Ethereum bir kriptoparanın ismi, aynı zamanda bir de blokzinciri platformunun adı, bildiğiniz gibi. Şu anda fiyatı 600 dolarların civarında seyreden ve değer olarak bitcoin’in ardından ikinci sıradaki varlık sınıfının adı Ether. Ama ne yazık ki çoğunlukla insanlar bu paraya Ethereum diyor ve bu sayede iki kavram birbirine karışıyor. Bu haftalık yazımın konusu da Ethereum platformu, Ether parası değil. Kısaca Ethereum’un tarihinden de bahsedeyim, bilenler bu paragrafın geri kalanını atlayabilirler. Bitcoin 2009 yılı başında ortaya çıktıktan sonra bu yeni ve muhteşem icadın değerini erken anlayanlardan birisi 1994 Moskova doğumlu genç Rus göçmeni, Kanada vatandaşı Vitalik Buterin olur. Eylül 2011’de, henüz 17…


ETH’nin değerini gelecekte belirleyecek temel kriterler ile ilgili geçenlerde bir yazıda para arzından da bahsetmiştik. Ancak, birkaç hafta önce Vitalik Buterin‘in ETH’nin para politikası ile ilgili bir soruya verdiği uzun yanıt üzerine konuya daha detaylı bakmak farz oldu.

Tanımayanlar için; Vitalik, Ethereum’un kurucu olarak da adlandırılır ki onun hakkında şu yazıdan daha detay alabilirsiniz..

ETH’nin para arzı neden önemli?

Bitcoin, özünde dijital dünyada değer korumayı kendine temel hedef olarak belirlemiş bir kripto para, aslında bir inanç sistemi.

Ethereum ise amaç olarak Bitcoin’den ayrışıyor. Onların için temel hedef “dünyanın bilgisayarı” olmak. Ne demek bu? Üzerlerine kurulacak binlerce uygulamaya ev sahipliği yapacak büyük bir altyapı haline gelmek.


Garanti Bankası’nın üst kuruluşu olan İspanyol bankacılık devi BBVA’nın kripto para hizmeti sunabilir.

Garanti Bankası’nın üst kuruluşu olan İspanya’nın en büyük ikinci bankası olan BBVA’nın önümüzdeki aylarda kripto para ticareti ve saklama hizmetleri sunacağı iddia edildi. Coindesk’in haberine göre, önde gelen banka söz konusu hizmetleri İsviçre’de sunacak ve şu anda ise yasal onay alınmasını bekliyor:

“Hala bazı uyum engelleri var, bu nedenle Aralık ayında olmayacak, ancak BBVA’nın önümüzdeki ay bunu açıklamasını bekliyorum.”

BBVA, yaklaşık altı ay önce temel bankacılık yazılımı sağlayıcısı Avaloq ve İsviçreli kripto uzmanları METACO tarafından oluşturulan SILO saklama platformunu entegre etmeye başlamıştı. METACO’nun ayrıca merkezi Londra’da bulunan Standard Chartered ile kurumsal bir gözetim çözümü üzerinde çalıştığı biliniyor.

BBVA, kripto para yeniliklerine yabancı değil. Temmuz 2018’de kamu ve özel blokzincirlerini birleştiren ilk finans kurumları arasında yer almıştı. Ancak bankanın bu son hamlesi, piyasanın ne kadar geliştiğine işaret ediyor.

Kaynak: https://www.btchaber.com/bankacilik-devi-bbvadan-kripto-para-adimi/


Facebook’un stablecoin projesi Diem, ismi nedeniyle dava edilebilir.

Facebook’un stablecoin projesi, yakın zamanda isim değişikliğine giderek Diem adını almıştı. Şimdi ise proje, bu isim değişikliği nedeniyle dava edilmenin eşiğinde. Libra Derneği’nin projede isim değişikliğine gitmesinin hemen ardından, aynı adı taşıyan İngiltere merkezli bir fintech şirketi projeyi dava ile tehdit etti.

