu da adaptörde hoşuma giden bir özellik. Kabloyu sarmak için orada bulunan kulaklar var (aslında 2 tane ama ben birini açıp çektim, katlanabilir olduğunu da göstermek amaçlı). Kulaklardan bir tanesi kırıldı fakat hala kullanılabilir durumda.

Bu bahsettiğim deformasyonlar günlük kullanımı etkilemiyor. Şarj kablosu beyaz ve ince. Bu güne kadar şarj kablosunda kirlenmesi dışında bir sorunla karşılaşmadım. Kirlenme de Apple’a özel değil, tüm cihazlara özel bir durum olarak her yerde karşımıza çıkıyor tabi.

Ek olarak klavye kalitesinden bahsetmek istiyorum. Cihazın klavyesi güzel, tuşların büyüklüğü, aralarındaki boşluk iyi düşünülmüş. Yazarken tuşları karıştırmanız diğer klavyelere nazaran daha zor. Kendi klavyemden şöyle bir görsel atayım, deformasyon klavyede çok az:

Tuşlar yamuk görünebilir. O benim kameramdan kaynaklanan bir durum.

Klavyenin tuşları tek tek sökülüp takılabiliyor. Bunun için bilgisayarın kasasını komple açmanıza gerek yok. Ayrıca belirtmemde fayda var, tuşların arasında, arkasına bir şey kaçırmayın.

Tuş kalitesi olarak güzel ancak tuşların altında yer alan ve sizin görmediğiniz tarafta bulunan “plastik” bir kısım daha var. Bu bölümün kalitesi kötü. Örneğin ben “w” tuşunu çok kullandığım için oradaki plastik deforme oldu ve “çıt-çıt” diye gelmesi gereken vuruş sesleri “klak-klak” diye gelmeye başladı. Sanıyorum ki bir süre sonra bu tuş iyice çökecek. O zaman gene Apple Store’un yolunu tutacağım.

Diğer bir nokta ise ekran. Bilgisayarın ekranıyla alakalı 1 defa servis gördüğünü zaten bir önceki yazıda belirtmiştim. Bilgisayar servisten geldi ekran değişti, aynı sorunu tekrardan yaşıyorum. Bu sefer aynı sorun altta çıktı, ölü piksel sorunu. Ayrıca bilgisayarın ekranının altından kararmalar başladı, gölgelenme oluyor beyaz ekranda. Gene götürmeyi düşünüyorum servise.

Bilgisayarın üzerinde toplamda 6 adet giriş bulunuyor. 3 adet solda, 3 adet sağda. Aşağıda görselleri görebilirsiniz.

SOL KISIM — (Soldan Sağa) Magsafe2, USB3.0, 3.5mm Jak girişi, 2 adet mikrofon deliği
SAĞ KISIM — (Soldan Sağa) Kart okuyucu, USB3.0, Thunderbolt

Tam liste:

  • 1 adet Magsafe 2 girişi (şarj için)
  • 2 adet USB3.0 girişi
  • 1 adet kart okuyucu girişi
  • 1 adet Thunderbolt girişi (ethernet, HDMI vb. özellikleri bu girişe takacağınız aparatlar yardımıyla ediniyorsunuz)

Oyun haricinde cihazın fanı çalışmıyor. Normal kullanırken cihaz ısınmıyor da aynı zamanda bunu da belirteyim. Cihazın hava çıkışları ise gövde ve ekranı birbirine bağlayan menteşenin kendisi. Akıllıca bir tasarım olmuş. Tek sıkıntısı, sıcak havayı doğrudan ekrana üflüyor oluşu. Böyle bir durumda ekran zarar görebilir. Şurası:

Menteşe ve fan çıkışı (ekranın altındaki metal çerçevedeki izler geçicidir, klavye tozlu kaldığı vakit oluşuyor)

