Resul Odabaş Tattoo Studio

Dövme Sanatçısı Resul Odabaş Ile Söyleşi

Resul Odabaş dövme sanatı denildiği zaman özellikle Istanbul’da akla gelen ilk isimlerden! Farklı birçok tarzda çalışmayı seven Odabaş’ın Beyoğlu Firuzağa’da kendisine ait bir dövme stüdyosu bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda sanatçıyı stüdyosunda ziyaret edip kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

1- Kaç yıldır dövme yapıyorsun ve dövme yapmaya nasıl başladın, hikayesi nedir?

-8 Yıldır dövme yapıyorum. Dövme yapmaya lise zamanlarımda Beyoğlu’nda bir dövme stüdyosunda başladım. Özel bir hikayesi yok, çizime olan merakım biraz beni yönlendirdi diyebilirim.

2- Ilk yaptığın ve yaptırdığın dövmeler nelerdi? Ilk dövmeni kim yaptı?

-Ilk yaptığım dövmeyi hatırlamıyorum maalesef. Kendi ilk dövmemi kendim yaptım. Bacağımda bir dövme makinesi yapmıştım.

3- Kaç tane dövmen var? En sevdiğin dövmen hangisi?

Vücudumda 20’den fazla dövme var. En sevdiğim dövmem sağ kolumdaki pin up girl. sadece sevdiğim bir akım olduğu için yaptırmıştım.

4- Yapmayı en çok sevdiğin tarz ve figürler neler, kişisel favorilerin?

Çoğu tarzda dövme yapmak bana keyif veriyor özellikle birçok tarzı iç içe kullanmak ama favorim derseniz daha çok renkli ve minimal dövmeler.

5- Asla yapmam dediğin bir tarz ve desen var mı?

Tribal dövme!

6- Senin favori dövmecin kim? Nelerden ve kimlerden ilham alıyorsun?

Işçiliğini ve işlerini beğendiğim ve takdir ettiğim birçok dövmeci var, favorim diye tek bir isim söyleyemem. Çünkü çoğu farklı tarzlarda farklı fikirler üstünde çalışıyor.

7- “Dövmeci” kelimesinden rahatsız oluyor musun? Sonuçta bir sanat yapıyorsun, dövmeci kelimesinin sanatını basite indirgediğini düşünüyor musun?

Bu kelimeden rahatsız olduğumu veya sanatı basite indirgediğini söyleyemem şahsen. Daha çok insanların ağzında yıllardır yerleşmiş bir kelime olarak bakıyorum.

8- Bu işlerle ilgilenen hemen hemen herkes senin ismini biliyor. Bu kadar tanınmayı nasıl başardın? Sence sadece yeteneğinle mi bu kadar tanınıyorsun yoksa başka bir sırrın var mı?

Uzun yıllardır bu sektörün içindeyim ve hep aynı istikrarla yol aldım. Aynı zamanda insan ilişkilerim de her zaman iyi olmuştur. Hepsi bunların sonucunda olmuştur diye düşünüyorum.

9- Sana göre ideal müşteri kimdir?

Benim için gerçekten ideal müşteri ne istediğini bilen ve yönlendirmeye açık müşteridir.

10- Bugüne kadar hiç beğenmediğin bir çalışman oldu mu?

İlk zamanlarımda belki evet ancak uzun zamandır şuan için beğenmediğim bir dövme olmadı. Sadece dövme bittikten sonra başka bir bölgede daha güzel durabilirdi dediğim çok oldu.

11- Bundan çok uzun yıllar sonra da kendini bu meslekte sanatını yaparken görebiliyor musun?

Yapabildiğim sürece bu mesleği devam ettirmek istiyorum.

12- “Dövme modasını” sence ne belirliyor?

Dövme modasının olduğunu pek düşünmüyorum. Ancak genelde ünlü insanların yaptırdığı modeller ‘’moda’’ doğru kelime ise moda oluyor. Uzun süre boyunca yoğun bir şekilde talep ediliyorlar.

13- Dövme sanatı son yıllarda tüm dünyada yükselişte olan bir şey. Türkiye’yi dövme sektöründe nerede görüyorsun? Türkiye’de bu meslek için bir gelecek var mı sence?

Dövme sektörü Türkiye’de son 5 yıldır bir yükselişte. İnsanlar yeni yeni bu konuda bilgileniyor ve talep artıyor. Bu şekilde devam ettiği sürece bu sektörün ileride güzel bir yeri olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler!

Resul Odabaş Tatto Studio