Diem ile aynı adı taşıyan finans uygulamasının CEO’su Geri Cupi yaptığı açıklamada, Libra Derneği’nin bu adı kullanmaya karar verdiklerini duyduğunda şaşkına döndüklerini ve Libra’nın yarattığı bu kafa karışıklığının büyümelerine engel olabileceğini belirtti. Cubi şunları söyledi:

“Finansal hizmetlerde başka bir Diem olup olmadığını anlamak için Facebook’un çok fazla çaba sarf etmesi gerekmiyor… Muhtemelen -onları ezebiliriz, biz Facebook’uz- görüşünü benimsediler.”

Facebook, bu durum ile daha önce de karşılaştı. Proje Libra olarak duyurulduğunda İsrail merkezli bir sigorta şirketi Libra isminin tüm ticari haklarına sahip olduğunu söylemişti.

Kaynak: https://www.btchaber.com/facebookun-stablecoin-projesi-diem-dava-edilmenin-esiginde/


MicroStrategy, Bitcoin (BTC) finanse etmek için 400 milyon dolara kadar satış yapmayı planladığını duyurdu.

Pazartesi günü yapılan açıklamada, değiştirilebilir senet teklifi aracılığıyla elde edilecek olan gelirin net hazine rezervine göre Bitcoin’e yatırılacağı belirtildi. Şirket, 1933 Menkul Kıymet Yasası 144A kuralı uyarınca nitelikli kurumsal alıcılara sunacağı değiştirilebilir tahvil satışı ile 400 milyon dolar toplamayı planlıyor:

“MicroStrategy, işletme sermayesi ihtiyaçlarının ve diğer genel kurumsal amaçların belirlenmesine kadar Hazine Rezerv Politikasına uygun olarak, banknotların satışından elde edilen net geliri bitcoin’e yatırmayı planlıyor.”

Ayrıca ekledi:

“Senetler teminatsız olacak, MicroStrategy’nin kıdemli yükümlülükleri olacak ve 15 Haziran 2021’den başlayarak, her yıl 15 Haziran ve 15 Aralık’ta altı ayda bir faiz ödenecek. Daha önce olmadıkça, senetler 15 Aralık 2025’te sona erecek.”

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Satın Almıştı

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin satın almaya devam ediyor. Bunlardan biri olan MicroStrategy, geçtiğimiz hafta yine 2.574 adet Bitcoin satın aldığını açıklamıştı.

Kaynak: https://www.btchaber.com/microstrategy-bitcoin-almak-icin-400-milyon-dolar-toplayacak/


G7 ülkeleri kripto paraların düzenlemesi konusunda bir video konferansta buluştu. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı (USDT), 7 Aralık tarihli basın açıklamasında, G7 ülkelerinin kripto paraların düzenlemesi hakkında güçlü destek verdiği belirtildi:

“Dijital para birimlerini düzenleme ihtiyacı konusunda G7 genelinde güçlü bir destek hakim. Bakanlar ve yöneticiler, Ekim ayında yayınlanan dijital ödemelerle ilgili G7 ortak bildirisine desteklerini yinelediler.”

Yakın zamanda görevinden istifa edecek olan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de dahil olduğu toplantıda, dijital varlıkların yasadışı kullanım durumlarına değinildi.

Kaynak: https://www.btchaber.com/abd-hazine-bakanligi-g7-ulkeleri-kripto-para-duzenlemelerini-destekliyor/


Dünyaca ünlü kripto para borsası Bittrex, Tesla, Apple, Google ve diğer büyük firmaların hisselerini tokenize edilmiş şekilde kullanıcılarına sunacak.

Bittrex, DigitalAssets.AG işbirliği ile hisse senetlerini tokenize ederek listeleyeceğini duyurdu. Bu adım, yatırımcıların ABD borsasına kayıtlı şirketlere ek ücret ödemeden ya da herhangi bir aracı olmadan hisse senetlerine yatırım yapmalarını sağlayacak. Tokenize edilmiş hisse senetleri, halka açık firmalardaki hisse senetlerini temsil ediyor. Bu yeni nesil bir türev ve FTX ve Bitfinex ise ilk temsilcilerinden.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bittrex CEO’su Tom Albright, şu ifadeleri kullandı:

“Blockchain, finansal hizmetlere erişimi değiştirme potansiyeline sahip. Bittrex de yatırımcılara on yıl önce hayal bile edemeyecekleri…


Polonya’nın Olsztyn şehri polis, itfaiye ve ambulans gibi acil durum hizmetlerini sunmak için Ethereum ağından yararlanmayı planlıyor.