Touchpad ise oldukça kullanışlı. 4 parmağa kadar hareketler yapabiliyorsunuz. 2 parmakla ekran kaydırma (scroll), 3 parmakla sürükle bırak, 3 parmakla seç, 2 parmakla tıklandığı vakit sağ tık, 4 parmağı sağa-sola sürükleyerek diğer çalışma ortamlarına geçiş, 4 parmağı yukarı doğru kaldırdığınızda açık olan uygulamaları ve güncel çalışma ortamları görebiliyorsunuz, 4 parmağınızla parmaklarınızı kapar hareket yaptığınız zaman bilgisayarda yüklü olan uygulamaları görebiliyorsunuz, 4 parmağınızla parmaklarınızı açar hareketi yaptığınızda masaüstüne geri dönüyorsunuz, tekrar kapar hareketi yaptığınızda kenarlara itilen uygulamalar geri geliyor. Daha fazla bilgi için Apple’a bakın artık, kullanma kılavuzu falan okuyun.

Bunların dışında şimdilik aklıma başka bir şey gelmiyor donanım hakkında. Kutu içeriğinde ise eskiden “mikrofiber bez” veren Apple’ın bunu kaldırmış olmasını da kınıyorum ayrıca.

Ek olarak ekran ve bilgisayarın temizliğini nemli bez ile yapabilirsiniz. Bakın ıslak değil, nemli. NEM!

Yazılım

Yazılım kısmında zaten hepiniz az çok bir şeyler biliyorsunuzdur. Güncellemeler hızlıca çözülüyor. Dışarıdan da uygulama kurabiliyorsunuz. Hatta çoğu uygulamayı dışarıdan kuruyorsunuz demek daha doğru olur.

Ofis programları güzel, fakat Microsoft Office uygulamalarına alışmış birine zor gelecektir. Ancak Numbers (Excel) gördüğüm en iyi hesap tablo uygulaması, tebrik ediyorum kendilerini.

Yazılımın bir süre sonra şişme gibi bir durumu olmuyor. Dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz format atmaya ihtiyaç duymaz. Çünkü içeride gereksiz sürücüler barındırmaz, gereksiz loglama yapmaz. Çöp dosyaları gereksiz yere barındırmaz.

İlk açılışta sizi hoş bir kurulum menüsü karşılıyor. Tabi bilgisayarı aldığınız yerden de dilerseniz kurulumu bir Apple uzmanı ile beraber yapabiliyorsunuz. En azından Apple Store ve Troy mağazalarında durum böyle.

Format atmak isterseniz, ya da bilgisayar bir şekilde bozulursa geri döndürmek çok kolay. Bilgisayar açılırken CMD+R tuşuna basıp, diski silerek yeniden yükleyebiliyorsunuz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey internet bağlantısı. Bilgisayarda işletim sistemi olmadığı zaman bilgisayar açılırken işletim sistemi olmadığını fark ediyor ve hemen Internet Recovery moduna giriyor. Kalıbı Apple’ın sitesinden indiriyor ve bilgisayarınıza kuruyor. Sonrasında ise Time Machine ile aldığınız yedeklerden aynen sisteme geri dönebiliyorsunuz. Ayrıca Time Machine diğer bilgisayarlarda da kullanılabilir. Yani başka bir Apple bilgisayar aldınız diyelim, Time Machine ile hemen bu bilgisayara geçiş yapabilirsiniz.

Bu güne kadar gördüğüm en iyi yedekleme programı bu arada kendisi.

Birden fazla çalışma ortamı var bunlar arasında geçiş yapabilmek gerçekten güzel. Tabi bu özelliğin artık tüm işletim sistemlerinde olduğunu söylememe de gerek yoktur umarım.

Sisteme alışmak ortalama 1 hafta sürüyor. Tabi bu kişiden kişiye göre değişebilir.

Sonuç olarak, beğenimi kazanan bir cihaz. Zevkler ve renkler diyoruz, tadında bırakıyoruz :)