Kars Kalesinden şehir merkezi — 2012 Michael Chow flic.kr/p/df8tTh

Kars'ı gezmeden önce tanıyalım..

Önümüzdeki hafta Doğu Ekspresi ile Kars'a 23 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşacağım. Gitmeden önce yaptığım araştırmalara istinaden bir tanıtım yazısı yazma kararı aldım.

Aralık ayı itibari ile kar kalınlığı Merkezde 7 cm Sarıkamış’ta 18 cm olan bu şehir; kış gezisi için manzarasıyla, yemekleriyle, temiz havasıyla kesinlikle ideal ve doğup büyüdüğüm şehir olmasıyla öncelikli tercihimdir.

Rus Baltık mimarisi flic.kr/p/oiRssv

Kars, geniş caddelerinde dolaşırken mimarisi ile kendine hayran bırakır. Rus döneminden kalma Baltık mimari stilinde birçok ev ve bina kente düzenli bir görünüm kazandırmıştır. Tarihi taş binaların çatılarından salkım salkım uzanan buzlar tam da kartpostallık eşsiz karelerdir.

Bulunduğu konumdan dolayı sık sık bölgedeki kuvvetlerin güç mücadelesine sahne olmuştur. 19. yüzyılda Rus İmparatorluğu bölgeyi Transkafkasya’dan Anadolu’ya önemli bir geçiş noktası olarak görmüş ve idaresi altına almak için Osmanlı İmparatorluğuyla savaşlara girişmiştir. Bu dönem 1877–78 Osmanlı-Rus savaşları sonucunda, 1878–1919 yılları arasında geçen 40 yıllık sürece denk gelir.

Adını m.ö. 130–127 yılları arasında Kafkaslardan gelerek bölgeye yerleşen Bulgar Türklerinin “Velentur” boyunun “Karsak” oymağından almaktadır. “Karsak” kelimesi ise eski Türkçede “bozkır tilkisi” anlamına gelir.
 Başka bir görüşe göre de kentin adı Gürcüce “
kapı kenti” anlamına gelen “Karis Kalaki”den gelmektedir.

Kars’ta neler yaparım, nereleri gezerim:

Buz tutmuş Çıldır gölü

Çıldır gölü:
En çok görmek istediğim olay, buz tutmuş Çıldır gölünden balık tutmak. Aralık ayında muhtemelen tamamen buz tutmuş olmaz, ancak Şubat ayında gidenlerin kaçırmaması gereken bir manzara.

Balık ağları, buz tutmadan önce atılıyor ve şamandıralar konarak yerleri işaretleniyormuş.

Atlı kızaklar

Buz tutmuş göl üzerinde atlı kızaklara binebilirsiniz.
Küçük kamp ocağınız varsa yanınızda taşımanızı öneririm, bu manzaraya karşı sıcak kahvenizi yudumlamak hiç de fena olmazdı. 
Buzlu gölün üstünde mangal yapan keyfine düşkünler de var :)

Ani Harabeleri:
Bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil olan Ani Harabeleri, Kars’ın Ermenistan sınırına yakın Arpaçay ilçesi, Ocaklı köyünde bulunmaktadır.
Ani Kentinde bugüne kadar yaklaşık yirmi dört farklı uygarlık hüküm sürmüştür. İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı, ticari açıdan zengin bir kent olmuştur.
Şehir defalarca görmüş olduğu saldırılar ve depremlerden dolayı harabe haline gelmiştir. Kentin merkezindeki Ani Katedrali en büyük eserlerden birisidir. 1001 yılında Yunan haçı planında yapılmış olan katedral 1064’de Alparslan tarafından camiye çevrilmiş.

Ani Katedrali-2011 Darko Mulej https://flic.kr/p/a5PQsz
photo by: https://www.instagram.com/sert_mehmet/

Kars Aşık Atışmaları, Yöresel Yemekler :
Aşık atışmalarını, dudak değmez ustalarını canlı canlı dinlemeden görmeden Kars’tan ayrılmak tabii ki olmaz. Hele bir de akordiyon eşliğinde yöresel yemekleri tadabilirseniz değmeyin keyfinize..

Akordiyon
Hangel (tereyağı ve yoğurt eşliğinde)

Yöresel yemekler sunan bir çok restoran var, geziden döndüğümde öneriler yazımda nerde ne yiyebilirsiniz paylaşacağım.
Kaz kavurma, erişte aşı, hangel, haşıl daha önceden tadına baktıklarım arasında. Yeni güzellikler keşfetmeyi umuyorum.

Kars Kalesi:
Kars’da görmeniz gereken diğer bir yer ise Kars Kalesi ve Havariler Kilisesi(Kümbet Camii).Kalede çay içip, şehri kuş bakışı seyredebilir dönüş yolunda da Havariler Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Kars Kalesi https://flic.kr/p/PLWd5
Buz sarkıtı

Sarıkamış
Kayak severlerin ilk durağıdır. Kayak deneyimim olmadığı için ilk seferimi burda dener miyim orası meçhul, ancak telesiyejlerle tüm Sarıkamış manzarasını izleme şansınız mümkün. Sarıkamış’ta soğukla mücadele edebilecek miyim acaba çok heyecanlıyım :D Sen mi büyüksün ben mi hadi bakalım.

Kristal kar İsviçre Alpleri’nde ve Sarıkamış’ta varmış. Kristal kar nem oranının çok düşük olmasından dolayı karın sulanmayıp kristalize yani ilk hali gibi yağan kardır. Kristal kar kayakçılar için çok cazipmiş.


Son olarak Doğu Ekspresi kullanırsanız uzun yolculuğunuzda size eşlik edecek tavsiyelerim olacak:

Deli Deli Olma (Film)
Sevgili Tarık Akan ve Şerif Sezer’in oynadığı film 2009'da Karsta çekilmiştir.
Konu genel olarak Tarık Akan tarafından canlandırılan Mişka ekseninde şekillenmektedir. 
Mişka 93 Harbi sonrası Çar tarafından Doğu Anadolu’ya zorla göç ettirilen Malakanlar’dandır.

Tutkuyla dinlediğim piyano sahnesini de şuraya bırakıyorum:

Sarmaşık olmaya özenen bir ayrık otu

Kar — Orhan Pamuk (Roman)
On iki yıldır Almanya’da sürgün olan şair Ka Türkiye’ye dönüşünden dört gün sonra, bir söyleşi için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır.

Böyle bir Kars — Ludmila Denisenko (Anı — İnceleme)
Rus bir kızın çocukluğunun geçtiği şehri bir de onun ağzından okuyun..

Yol (Film)
Film tüm dünyada Yılmaz Güney’in en iyi filmi olarak bilinir. 
Başrolde yine Tarık Akan ve Şerif Sezer vardır. Vahşi Doğanın ölümcül soğuna karşı direnen insanların hikayesi..

Sürü (Film)
Trende geçen filmi, trende izlemenin de ayrı bir keyfi olur.
Gelenekler, ekonomik zorluklar, ezilen kadınlar gibi bir çok konu filmin temasını oluşturmaktadır.
Tuncel Kurtiz ve Tarık Akan’ın mükemmel oyunculuğuna şahit olacaksınız.

Doğu Ekspres maceramı başka bir yazıda kendi çektiğim fotoğraflarla anlatacağım. Şimdilik ayrıntılarını merak edenlere “biz evde yokuz” gezginlerinin yazısını öneriyorum. http://www.bizevdeyokuz.com/dogu-ekspresi-onemli-bilgiler

Görüşmek üzere.

YOL AÇIK, YOLA ÇIK..