Şehir, acil durum hizmetlerinde kullanılmak üzere bir köprüleme teknolojisi olan SmartKey denemesini başarı ile tamamladı. Uygulamaya geçilmesi ile birlikte dünyada bir ilki gerçekleştirecek olan şehir, aynı zamanda blokzincirinin bir kullanım alanını daha somutlaştıracak.

Akıllı Sözleşmeler Olanak Sağlayacak

Kurtarma ekiplerinin Teltonika adlı cihazlarına bir akıllı sözleşme bağlayarak ekiplerin işlerinin daha verimli hale getirilmesi planlanıyor. Bu bağlantı ile ekipler, bir anahtar bulmadan veya izin alınmasını beklemeden şehirdeki herhangi bir binaya müdahale edebilecek.

Olsztyn’den bir yetkili şunları söyledi:

“Kurtarma hizmetlerimizin görevlerini herhangi bir engele maruz kalmadan gerçekleştirmesi gerekir. Blokzinciri ve SmartKey teknolojinin kullanılması, bina sahipleri ve sakinlerine güven veren mükemmel bir çözüm olacak. Ayrıca acil durum hizmetlerini sunmada bize özgürlük tanıyacak.”

Kaynak: https://www.btchaber.com/polonya-acil-durum-hizmetlerinde-ethereum-agindan-yararlanacak/


Blokzinciri ödeme firması Ripple, MoneyGram hisselerinin üçte birini satışa çıkardı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre Ripple, MoneyGram’deki hisselerinin yaklaşık 4 milyona karşılık gelen %33’lük kısmını satışa çıkardı. Satışın Mart 2021’e kadar tamamlanması bekleniyor. Satış işlemi tamamlandığında Ripple, MoneyGram’in %4.4’üne sahip olacak. Hisse alım hakkı ile birlikte, Ripple’ın elinde bulundurduğu oran %11’e yükselecek.

Ripple, MoneyGram hisselerini 4.10 dolardan Haziran 2019’da satın almıştı. Bu yıl ise MoneyGram hisseleri %260 artış gösterdi ve geçtiğimiz çarşamba günü 7.42 dolardan kapanış yaptı. Böylece Ripple, MoneyGram yatırımından önemli ölçüde kar etmiş oldu. Ripple sözcüsü şunları söyledi:

“Ripple, MoneyGram’ın dijital büyüme dönüşümünün gururlu bir ortağı. Bu Ripple’in MGI [MoneyGram International] yatırımından bazı kazançlar elde etmek için verdiği mantıklı bir finansal karar. Hiçbir şekilde ortaklığımızın mevcut durumuyla alakalı bir yansıma değil.”

Kaynak: https://www.btchaber.com/ripple-moneygram-hisselerinin-ucte-birini-satiyor/


Almanya Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) dijital euro çalışmalarını hızlandırın çağrısı yaptı.

Dün gerçekleşen çevrimiçi bir konferansta konuşan Scholz, dijital ödeme sistemlerine gösterilen yüksek talebe dikkat çekti. Halkın dijital ödeme çözümleri aradığını vurgulayan yetkili, Avrupa Merkez Bankası’na (EBC) bu konudaki çalışmaları hızlandırmasını söyledi. Ona göre dijital ödeme çözümleri, yerel ve uluslararası seviyedeki ödeme sistemlerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak.

Bekleyip Görmemiz Gereken Bir Şey Değil

Avrupa’daki ödemelerin geleceği hakkında konuşan Scholz, dijital euro konusunun “bekleyip görülmesi gereken bir şey olmadığının altını çizdi. Alman yetkili şunları söyledi:

“Dijital Euro konusunda çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu, bekleyip görmemiz gereken bir şey değil. Artık dijital euro ile bir şeyler yapmamız gerektiğine her an karar verebilmeliyiz.”

Kaynak: https://www.btchaber.com/almanya-dijital-euro-calismalarinin-hizlandirilmasini-istiyor/

BTCHaber

Türkiye’nin uzman kadrolu kripto haber platformu.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store